SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix oferuje w USA ponad 5,8 tys. filmów i seriali. Polska daleko w tyle, tylko 3,4 tys. tytułów

Polska wersja Netfliksa oferuje polskim użytkownikom dużo mniej filmów i seriali w porównaniu ze światową czołówką rynków - wynika z danych firmy internetowej Surfshark. W naszym kraju subskrybenci mogą liczyć w sumie na prawie 3,4 tys. tytułów, podczas gdy w wypadku USA jest ich z górą 5,8 tys.

Article

Internetowa firma Surfshark opublikowała raport dotyczący jakości oferty którą Netflix dostarcza obecnie do ponad 190 krajów na świecie. W raporcie przyznano, że pomiędzy rynkami występują znaczące różnice zarówno pod względem ilości treści udostępnianych przez serwis, jak i ich jakości.

Wynikają one przede wszystkim z umów z producentami i dystrybutorami filmowym, które często zawierają ograniczenia terytorialne związane  z udostępnianiem konkretnych tytułów.

Polska daleko w zestawieniu

Z zestawienia wynika, że najwięcej filmów i seriali Netflix udostępnia w Stanach Zjednoczonych – w sumie jest 5879, w tym 4035 filmów pełnometrażowych i 1844 seriali.

Na podium są także Kanada (5730 tytułów) oraz Wielka Brytania z łączną liczbą 5673 filmów i seriali. W pierwszej dziesiątce nie ma Polski, są za to nasi najbliżsi sąsiedzi – Słowacja (5077), Czechy (5064) oraz Węgry (5062).

Nasz kraj znalazł się na odległym miejscu zestawienia. W Polsce Netflix oferuje w sumie 3398 tytułów, wśród których jest 2317 filmów oraz 1081 seriali.

Polska nie jest osamotniona wśród europejskich krajów na swojej odległej pozycji w raporcie. Gorszy wynik od nas ma np. Finlandia (3349), Norwegia (3203) oraz Portugalia (3142). Najmniej filmów i seriali w lokalnej wersji Netfliksa jest dostępnych w Gruzji (2126) i Azerbejdżanie (2117).

Portugalia z najlepszą ofertą, Korea ma najwięcej hitów

W raporcie Surfshark znalazło się także zestawienie pozwalające na ocenę jakości treści oferowanych przez Netfliksa na lokalnych rynkach. Ta część rankingu została oparta o średnie oceny filmów i seriali uzyskane w poszczególnych krajach w serwisach IMDb oraz MetaCritic.

Na podstawie wyników IMDb najwyższa średnia ocen (7,13) występuje równolegle w pięciu krajach – Portugalii, Azerbejdżanie, Gruzji, na Ukrainie i w Rosji.

W tym segmencie Polska znowu znalazła się nisko w zestawieniu ze średnią ocen filmów i seriali na poziomie 6,98. Identyczny wynik zanotowano w Japonii. Z kolei najniższe średnie oceny w IMDb (6,95) przypadają na 2 rynki z największą ofertą – Stany Zjednoczone oraz Kanadę.

Nieco inaczej wypada ocena oferty Netfliksa na podstawie danych z platformy MetaCritic, gdzie pojawiają się przede wszystkim recenzje pochodzące od krytyków filmowych.

Tutaj na szczycie listy są Azerbejdżan i Ukraina ze średnią na poziomie 65,3. Nieco mniej (65,2) zanotowano w Gruzji, a 65 w Mołdawii.

Jak w tym ujęciu wypada polska oferta Netfliksa? Dużo lepiej niż w poprzednich zestawieniach. W naszym kraju średnia MetaCritic to 64, podobne jak w wypadku kilkunastu innych lokalnych rynków.

Raport Surfshark przyjrzał się także kwestii tego, w jakim kraju w bibliotece Netfliksa można znaleźć najwięcej filmów i seriali, które zostały wyróżnione Oskarami lub nagrodami Emmy.

Okazuje się, że niekwestionowanym liderem jest w tej kategorii Korea Poludniowa, gdzie dostępnych jest 109 filmów nagrodzonych Oskarami oraz 35 seriali z nagrodami Emmy. Na podium znalazły się także Szwajcaria (85/34) oraz Japonia (78/33).

W tym zestawieniu Polska plasuje się w środku stawki. Użytkownicy w naszym kraju mogą obejrzeć 54 tytuły nagrodzone Oskarami oraz 29 seriali z wyróżnieniami Emmy.

Polska z „Pulp Fiction”, ale bez „Twin Peaks”

W raporcie Surfshark wybrano też kilka kilka hitowych filmów oraz seriali i sprawdzono jak wygląda ich dostępność w Netfliksie na świecie.

„Forrest Gump” jest w ofercie jedynie w 17 krajach, w tym w tak egzotycznych lokalizacjach jak Indie, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tytułu nie znajdziemy m.in. w Polsce.

Odwrotna sytuacja występuje w wypadku popularnego serialu „Przyjaciele”. Tytuł można oglądać m.in. w Polsce, jest on niedostępny jedynie w 5 krajach. Trzeba jednak pamiętać, że „Przyjaciele” niebawem znikną z Netfliksa i trafią na wyłączność do nowego serwisu HBO Max.

Kultowy „Pulp Fiction” jest dostępny w Netfliksie w 42 krajach, w tym także w Polsce. Charakterystyczne że dzieła tego nie można obejrzeć m.in. w takich krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania.

W naszym kraju subskrybenci Netfliksa nie obejrzą innego hitowego serialu - „Twin Peaks”. Tytuł jest dostępny jedynie na 14 rynkach w Ameryce Północnej i Południowej.

W pierwszym kwartale br. Netflix zanotował rekordowe wyniki: wzrost liczby subskrybentów - o 15,77 mln do 182,86 mln, 5,77 mld dolarów przychodów i 709 mln dolarów zysku netto. Na razie platforma korzysta na epidemii koronawirusa, ale za jakiś czas wskutek wstrzymania prac produkcyjnych premiery jej niektórych filmów i seriali będą przesuwane na później.

Czytaj także: „W głębi lasu”, „Zimna wojna”, „Narodziny gwiazdy” i „Zapach kobiety” trafią w czerwcu na Netflix (lista premier)

Czytaj także: Netflix kupuje historyczne kino w Los Angeles. Będzie w nim organizować własne premiery i wydarzenia

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netflix oferuje w USA ponad 5,8 tys. filmów i seriali. Polska daleko w tyle, tylko 3,4 tys. tytułów

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
internauta
Jakieś mało wiarygodne te dane, Forrest Gump jest normalnie dostępny w polskiej wersji Netflixa.
odpowiedź
User
Zawsze chciałem mieć takie coś
Mniej o dwa czterysta. Mniej o dwa czterysta.
odpowiedź
User
guest
Połowa z tych filmów to kino klasy B. Ciekawe byłoby zestawienie cen w poszczególnych krajach bo w PL jest chyba drożej niż w usa.
odpowiedź
User
Tivi
I co z tego jak 80% to taki ściek że ja nie wiem kto to ogląda...
odpowiedź
User
tomek4
Ogólnie lubię Netflix. Drażni mnie jednak a czasami ostro wkurza:
-Format obrazu, bardzo rzadko prawdziwy 16/9, jakieś cuda z obciętym obrazem.
-Tłumaczenie. Filmy i seriale po angielsku tłumaczone przez lektora / bardzo rzadko napisy/ ale filmy czy seriale hiszpańskie,koreańskie czy inne nie tłumaczone przez lektora-tylko napisy.
-Filmy czy seriale obejrzane po pewnym czasie "wracają" jako nie obejrzane.
Ogólnie jednak nie jest źle.
odpowiedź