SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KIM sukcesywnie badał, czy jesteśmy gotowi na nowy standard odbioru telewizji naziemnej. Wyniki trafiały do nadawców

Krajowy Instytut Mediów przez ponad rok monitorował poziom gotowości Polaków na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Liczba gospodarstw nie mających możliwości jej odbioru spadła w tym czasie z 2,27 mln do 0,99 mln, zaś wiedza dostarczana przez Instytut pomogła m.in. w tworzeniu kampanii informacyjnej.

O badanie zabiegał związek MOC TV. - Bez tego badania nie wiedzielibyśmy nic o gotowości widzów na tę zmianę, nie posiadalibyśmy danych, jakiej ilości osób to dotyczy, brakowałoby też rzetelnych informacji umożliwiających projektowanie kampanii informacyjnych i promocyjnych – komentuje Przemysław Broniszewski, członek zarządu MOC TV. – Krajowy Instytut przez ponad rok dostarczył nadawcom telewizyjnym kilkanaście bardzo rozbudowanych raportów, ukazujących wszelkie kluczowe kwestie dotyczące tej problematyki. Były to nie tylko dane dotyczące stopnia dostosowania się widzów do tej zmiany, ale też świadomości zmiany i podejmowanych przez konsumentów działań – dodaje.

Uruchomiono stały monitoring

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, była związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej to przede wszystkim poprawa jakości obrazu i dźwięku, ale także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych. Zadaniem Krajowego Instytutu Mediów było dostarczenie nadawcom kompleksowej wiedzy o gotowości i świadomości na temat zmiany standardu nadawania.

Instytut przeprowadził dedykowane badanie jakościowo-ilościowe, a także uruchomił stały monitoring dostosowania gospodarstw do DVB-T2/HEVC w ramach Badania Założycielskiego. W cyklicznych, comiesięcznych raportach publikował dane, dotyczące świadomości i gotowości na nowy standard nadawania oraz prezentował wyniki na konferencjach i spotkaniach z regulatorem i interesariuszami.

- Gdy zaczynaliśmy pracę nad projektem dotyczącym refarmingu, nie spodziewaliśmy, że przerodzi się on w takie przedsięwzięcie, jak również, że będziemy nim tak pochłonięci. Współpraca z wieloma grupami interesariuszy, myślenie o różnych potrzebach odbiorców sprawiało, że na dane patrzyliśmy z różnych stron. Opracowywaliśmy wiele raportów, prezentacji i podsumowań, aby zaspokoić potrzeby informacyjne - komentuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Po przejściu wszystkich nadawców na nowy standard nadawania, KIM powtórzy jednorazowo pomiar oraz opublikuje raport z badania.

Nadawcy komercyjni wyrażają obawy

Przy okazji Telewizja Puls wskazuje, że refarming jeszcze się nie zakończył. - Miał zakończyć się do 30 czerwca 2022 r., przesunięciem nadawania multipleksów MUX1-4 poniżej 700MHz oraz równoczesną zmianą standardu nadawania do DVB-T2/HEVC. Jak wiadomo, MUX3 do chwili obecnej nie zmienił standardu nadawania. Decyzją prezesa UKE, może on – w odróżnieniu od nadawców komercyjnych - nadawać w starym standardzie DVB-T/AVC aż do 31 grudnia 2023 r. KIM, opracowując badanie gotowości gospodarstw domowych na odbiór telewizji NTC w nowym standardzie, przedstawił wszystkim interesariuszom rynku telewizyjnego dokładny obraz przebiegu procesu refarmingu, potwierdzając obawy nadawców komercyjnych dotyczące tempa dostosowywania się gospodarstw do nowego standardu i problemów z komunikacją całego procesu-  podsumowują Mariusz Kołodziejski, dyrektor ds. technicznych oraz Bartłomiej Kosek, dyrektor ds. badań i analiz Telewizji Puls.

Od końca marca do końca czerwca br. na standard DVB-T2/HEVC przechodziły kolejne regiony Polski. Osoby ze starszymi dekoderami lub telewizorami utraciły dostęp do kanałów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV). Pierwotnie także MUX-3, gdzie są nadawane główne kanały TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) miał przejść na DVB-T2/HEVC.

Po marcowej decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej MUX-3 do końca 2023 roku może nadawać w DVB-T. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nadal 0,99 mln gospodarstw domowych nie ma telewizorów lub dekoderów obsługujących DVB-T2/HEVC. Choć MUX-3 z głównymi kanałami TVP może nadawać w starym standardzie, to UKE przedłużył zgody na jego funkcjonowanie w całym kraju. W części lokalizacji może działać do 28 marca 2023 roku, w innych nawet do 26 czerwca 2023 roku.

Z wrześniowych badań Nielsena wynika, że 82 proc. gospodarstw domowych z telewizją naziemną zdecydowało się przełączyć sygnał na DVB-T2/HEVC. Sześć proc. porzuciło odbiór naziemny i wybrało płatną telewizję. Ze starym standardem nadawania pozostało na razie 12 proc. domostw.

Dołącz do dyskusji: KIM sukcesywnie badał, czy jesteśmy gotowi na nowy standard odbioru telewizji naziemnej. Wyniki trafiały do nadawców

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wwwww
Niech zbada jak się podzieliły 32 banie kiedy Mira, Wicie i takiego jednego co jeszcze na wolności
odpowiedź