SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Neostrada Fiber" a oferty kablówek - gdzie najtańszy internet?

Urząd Komunikacji Elektronicznej porównał ceny szerokopasmowego dostępu do internetu w nowej ofercie Telekomunikacji Polskiej oraz w ofertach operatorów kablowych UPC Polska, Vectra i Multimedia Polska.

UKE uwzględnił wyłącznie oferty z pojedynczą usługą (tzw. stand alone) dostępu do internetu, dostępne na czas określony na okres 24 miesięcy. w przypadku TP analizowano oferty o prędkościach 40 Mb/s i 80 Mb/s. Dla operatorów kablowych w przypadku braku ofert z parametrami identycznymi z ofertą TP, pod uwagę wzięto prędkości najbardziej zbliżone do wyżej wymienionych.

Wartości przedstawione w zestawieniu są średnim miesięcznym kosztem ponoszonym przez klienta w trakcie całego okresu trwania umowy. Opłaty zostały opracowane na podstawie:

- nowej oferty TP "Neostrada Fiber”. Jest to dostęp do internetu realizowany w technologii VDSL, w której wzrost maksymalnej możliwej do zaoferowania prędkości uzyskano dzięki skróceniu miedzianego odcinka pętli lokalnej kosztem światłowodu. Oferowane prędkości to 40 Mb/s oraz 80 Mb/s przy umowie na 24 miesiące.  Informacje o tej ofercie, z powodu braku oficjalnego cennika na stronie internetowej operatora, zostały zaczerpnięte z informacji prasowej TP. Początkowo usługa ma być dostępna w siedmiu miastach Polski: Warszawa (Saska Kępa i Służewiec), Wrocław, Rzeszów, Leszno, Oborniki Śląskie, Brwinów pod Warszawą i Zielonki koło Krakowa. Grono miast objętych ofertą ma się powiększyć jesienią, zaś do końca roku TP zamierza objąć jej zasięgiem blisko milion gospodarstw. Z powodu braku oficjalnego cennika oraz regulaminu nowej usługi, do średniego miesięcznego kosztu została wliczona opłata za utrzymanie łącza (29,24 zł). Dodatkowo analizie poddana została oferta TP "Neostrada do 20 Mb/s" przy umowie na okres 24 miesięcy. Dla tej oferty także uwzględniona została opłata za utrzymanie łącza.
- ofert operatorów sieci kablowej odpowiadających bądź zbliżonych pod względem prędkości do oferty TP. Dla operatorów UPC Polska oraz Vectra analizowano oferty na czas określony (24 miesiące). W przypadku Multimedia Polska pod uwagę zostały wzięte oferty obowiązujące przez okres 12 miesięcy, ponieważ operator nie sprzedawał usługi dostępu do internetu na okres 24 miesięcy.

Opłaty zawierają następujące elementy: opłatę aktywacyjną, miesięczną opłatę abonamentową oraz koszt modemu WiFi.

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie cenników operatorów zamieszczonych na stronach internetowych. 


 

 

 

Jak podaje w swoim raporcie UKE, oferta TP "Neostrada Fiber" jest jedną z korzystniejszych pod względem cenowym usług dostępu do internetu w swoim przedziale prędkości wśród analizowanych. Taryfa Neostrada Fiber 40 Mb/s jest niższa od średniej ceny za dostęp do internetu wśród analizowanych operatorów kablowych o 11 proc.. Tańszy od niej jest tylko plan taryfowy UPC. Koszt oferty Neostrada Fiber 80 Mb/s jest mniejszy od średniej ceny za dostęp do internetu wśród analizowanych operatorów kablowych o 16 proc. i jest najtańszą usługą w tym przedziale prędkości. Dodatkowo w taryfie TP użytkownik dostaje modem WiFi w technologii n na własność.

Usługa dostępu do internetu jest również sprzedawana przez TP w formie wiązanej z telewizją. Operator oferuje 49 kanałów dostarczanych do klienta w technologii IPTV za dodatkowe 20 zł miesięcznie. W przyszłości abonenci TP mają mieć możliwość dokupienia pakietów telewizyjnych „n”. Dodatkowo TP do tego pakietu proponuje telefon stacjonarny z nielimitowaną liczbą połączeń na wszystkie numery stacjonarne za dodatkowe 30 zł miesięcznie.

Według UKE, zachętą dla klientów do zakupu usługi "Neostrada Fiber” może być nie tylko niższy koszt, ale również wysoka prędkość oferowana przez TP. Do wyboru oferty TP może również skusić fakt, że różnicę w opłacie za dostęp do internetu u operatora zasiedziałego w stosunku do średniej ceny oferowanej przez operatorów kablowych, wynoszącą nawet około 25 zł, użytkownik może przeznaczyć na dodatkowe media takie jak telewizja lub telefon.

UKE zauważa również, że usługa TP "Neostrada do 20 Mb/s" stanowi bardzo atrakcyjną propozycję w stosunku do zbliżonych ofert operatorów kablowych, ale nie jest to jednak najtańsza taryfa ze względu na fakt, że do ceny doliczona została opłata za utrzymanie łącza w wysokości 29,24 zł miesięcznie, której nie uwzględniają operatorzy TVK. W przypadku nieuwzględnienia tej opłaty, plan taryfowy operatora zasiedziałego byłby o 30 proc. tańszy w stosunku do średniej ceny oferowanej przez operatorów kablowych. Ponadto omawiana usługa TP jest tylko o ok. 10 zł tańsza od nowej oferty "Neostrada Fiber 40 Mb/s", w której klient dostaje do dyspozycji dwa razy większą prędkość.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Neostrada Fiber" a oferty kablówek - gdzie najtańszy internet?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bartosz
cenowo rzeczywiście oferta TP przestawia się konkurencyjnie. Zresztą te poprzednie propozycje operatora, przykładowo choćby na Wymarzony Internet, też wyglądają w miarę korzystnie. Zobaczymy co na to konkurencja powie.
odpowiedź
User
Posiadacz neostrady
wszystko pięknie tylko przydałyby się badania ile procent abonentów może osiągnąć u siebie na łączach taką prędkość w zdecydowanej większości na lini tpsa nie wyciągnie się więcej niż 6mb/s
odpowiedź
User
slonio
@posiadacz neostrady: dokładnie, sądzę że jest to kilka procent, upc przynajmniej swoją sieć zmodernizowała ( tak się stało w moim mieście ) przez co Wiem za co płacę, a TP sa może mydlić oczy "kosmicznymi" prędkościami dla zdecydowanej większości nie osiągalne. Netia dla posiadaczy telefonów nie mających kablówki ma chyba najkorzystniejszą ofertę, nie staraja sie wprowadzać potencjalnego klienta w błąd ( przynajmniej już w reklamach mówią "tyle ile pociągnie drut") oraz również nowum na naszym polskim rynku "brak lojalek" ( chodz z tego co mi wiadomo po miesiacu przyjdzie nam zapłacić 300zł lecz z każdym miesiącem użytkowania cena ewentualnej kary spada.).
odpowiedź