SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia spłaci 200 mln zł długu i będzie zabezpieczać kredyty Cyfrowego Polsatu, odchodzi Mirosław Godlewski

Zarząd Netii zdecydował, że spółka do 22 sierpnia br. spłaci 200 mln zł zadłużenia i przystąpi do umowy kredytowej Cyfrowego Polsatu, swojego nowego akcjonariusza większościowego. Jednocześnie z rady nadzorczej Netii odszedł Mirosław Godlewski, w przeszłości prezes firmy.

Article

W środę Netia podała, że do 22 sierpnia br. w formie jednorazowej zapłaty ureguluje 200 mln zł swojego zadłużenia, wynikającego głównie z umowy kredytowej zawartej w lipcu 2015 roku. Firma rozwiąże też umowę z października ub.r. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczącą finansowania w wysokości do 50 mln euro.

Ponadto Netia przystąpi jako dodatkowy kredytobiorca i poręczyciel do umowy kredytowej grupy Cyfrowy Polsat. Jako poręczyciel spółka będzie musiała uruchomić różnego rodzaju zabezpieczenia spłaty, jeśli wskaźnika skonsolidowanego długu netto Cyfrowego Polsatu przekroczy 3.

Jakie to zabezpieczenia? M.in. zastaw rejestrowy na zbiorze rzeczy i praw stanowiących całość organizacyjną Netii oraz posiadanych przez nią akcjach i wierzytelnościach, a także hipoteki na jej wszystkich nieruchomościach.

Jednocześnie Netia zaciągnie kredyty w wysokości maksymalnie miliarda zł na cele związane z jej działalnością, opisane w dokumentach refinansowania.

W pierwszym kwartale br. Netia zanotowała 21,18 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 12,46 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane wpływy sprzedażowe firmy zmalały z 365,01 do 346,9 mln zł

Cyfrowy Polsat ma 10 mld zł długu

Na początku grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat za 638,8 mln zł przejął 32 proc. akcji Netii od Mennicy Polskiej oraz FIP 11 FIZAN. Natomiast w drugiej połowie maja, po uzyskaniu zgody UOKiK-u, Cyfrowy Polsat i związana z nim spółka Karswell w ramach wezwania kupiły od inwestorów kolejne 33 proc. akcji Netii, płacąc za nie 638,75 mln zł.

Na przełomie ub. i br. do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa przejął Wojciech Pytel.

Na koniec marca br. grupa Cyfrowy Polsat miała 10,26 mld zł zadłużenia netto, a jego stosunek do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy wynosił 2,87. Wiosną br. firma zmieniła swoją umowę kredytową, wydłużając okres spały do końca września 2022 roku oraz podwyższając poziom dopuszczalnego zlewarowania z 1,75 do 3.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,34 mld zł wpływów sprzedażowych oraz  292,2 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalał o 1,8 proc. do 5,74 mln, za to liczba sprzedanych im usług zwiększyła się o 3,4 proc. do 13,8 mln.

Od początku przyszłego tygodnia usługi Netii będą dostępne w ofercie Cyfrowego Polsatu i Plusa, m.in. w programie rabatowym SmartDom. W ramach pilotażu będą oferowane w 181 punktach sprzedaży tych firm, a docelowo - we wszystkich.

Z rady nadzorczej Netii odchodzi Mirosław Godlewski

W czwartek z zasiadania w radzie nadzorczej Netii zrezygnował Mirosław Godlewski, w komunikacie giełdowym nie podano powodów tej decyzji. W radzie nadzorczej firmy był od września 2014 roku. Wcześniej, w latach 2007-2014, Godlewski był prezesem Netii.

Z rady nadzorczej Netii odszedł też Grzegorz Zambrzycki. Był jej członkiem z ramienia Mennicy Polskiej.

Dołącz do dyskusji: Netia spłaci 200 mln zł długu i będzie zabezpieczać kredyty Cyfrowego Polsatu, odchodzi Mirosław Godlewski

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
quix
I tylko Netii żal...
odpowiedź