SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix wspiera technicznie dostawców internetu. Ponad miliard dolarów oszczędności

Prowadzony przez Netfliksa program Open Connect pozwolił dostawcom usług internetowych w 2021 roku na oszczędności ponad miliarda dolarów - wynika z danych firmy analitycznej Analysys Mason. Badania wskazują, że dzięki usprawnieniu ruchu, operatorzy mogą optymalizować koszty nawet przy rosnącej dynamicznie liczbie użytkowników.

Nowe dane wykazały, że prowadzony przez Netfliksa program Open Connect pomógł dostawcom usług internetowych (ISP) zaoszczędzić ponad miliard dol. w ciągu 2021 r. Program polega na tym, że serwis streamingowy współpracuje z dostawcami usług internetowych, aby bardziej efektywnie dostarczać swoje treści.

Optymalizacja ruchu

Netflix współpracuje z ponad tysiącem dostawców usług internetowych, aby zlokalizować znaczne ilości ruchu za pomocą wdrożeń Open Connect.

Teraz serwis zlecił firmie Analysys Mason określenie wpływu, jaki inicjatywy takie jak Open Connect, oraz wdrożenie zaawansowanych standardów kodowania wideo wywierają na ekonomikę sieci szerokopasmowych.

Celem analityków było ilościowe określenie wpływu zarówno pamięci podręcznej Open Connect, jak i zaawansowanych kodeków w Wielkiej Brytanii i Korei Południowej.

Badacze zbudowali model struktury kosztów hipotetycznego dostawcy usług internetowych, wprowadzając poziomy ruchu dostawców, topologie sieci, rodzaj wdrożonego buforowania oraz koszty sprzętu sieciowego i nakładów hurtowych. Analitycy wykorzystali następnie jego wyniki do stworzenia ogólnoświatowego poziomu opartego na strumieniach ruchu Netfliksa.

Czytaj także: David Beckham z rodziną w nowym serialu Netfliksa

Autorzy analizy stwierdzili, że koszty sieciowe modelowanego dostawcy usług internetowych, które szacowano na około 50 proc. przychodów, można pogrupować na dwa następujące elementy:

  • Koszty sieci dostępowej. Są one w dużej mierze niewrażliwe na poziom ruchu i stanowią większość kosztów sieci (około 80-90 proc.). Koszty te są związane z infrastrukturą dostępową „ostatniej mili” pomiędzy węzłem sieci „brzegowej” lub „lokalnej” a lokalami użytkowników końcowych (obecnie coraz częściej opartą na światłowodach), i są w dużej mierze niezmienne w zależności od natężenia ruchu. Wynikają one przede wszystkim z rozmieszczenia sieci w domach i biurach oraz podłączenia użytkowników końcowych do sieci.
  • Koszty w sieci rdzeniowej i szkieletowej. Są one częściowo wrażliwe na ruch i stanowią około 10-20 proc. kosztów sieci. Oczekuje się, że koszty te pozostaną stabilne w czasie (w ujęciu rocznym) w wyniku korzyści skali, spadku kosztów sprzętu i łączy o dużej przepustowości oraz ciągłego dostarczania ruchu przez pamięci podręczne zlokalizowane głęboko w sieci modelowanego dostawcy usług internetowych, w tym urządzenia Open Connect udostępniane przez Netfliksa.

Analitycy stwierdzili również, że Open Connect (podobnie jak inne podobne partnerstwa pomiędzy dostawcami treści i dostawcami usług internetowych) zapewnia, że rosnący popyt ze strony użytkowników końcowych może być obsługiwany w sposób zrównoważony bez zwiększania kosztów sieci w czasie. Najnowocześniejsze kodeki dodatkowo zmniejszają natężenie ruchu w treściach wideo. Według prognoz wpływ tego będzie się zwiększał, gdy więcej urządzeń użytkowników końcowych będzie kompatybilnych z tymi kodekami - dodano w raporcie.

Czytaj także: Netflix renegocjuje umowy z hollywoodzkimi studiami, aby wyświetlać reklamy obok popularnych programów

Dołącz do dyskusji: Netflix wspiera technicznie dostawców internetu. Ponad miliard dolarów oszczędności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl