SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Penisy z wizerunkami Chrystusa na profilu Nergala. Sąd wydał wyrok

Gdańsk sąd rejonowy wydał wyrok w sprawie Adama Nergala Darskiego, lidera zespołu Behemoth. Na swoim profilu na Instagramie Nergal zamieszczał zdjęcia rzeźb penisów z wizerunkami Chrystusa. Został oskarżony o obrazę uczuć religijnych.

Adam Nergal Darski, fot. screen z youtube / CGMAdam Nergal Darski, fot. screen z youtube / CGM

W środę w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez lidera deathmetalowego zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego. Darski odpowiadał przed sądem za trzy zarzuty.

W pierwszym chodziło o pokazanie przez Darskiego 24 grudnia 2016 r. na Instagramie zdjęcia prezentującego dwie rzeźby penisa z wizerunkami Chrystusa. Jeden z nich przedstawiał ukrzyżowanie Chrystusa, a drugi jego wniebowstąpienie. Muzyk zdjęcie opatrzył podpisem w języku angielskim oznaczającym w tłumaczeniu "Czy świętujecie już?".

Drugi zarzut dotyczył sytuacji z 19 marca 2017 r., kiedy Nergal miał opublikować na dwóch portalach społecznościowych zdjęcia z innym mężczyzną, na którym muzyk trzyma w ręku rzeźbę penisa z krucyfiksem.

Kolejnego przestępstwa Nergal miał się dopuścić 8 marca 2018 r. umieszczając na swoim profilu na Facebooku film, w którym śpiewając dziecięcą piosenkę, składa życzenia z okazji Dnia Kobiet, wymachując przy tym figurką penisa, na którym umieszczono ukrzyżowanego Chrystusa.

Penisy z wizerunkami Chrystusa na profilu Nergala

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku w środę uniewinnił Darskiego od dwóch pierwszych zarzutów i warunkowo umorzył postępowanie w sprawie trzeciego z nich, na okres próby w wymiarze dwóch lat. Dodatkowo sąd orzekł wobec oskarżonego świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 2 tys. zł. Darskiego nie było podczas ogłoszenia wyroku.

Sędzia Sądu Rejonowego Karolina Kozłowska wskazała, że w stosunku do czynu pierwszego i drugiego, co do których sąd uniewinnił Darskiego, „należy odnotować, że formy zachowania oskarżonego nie wskazują na to, że jego celem było obrażenie kogokolwiek”.

„Odnośnie do uczuć subiektywnych samych pokrzywdzonych należy zauważyć, że pokrzywdzeni nie złożyli zawiadomienia od razu po publikacji wpisów, lecz dopiero podczas składania zawiadomienia po czynie popełnionym 8 marca (2018 r. – PAP), więc rok po wpisie z marca 2017 roku” – powiedziała.

„Ugruntował się pogląd, że obrażony w uczuciach religijnych może być ten, kto był obserwatorem zniewagi przedmiotu czci religijnej, a nie ten, kto dowiedział się o takim znieważeniu, nawet publicznym, bądź też poszukiwał informacji o takim znieważeniu” – mówiła sędzia Kozłowska.

Nergal winny obrażenia uczuć religijnych, ma zapłacić 2 tys. zł

W kontekście trzeciego czynu, w którego zakresie uznano winę oskarżonego, sąd zaznaczył, że „dla oceny zachowania oskarżonego zachodzi konieczność odróżnienia działań prowokacyjnych i obrażających uczucia od wolności sumienia wyrażającej się publiczną prezentacją poglądów”. „W nagraniu z 8 marca 2018 r. oskarżony Adam Darski, co prawda nie przyjmuje obrazoburczej pozy, śpiewa dziecięcą piosenkę z intencją złożenia w ten specyficzny sposób życzeń kobietom, przy czym zamiast do mikrofonu, śpiewa do instalacji męskiego członka” – powiedziała sędzia.

Podkreśliła, że „w ocenie sądu oskarżony, wykonując piosenkę z okazji Dnia Kobiet, demonstracyjnie okazał lekceważenie i pogardę przedmiotowi kultu, poprzez stworzenie swoistej parodii”.

„Poprzez ten występ ośmieszał ważne dla pokrzywdzonych wartości. Uwzględniając powszechnie przyjęte normy kulturalno-obyczajowe, uznać należy zachowanie Adama Darskiego za obraźliwe, już nie tylko w kategoriach uczuć religijnych” – uzasadnił sąd.

Wyrok wydany przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe jest nieprawomocny.

Dołącz do dyskusji: Penisy z wizerunkami Chrystusa na profilu Nergala. Sąd wydał wyrok

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łysa kupa
Dajcie zdjęcia!
odpowiedź