SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NBP: Inflacja wyniesie 4,0 proc. w 2011 i 2,7 proc. w 2012 r.

Średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 4,0% i spadnie odpowiednio do 2,7% i 2,4% w latach 2012-2013 (wobec 2,6% w 2010 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

NBP: Inflacja wyniesie 4,0 proc. w 2011 i 2,7 proc. w 2012 r.

"Dynamika CPI w 2011 r. będzie istotnie wyższa niż w roku ubiegłym. Przyczyną wzrostu inflacji są czynniki podażowe, wpływające na wysoki wzrost cen żywności i energii oraz zmiana stawek VAT od początku stycznia 2011 r. Od II kw. 2012 r. inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do wysokości celu inflacyjnego" - głosi dokument.

W ocenie NBP, stopę inflacji w średnim i długim horyzoncie projekcji zwiększać będą rosnące koszty pracy, natomiast ograniczony popyt wewnętrzny oraz obniżająca się dynamika cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych będą czynnikami zmniejszającymi wzrost cen konsumenta.

"Przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale (1,5%-3,5%) rośnie z 17% w 2011 r. do 69% w 2012 r., a następnie obniża się do 60% w ostatnim roku projekcji" - czytamy w dokumencie.

Inflacja konsumencka wyniosła w maju 5,0% r/r wobec 4,6% w kwietniu.

W "Raporcie" podkreślono także, że wzrost inflacji bazowej w I kw. br. był w dużym stopniu efektem podwyżki efektywnej stawki podatku VAT. W krótkim horyzoncie projekcji dodatkowym czynnikiem zwiększającym inflację bazową są, oddziałujące z opóźnieniem i rosnące od III kw. 2010 r., cenyimportu. W dłuższym horyzoncie projekcji dynamika cen importu obniża się, a stopniowy wzrost inflacji bazowej będzie podtrzymywany przez rosnące jednostkowe koszty pracy.

"W krótkim horyzoncie projekcji silne wzrosty cen surowców rolnych na rynkach światowych, przy utrzymującym się względnie stabilnym kursie złotego względem dolara i niskiej podaży zbóż na rynku krajowym, przełożą się na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu cen żywności. W średnim i długim horyzoncie projekcji można natomiast oczekiwać istotnego obniżenia dynamiki tych cen ze względu na oczekiwaną poprawę podaży na rynku krajowym oraz istotne zmniejszenie dynamiki cen surowców rolnych na rynkach światowych" - czytamy dalej.

Według centralnej ścieżki projekcji, ceny żywności wzrosną w tym roku o 5,7%, w 2012 roku - o 2,2%, zaś w 2013 roku 1,5%. W ub. roku wzrost cen żywności wyniósł w tym ujęciu 2,7%.

"Inflacja cen energii w krótkim horyzoncie projekcji utrzyma się na wysokim poziomie (8,8% w 2011 r.) ze względu na rosnące ceny surowców energetycznych na rynkach światowych, wzrost od początku 2011 r. stawki podatku VAT oraz zatwierdzenie przez URE podwyżek cen administrowanych nośników energii. W średnim i długim horyzoncie projekcji ceny surowców energetycznych na rynkach światowych ustabilizują się na stosunkowo wysokim poziomie. W konsekwencji dynamika cen energii obniży się, jakkolwiek pozostanie wyższa niż inflacja ogółem" - podano w "Raporcie".

Według centralnej ścieżki projekcji, wskaźnik cen inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii wyniesie 2,2% r/r w 2011 roku, 2,3% w 2012 r. oraz 2,5% w 2013 roku wobec ubiegłorocznego poziomu 1,6%.

Według tych założeń, ceny nośników energii zwiększą się w tym roku o 8,8%, by w latach 2012-2013 ukształtować się odpowiednio na poziomach: 5,9% i 4,2%. W ub. roku ich wzrost wyniósł 6,2%, podał NBP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP: Inflacja wyniesie 4,0 proc. w 2011 i 2,7 proc. w 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl