SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Netia wprowadza internet światłowodowy o prędkości 600 Mb/s

Netia rozpoczęła komercyjne oferowanie usług dostępu do internetu na bazie technologii G.fast, w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). Maksymalna dostępna na starcie oferta to opcja do 600 Mb/s. Rozwiązanie ma się sprawdzić w przypadkach gdy niemożliwe jest doprowadzenie światłowodu do mieszkania odbiorcy.

Article

Netia informuje, że po zakończonym pilotażu rozpoczęła realizację pierwszych inwestycji modernizacyjnych w technologii G.fast w modelu w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). W ten sposób modernizacji będzie przez Netię rozważany w tych budynkach, w których operator nie ma możliwości doprowadzenia światłowodu bezpośrednio do każdego mieszkania.

– Zdecydowanie preferujemy modernizację w modelu: światłowód do mieszkania. Jednak w części budynków nie mamy zgody na takie inwestycje – tłumaczy w komunikacie Grzegorz Bartler, dyrektor generalny ds. techniki i członek zarządu Netii. - I tu z pomocą przychodzi technologia G.fast. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale najważniejsze że dzięki niemu klienci dotychczas pozbawieni szans na szybki internet otrzymają łącza o prędkościach rzędu setek megabitów na sekundę, czyli na miarę co najmniej początku XXI wieku.

Netia wyjaśnia, że rozwiązanie w technologii G.fast (Fast access to subscriber terminals) swoją architekturą i parametrami przypomina najbardziej technologię Gigabit Ethernet (ETTH) w wariancie Fiber to the Building (FTTB), który jest przez ITU uznawany za jedną w podstawowych światłowodowych technologii dostępowych.

W obu tych technologiach szybkie łącza światłowodowe (w Netii – GPON 2,5 Gb/s) doprowadzane są do przełącznika (w G.fast jest to MDU – Multiple Dwelling Unit), umiejscowionego w piwnicy lub garażu. Podłączenia poszczególnych mieszkań realizowane są w wykorzystaniem tego samego, tradycyjnego kabla miedzianego (pętle w długości kilkudziesięciu metrów), który od lat znajduje się w danym budynku i poszczególnych mieszkaniach.

Obecnie Netia będzie oferować światłowodowy dostęp do internetu z maksymalną prędkością 600 Mb/s. W III kwartale br. firma odnotowała 18,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 13,8 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netia wprowadza internet światłowodowy o prędkości 600 Mb/s

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Damian
Co gdzie jak, kiedy? tego jak na razie nie widzę w żadnym artykule. Czy Netia podała informacje kiedy to będzie miało miejsce.
8 8
odpowiedź
User
Darek90
Co gdzie jak, kiedy? tego jak na razie nie widzę w żadnym artykule. Czy Netia podała informacje kiedy to będzie miało miejsce.
Cały czas rozbudowują swoją sieć światłowodową ;) U mnie już hula od miesiąca ;) Wykosili tym konkurencję u mnie w okolicy. Napisz do nich to dostaniesz info o światłowodzie u siebie
9 8
odpowiedź