SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia redukuje koszty. Spółka stawia na usługi mobilne, chmurę i centra danych

Netia zamierza w tym roku rozwijać usługi mobilne – ma to zapewnić nawiązana w lutym współpraca z operatorem sieci Play. W IV kwartale chce zaproponować klientom korporacyjnym m.in. centra danych i chmurę obliczeniową. Spółka liczy, że mimo ostrej konkurencji na rynku uda jej się utrzymać zgromadzoną bazę abonencką. Zamierza też walczyć o klientów z sektora publicznego. By ograniczyć koszty, planuje redukcję zatrudnienia.

Adam SawickiArticle

Netia zmaga się z typowym problemem tradycyjnych firm telekomunikacyjnych. Klienci w coraz mniejszym stopniu są zainteresowani posiadaniem stacjonarnego telefonu. Dlatego spółka inwestuje w nowe usługi. Chce stworzyć ofertę łączącą usługi stacjonarne z mobilnymi, zamierza inwestować w centra danych, proponuje usługi w chmurze i planuje nowe usługi telewizyjne.

– Widzimy trendy rynkowe i w pewien sposób staramy się za nimi walczyć, koncentrując się na utrzymaniu bazy abonenckiej – mówi Adam Sawicki, prezes Netii. – Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że z trendami rynkowymi nie wygramy i te ubytki staramy się zrekompensować usługami w nowych obszarach – głównie telewizja, data center i chmura.

Temu m.in. ma służyć współpraca rozwijana z P4, operatorem sieci Play.

Spółka podkreśla jednak, że obecny rok raczej nie będzie przełomowy. Nowe usługi zostaną wprawdzie zaoferowane klientom w ciągu kilku miesięcy, jednak efekty w postaci wzrostu przychodów będzie można  zobaczyć najwcześniej w 2016 roku.

– Na pewno wzrostów spodziewamy się w segmencie telewizji – deklaruje Adam Sawicki. – Pojawią się usługi mobilne, więc to dla nas będzie wzrost usług. Poza tym usługi w chmurze i data center, ale to jest dopiero IV kwartał, oraz usługi dla klientów w segmencie publicznym.

Netia wraz z GTS wygrała przetarg i zbuduje oraz przez cztery lata będzie operatorem sieci transmisji danych, łączącej wszystkie placówki Poczty Polskiej.

W zeszłym roku Netia osiągnęła 1,67 mld zł przychodu, o 200 mln mniej niż rok wcześniej. Jej zysk netto jednak bliski był 175 mln zł przy 46 mln zł w 2013 roku. W tej kwocie uwzględnione jest m.in. ok. 140 mln zł, które spółka otrzymała od Orange w ramach ugody jako wzajemne rozliczenie roszczeń.

– To bardzo solidne wyniki finansowe – komentuje prezes Netii. – Stawiają firmę w bardzo dobrej sytuacji, dają możliwość rozwoju, ukształtowania nowego portfela produktów, spojrzenia na stronę akwizycyjną i te projekty, które są na rynku, ale oznaczają też dużo pracy, wyzwań i dalej bardzo wymagający klimat. Widzimy erozję cenową na wszystkich cenach produktowych, ale jednocześnie wiele dobrych tendencji w poszczególnych segmentach.

Nawet dobre wyniki nie chronią firmy przed pewną restrukturyzacją. Spółka wdraża program Netia Lajt 2.0, który ma zoptymalizować koszty m.in. przez zwolnienie części pracowników Początkowo mówiono o 350 osobach, ale prezes Netii zapewnia, że zwolnienia dotkną mniej osób.

– Będą dwa efekty programu: skuteczniejsza organizacja, dzięki szybszym decyzjom i większej elastyczność, oraz zmniejszenie bazy kosztowej, dzięki redukcji zatrudnienia – zapowiada  Adam Sawicki. – To buduje nam pewną poduszkę finansową, aby móc inwestować w nowe grupy produktowe.

Dołącz do dyskusji: Netia redukuje koszty. Spółka stawia na usługi mobilne, chmurę i centra danych

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bartolini
kupiłem niedawno tv+neta w Netii i wszystko śmiga jak należy, duży wybór kanałów wiec kazdy znajdzie cos dla siebie
odpowiedź
User
luki
Ja tez mam dobre zdanie o netii, korzystam internetu, tv z chmury. Jest mega! Nie wiem, jak moglem bez niej zyc wczesniej, wszedzie mam dostep do danych :)))
odpowiedź
User
Adrian
fakt usługa chmury osobistej jest bardzo przydatna. Nie wiem czy inni operatorzy mają taką usługę ale netii wyszło to całkiem przyzwoicie.
odpowiedź