SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nestle nie może opatentować kształtu batonów KitKat

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że kształt batoników KitKat produkowanych przez koncern Nestle nie jest wystarczająco wyraźny, by można było go uznać za znak towarowy. Firma walczyła o to ponad 10 lat.

Article

Europejski znak towarowy dla batoników KitKat Nestle ma opatentowany już od 2002 roku. Firma chciała jednak opatentować także charakterystyczny kształt tych batoników – cztery wąskie prostokątne wafelki na kształt paluszków, leżące na prostokącie. Po czterech latach walki koncernu europejski urząd patentowy przyznał Nestle ochronę tego kształtu. Jednak trzy lata później decyzję tę oprotestowała firma Cadbury (Mondelez), która produkuje zbliżone kształtem do KitKat batoniki Kvikk Lunsj w Norwegii. Firma wprowadziła je do sprzedaży dwa lata po tym, jak pojawił się KitKat – w 1937 roku (pierwotnie batony KitKat nosiły nazwę „Rowntree's chocolate crisp”.

Firmy przez kilka lat toczyły o to walkę, składając apelację za apelacją. Jak informuje BBC News, sprawa trafiła do niższej izby Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ten nakazał Nestle udowodnić, że kształt KitKat jest rozpoznawalny na wszystkich rynkach Unii Europejskiej. Niestety okazało się, że nie znają go mieszkańcy Irlandii, Belgii, Grecji i Portugalii. Dlatego wniosek odrzucono.

Firma złożyła kolejną apelację. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wydanym w środę werdykcie orzekł,że warunkiem do uzyskania patentu jest udowodnienie rozpoznawalności kształtu batoników we wszystkich bez wyjątku krajach wspólnego obszaru gospodarczego. Oznacza to, że europejski urząd patentowy będzie musiał zdjąć ochronę przyznaną kształtowi batoników KitKat.

To z kolei pozwala innym producentom wykorzystywać ten lub podobny kształt do produkcji swoich wyrobów.

Rzecznik Nestle zapowiedział, że na tym sprawa opatentowania kształtu batoników się nie skończy. Firma zamierza złożyć odwołanie do Izby Odwoławczej EUIPO.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nestle nie może opatentować kształtu batonów KitKat

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
repi
Bardzo podobny do WW
odpowiedź