SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Andrysiak naczelnym News24, Jan Dworak w radzie nadzorczej nadawcy

Redaktorem naczelnym przygotowywanej do startu stacji News24 będzie Andrzej Andrysiak, a do rady nadzorczej spółki Astro, nadawcy kanału, dołączyli m.in. Jak Dworak, Anna Garwolińska i Andrzej Krajewski. - Kanał będzie obiektywny, będzie dużo faktów. Chcielibyśmy ruszyć jak najszybciej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl dyrektor stacji Karolina Szymańska.

Andrzej Andrysiak, fot. Wojciech GórskiArticle

Andrzej Andrysiak funkcję naczelnego News24 obejmie z początkiem stycznia. - To interesujące wyzwanie - uzasadnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Andrysiak od 2017 roku jest wydawcą lokalnej „Gazety Radomszczańskiej”. W ub.r. przez 10 miesięcy współpracował jako producent z Polsat News.

- „Gazeta Radomszczańska” pozostaje w świetnym rękach redaktora naczelnego Janusza Kucharskiego - zapewnia Andrysiak, zaznaczając, że dalej będzie jej wydawcą.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wcześniej Andrzej Andrysiak przez ponad dwie dekady pracował w dziennikach ogólnopolskich. Od 2010 do początku 2017 roku pracował w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, kolejno jako sekretarz redakcji, wicenaczelny i szef „Magazynu DGP”. Wcześniej był związany z „Życiem Warszawy (m.in. jako wicenaczelny i naczelny), tygodnikiem „Kulisy” (m.in. jako naczelny) oraz „Expressem Wieczornym”.

Astro ma inwestora, nowy skład rady nadzorczej

Notowana na giełdzie spółka Astro, producent teleturnieju „Familiada” i nadawca stacji E-Sport TV, nad kanałem News24 pracuje od półtora roku. Wiosną ub.r. firma zapowiadała, że prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, a w maju br. redakcja News24 zaczęła już stałą pracę, jej celem w pierwszych miesiącach było - jak opisano w komunikacie Astro - „zgromadzenie możliwie największego archiwum z materiałami wideo, które jest niezbędne w pracy stacji informacyjnych”.

Ryszard Krajewski, większościowy akcjonariusz i prezes Astro, nie jest bezpośrednio zaangażowany w przygotowywanie News24. - Telewizja będzie korzystała z mojego sprzętu, infrastruktury technicznej i koncesji. Natomiast ja osobiście nie będę w tym projekcie - opisuje w rozmowie z nami.

W zeszły poniedziałek Astro podpisało umowę inwestycyjną ze spółką ASI Tech Tier Investment, która w ciągu trzech miesięcy ma kupić akcje nadawcy za 3 mln zł, a docelowo zainwestować w nie maksymalnie 10 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na News24.

W konsekwencji Astro wycofało się z poprzedniego pomysłu biznesowego: objęcia 99,5 proc. udziałów kontrolowanej przez Krajewskiego spółki News12 w zamian za 2,4 mln zł w formie wierzytelności pieniężnej

ASI Tech Tier Investment jako nowy akcjonariusz zyskał prawo do powoływania i odwoływania trzech członków rady nadzorczej Astro oraz zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń spółki i żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad.

W poniedziałek na walnym zgromadzeniu Astro z rady nadzorczej odwołani zostali Maria Góralska, Wiesław Jasiński, Andrzej Ostrowski. Równocześnie do rady mianowano Jana Dworaka (w przeszłości był m.in. prezesem Telewizji Polskiej i członkiem KRRiT), Andrzeja Krajewskiego (to dziennikarz od pięciu dekad, ostatnio związany z internetowym Halo.Radiem), Kamila Bileckiego (prezes i większościowy akcjonariusz Tier Investment), Ewelinę Kachniarz (akcjonariusz Tier Investment) oraz Annę Garwolińską (szefowa agencji public relations Glaubicz Garwolińska Consulting, członkini rady nadzorczej Tier Investment).

News24 obiektywny, z platformą dla samorządów

Dyrektorem kanału News24 została Karolina Szymańska, związana z firmą Astro od ponad dekady. W latach 2009-2014 była jej prezesem, potem pracowała przy tworzeniu kanałów pod marką Next.

- News24 będzie ogólnopolskim kanałem newsowym. Będzie tam dużo na temat samorządów będzie to platforma dla samorządów. Będą informacje z regionów, a także z zagranicy i ze sportu - opisuje Szymańska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. - Kanał będzie obiektywny, będzie dużo faktów - zapowiada.

Szefowa kanału nie ujawnia jeszcze konkretów o jego ramówce i redakcji. - Wszedł do nas inwestor, budujemy zespół. Mamy już część pracowników, będzie jeszcze trwał nabór - mówi.

Jan Dworak, wcześniej zapowiadany jako redaktor naczelny News24, uczestniczy w przygotowywaniu stacji w innej roli. - Jan Dworak to pomysłodawca kanału, a obecnie jako członek rady nadzorczej spółki jest dobrym duchem projektu - wyjaśnia Karolina Szymańska

Termin startu emisji News24 ma zostać podany w ciągu kilku tygodni. - Chcielibyśmy ruszyć jak najszybciej - podkreśla dyrektor stacji.

Kwartalne wpływy Astro 40 proc. w dół, 255 tys. zł straty

W zeszłym kwartale Astro zanotowało spadek przychodów sprzedażowych o 39,5 proc. do 370,5 tys. zł, a wynik netto spółki poszedł w dół z 71,7 tys. zł zysku do 255,4 tys. zł straty.

W sprawozdaniu finansowym firma zaznaczyła, że trzeci kwartał to dla niej zawsze okres niższych przychodów, ponieważ ze względu na okres wakacyjny Telewizja Polska nie zamawia wielu odcinków produkowanego od lat przez spółkę teleturnieju „Familiada”. Od kilku lat Astro nadaje też kanał E-Sport TV.

W pierwszych trzech kwartałach br. wpływy sprzedażowe firmy zmalały o 38,4 proc. do 1,74 mln zł, wynik operacyjny - z 406,6 tys. zł zysku do 345,5 tys. zł straty, a wynik netto - ze 149,6 tys. zł zysku do 600,4 tys. zł straty.

Firma podkreśliła, że na jej wyniki „bardzo znaczący wpływ miały w dalszym ciągu ponoszone istotne nakłady inwestycyjne związane z przygotowywaniem do uruchomienia nowego  kanału telewizyjnego News24 (m.in. zakup dodatkowego sprzętu, organizacja pomieszczeń na studia na terenie Polski)”.

Zapowiedziała, że strata zostanie w pełni pokryta z kapitału zapasowego. Na koniec września br. kapitał zapasowy spółki wynosił 7,1 mln zł (wobec 7,02 mln zł rok wcześniej), a kapitał podstawowy - 1,85 mln zł (tyle samo co przed rokiem).

Dołącz do dyskusji: Andrzej Andrysiak naczelnym News24, Jan Dworak w radzie nadzorczej nadawcy

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Wystartuje ten kanał do końca tego stulecia? Najpierw przeszkoda był KRS, teraz to już niewiadomo co. Cała operacja przygotowań jest tak skrupulatnie opisywana i relacjonowana jak lot na Marsa a stacją będzie i tak miała problem z zasięgiem
odpowiedź
User
walter
to będzie klęska jakich mało.
odpowiedź
User
Bill
Śmiechłem.
odpowiedź