SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Słowo „płód” znika z łamigłówki „New York Timesa”. W tle spór o aborcję w USA

„The New York Times” postanowił usunąć słowo „płód” z oferowanej przez siebie łamigłówki Wordle. Zmiana jest jednak widoczna jedynie dla części użytkowników, z powodów technicznych. Gazeta nie chce, by w Wordle znajdowały się słowa kojarzone z gorącymi bieżącymi wydarzeniami, w tym wypadku chodzi o możliwość wprowadzenia zakazu aborcji w Stanach Zjednoczonych.

Article

Wordle jest dostępne dla graczy od października 2021 r., kiedy grę wprowadził do sieci jej twórca Josh Wardle, były inżynier oprogramowania serwisu Reddit. Darmowa łamigłówka polega na odgadywaniu pięcioliterowych słów w sześciu próbach.

W lutym 2022 r. Wordle kupił „The New York Times” za nieujawnioną, ponoć siedmiocyfrową kwotę. Łamigłówka jest nadal dostępna bez opłat.

Wordle bez „płodu”

Po przejęciu Wordle „NYT” szybko usunął z łamigłówki niektóre kontrowersyjne hasła, wśród nich „dziwkę”, „niewolnika” i „lincz”. Teraz przyszła pora na kolejne słowo – „płód”. Potencjalnie zostało ono usunięte z Wordle, jednak niektórzy użytkownicy mogą je wciąż zobaczyć. Powodem są kwestie techniczne dotyczące kwestii odświeżania okien w niektórych przeglądarkach.

Czytaj także: Joe Kahn nowym redaktorem naczelnym „The New York Times”

- Niektórzy użytkownicy mogą zobaczyć nieaktualną odpowiedź, która wydaje się ściśle powiązana z ważnymi bieżącymi wydarzeniami - wyjaśnił New York Times w komunikacie. - Jest to całkowicie niezamierzone i przypadkowe, ta odpowiedź została załadowana do Wordle w zeszłym roku. W New York Times Games poważnie traktujemy naszą rolę jako miejsca rozrywki i relaksu, dlatego chcemy, aby Wordle nie był związany z bieżącymi, ważnymi wydarzeniami. Jednak ze względu na obecną technologię Wordle zmiana słów, które zostały już załadowane do gry, może być trudna.

„NYT” w swoich wyjaśnieniach nie podał, że konkretnie chodzi o słowo „płód”. Może się ono kojarzyć z obecną napiętą sytuacją wokół kwestii aborcji w USA. Chodzi o możliwość wydania przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia uchylającego pochodzący z 1973 r. wyrok w sprawie Roe vs. Wade, co w praktyce może umożliwić w niektórych stanach wprowadzenie przepisów ograniczających kobietom prawo do usuwania ciąży. Sprawa jest w ostatnim czasie gorącym tematem w amerykańskich mediach, wywołuje też liczne społeczne protesty i zażartą debatę pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami aborcji.

„New York Times” stwierdził w oświadczeniu, że kwestia usunięcia słowa „płód” z Wordle to bardzo nietypowa okoliczność, ale mimo to podjęto starania, aby nie powtórzyła się ona w przyszłości, a to za sprawą zmienionej wersji gry, która została już zaplanowana.

Czytaj także: The Athletic dał New York Timesowi 1,1 mln subskrybentów, a obciążył koszty i rentowność

Dołącz do dyskusji: Słowo „płód” znika z łamigłówki „New York Timesa”. W tle spór o aborcję w USA

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Serpent
Tchórze.
1 0
odpowiedź