SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix unika płacenia podatków w Wielkiej Brytanii. 430 mln dolarów oszczędności w 2018 roku

Netflix unika płacenia wysokich podatków w Wielkiej Brytanii wyprowadzając swoje zyski do rajów podatkowych - wynika z informacji organizacji Tax Watch UK. Według wyliczeń amerykański serwis streamingowy dzięki transferowaniu pieniędzy poza granice Wielkiej Brytanii mógł zaoszczędzić tam w 2018 roku do 430 mln dolarów. Netflix przyznaje że stara się optymalizować swoje finanse, jednak zawsze działa w granicach norm prawnych funkcjonujących w krajach europejskich.

Reed Hastings, CEO NetflixaArticle

Think tank Tax Watch UK zajmuje się m.in. śledzeniem firm stosujących rozmaite wybiegi do unikania płacenia wysokich podatków w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich.

Organizacja podała, że Netflix stosuje podobne metody jak inne duże koncerny technologiczne, które transferują swoje środki do rajów podatkowych w celu płacenia niższych podatków lub unikania ich w całości.

Netflix Services UK podlega Netflix International UK

Według Tax Watch UK mechanizm wygląda tak, że brytyjski oddział Netfliksa - Netflix Services UK podlega bezpośrednio spółce Netflix International UK funkcjonującej w Niderlandach, które uchodzą za jeden z europejskich rajów podatkowych ze względu na bardzo liberalną politykę fiskalną. To tam Netflix rozlicza się z fiskusem, także z pieniędzy uzyskanych w rzeczywistości na rynku brytyjskim.

W związku z tym według szacunków Netflix w 2018 r. mógł zaoszczędzić na podatkach w Wielkiej Brytanii od 328 do 430 mln dol., firma uzyskała także zwrot od brytyjskiego fiskusa w wysokości miliona dol.

Netflix Services UK zadeklarował 48 mln dol. dochodu i 2,3 mln zysku w 2018 r., podczas gdy zgodnie z szacunkami firma powinna uzyskać w wymienionym okresie ponad miliard dochodu posiadając w Wielkiej Brytanii z górą 10 mln płacących użytkowników.

Rzecznik Netfliksa odpowiadając na zarzuty Tax Watch UK stwierdził, że firma jest gotowa do debaty na temat rozwiązań podatkowych obejmujących międzynarodowe koncerny technologiczne. Zaznaczył jednak przy tym, że Netflix we wszystkich krajach  w których działa porusza się w ramach lokalnych regulacji podatkowych.

W III kwartale 2019 r. Netflix uzyskał wzrost przychodów o ponad 31 proc., a zysk netto spółki zamknął się kwotą 665 mln dol.. W ciągu trzech miesięcy serwis odwrócił spadkowy trend dotyczący użytkowników w USA, jednak w sumie osiągnął niższą od zakładanej liczbę nowych subskrybentów. Obecnie na całym świecie z Netfliksa korzysta z górą 158 mln abonentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netflix unika płacenia podatków w Wielkiej Brytanii. 430 mln dolarów oszczędności w 2018 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl