SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Szeląg zastąpił Zbigniewa Jakubasa w radzie nadzorczej Netii, 189 mln zł zysku na kapitał zapasowy

Do rady nadzorczej Netii został powołany Tomasz Szeląg, wieloletni menedżer grupy Cyfrowy Polsat. Akcjonariusze Netii (większościowym jest Cyfrowy Polsat) zdecydowali, że 188,99 mln zł zysku netto osiągniętego w ub.r. zostanie przeznaczone na kapitał zapasowy.

Tomasz SzelągArticle

Tomasz Szeląg z grupą kapitałową Cyfrowy Polsat jest związany od 10 lat. Do września 2016 roku był członkiem zarządu Cyfrowego Polsatu ds. finansów, zasiadał też w zarządach kilku innych firm z tej grupy, m.in. Telewizji Polsat, Polkomtelu, Cyfrowy Polsat Trade Marks i Info-TV-FM.

Jesienią 2016 roku Szeląg przeszedł do rad nadzorczych spółek Cyfrowy Polsat, Polkomtel, Telewizja Polsat i ZE PAK. W radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu jest przewodniczącym komitetu ds. wynagrodzeń i członkiem komitetu audytu.

Wcześniej Tomasz Szeląg pracował m.in. w KGHM Polska Miedź, Societe Generale i Telefonii Dialog.

Szeląg zastąpił w radzie nadzorczej Zbigniewa Jakubasa, któremu wygasł mandat. - Dziś kończy się moja kadencja, dziękuje wszystkim, którzy mieli okazję ze mną przez tych pięć lat współpracować, i życzę wszystkiego dobrego nowej radzie nadzorczej - powiedział.

Menedżerowie Cyfrowego Polsatu we władzach Netii

W grudniu 2017 roku Cyfrowy Polsat za 638,8 mln zł przejął 32 proc. akcji Netii od Mennicy Polskiej oraz FIP 11 FIZAN. Natomiast w drugiej połowie maja ub.r., po uzyskaniu zgody UOKiK-u, Cyfrowy Polsat i związana z nim spółka Karswell w ramach wezwania kupiły od inwestorów kolejne 33 proc. akcji Netii, płacąc za nie 638,75 mln zł. We wrześniu tę pulę akcji w całości przejął Cyfrowy Polsat.

W konsekwencji nastąpiły duże roszady we władzach Netii. Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu powołani zostali Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a do zarządu dołączył związany z Polkomtelem Grzegorz Bartler. Jednocześnie obowiązki prezesa przejął Wojciech Pytel.

Ponadto do rady nadzorczej Netii powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syna Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca. W sierpniu ub.r. prezesem Netii został Andrzej Abramczuk.

W zarządzie spółki nadal są Tomasz Dakowski (od sierpnia 2017 roku, pełni też funkcję dyrektora generalnego ds. B2C) oraz Aster Papazyan (też od sierpnia 2016 roku, pracuje w Netii od listopada 2016 roku jako dyrektor generalny rynku B2B).

Zysk na kapitał zapasowy, pokrycie straty po wchłonięciu Telefonii Dialog

Walne zgromadzenie akcjonariusz Netii oprócz powołania Tomasza Szeląga do rady nadzorczej zdecydowało też, żeby 188,99 mln zł jednostkowego zysku netto spółki w ub.r. przeznaczyć na kapitał zapasowy.

W ujęciu skonsolidowanym grupa kapitałowa Netia zanotowała w ub.r. 1,37 mld zł wpływów sprzedażowych, 76,02 mln zł zysku operacyjnego i 64,84 mln zł zysku netto. To, że ten zysk jest dużo mniejszy od zysku jednostkowego, wynika z faktu, że nierentowne są niektóre spółki zależne Netii.

Firma dywidendy wypłacała co rok od 2014 do 2017 roku. W 2017 roku przekazała inwestorom 127,43 mln zł (z czego 117,27 mln zł z kapitału zapasowego), po 38 groszy na akcję.

Jesienią ub.r. Netia połączyła się ze swoją spółką zależną Telefonia Dialog. W środę akcjonariusze zdecydowali o pokryciu 232,89 mln zł wynikającej z tego straty. I tak pójdzie na to 60,85 mln zł z zysków powstałych z wcześniejszych połączeń ze spółkami zależnymi, 3,46 mln zł z uzyskanego dzięki temu kapitału zapasowego, a 168,58 mln zł z kapitału zapasowego utworzonego ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Netii osiągnęła 327,3 mln zł przychodów sprzedażowych i 9,12 mln zł zysku netto, wobec 346,9 mln zł przychodów i 21,18 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Szeląg zastąpił Zbigniewa Jakubasa w radzie nadzorczej Netii, 189 mln zł zysku na kapitał zapasowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl