SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Nędzarz i madame” od 12 listopada w kinach. Fundacja Lux Veritatis producentem, TVP dystrybutorem (wideo)

W piątek, 12 listopada do kin wejdzie dystrybuowany przez Telewizję Polską film „Nędzarz i madame” w reżyserii Witolda Ludwiga. Za produkcję filmu odpowiada należąca do ojca Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis.

„Nędzarz i madame”; fot. Fundacja Lux Veritatis „Nędzarz i madame”; fot. Fundacja Lux Veritatis

„Nędzarz i madame” ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich - Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako Brata Alberta.

- Buntownicza natura oraz niezgoda na zło i cierpienie sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Po osiągnięciu sławy porzuca sztukę, aby służyć ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak odrodził się i powrócił, jako Brat Albert - przyszły święty - czytamy w opisie produkcji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów - Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego.

W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują Piotr Zajączkowski i Krzysztof Wakuliński. Partnerują im m.in.: Magdalena Michalik, Tomasz Błasiak oraz Mariusz Saniternik, Paweł Tchórzelski, Lech Dyblik, Radosław Pazura, Jarosław Gajewski oraz Witold Bieliński.

Fundacja Lux Veritatis producentem

Autorem scenariusza i reżyserem filmu „Nędzarz i madame” jest Witold Ludwig. Film wyprodukowała Fundacja Lux Veritatis. Za dystrybucję odpowiada Telewizja Polska.

- Losy Chmielowskiego zawierają ogromny potencjał inscenizacyjny i dramaturgiczny: posępne lasy powstańcze, barwne oraz rojne salony i teatry, zatęchłe podwórza bezdomnych, mistyczny klasztor, dojmujący zakład psychiatryczny oraz epicka przyroda - na tym tle film niesie uniwersalne przesłanie o wielkich walorach humanistycznych i etycznych, takich jak afirmacja wolności, czy prometeizm. Losy Chmielowskiego są tematem oryginalnym i nowatorskim, niewyczerpanym dotąd, ani w kulturze wysokiej, ani popularnej – komentuje Witold Ludwig, autor scenariusza i reżyser filmu. - Biografia Chmielowskiego par excellence nie była dotąd podejmowana przez rodzimą kinematografię. Filmowe i teatralne adaptacje: „Brata naszego Boga” zamykały się w obrębie dramatu Wojtyły, nie dotykając biografii Chmielowskiego - dodaje.

Muzycznym dopełnieniem filmu jest utwór „Wciąż pytasz czemu” w wykonaniu Andrzeja Lamperta, solisty Opery w Gratz w Austrii. Autorem muzyki jest Jakub Lubowicz. Witold Ludwig napisał słowa piosenki i wyreżyserował teledysk.

Kinowa premiera 12 listopada

Kinowa premiera filmu „Nędzarz i madame” odbędzie się w piątek, 12 listopada 2021 roku. Tego dnia przypada 32. rocznica kanonizacji św. Brata Alberta, którego życie i działalność jest tematem filmu.

Dołącz do dyskusji: „Nędzarz i madame” od 12 listopada w kinach. Fundacja Lux Veritatis producentem, TVP dystrybutorem (wideo)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zielona
No, no! Zapowiada się super produkcja! Znani aktorzy, wielki reżyser i producent z wielką klasa.... Uffff - nie wierzę, że to napisałam...
0 0
odpowiedź
User
jaki
Piosenka jak z Krainy lodu...
0 0
odpowiedź
User
rozbawiona
Obstawiam gigantyczny sukces na poziomie 20 tyś. widzów:)
0 0
odpowiedź