SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Newsweek kontra Wyborcza

Newsweek zarzuca "Gazecie Wyborczej" manipulacje

W najnowszym Newsweeku możemy przeczytać List otwarty do Gazety Wyborczej. Redaktor Naczleny Newsweek Polska zarzuca dziennikarzom Gazety Wyborczej manipulację.

"Po publikacji z numeru 14/2004, poświęconej restytucji majątku gmin żydowskich, "Gazeta Wyborcza" przypuściła na nas atak, publikując - jako list do redakcji - tekst "Restytucja nienawiści" Jarosława Makowskiego, Joanny Tokarskiej-Bakir i Sławomira Sierakowskiego. Musieliśmy zareagować.
Mam głęboką świadomość problemu antysemityzmu w Polsce, tragedii i spustoszenia, jakie spowodował w naszym kraju. Z tym większym więc oburzeniem przyjmuję manipulację, jakiej dopuścili się Jarosław Makowski, Joanna Tokarska-Bakir i Sławomir Sierakowski, którzy na łamach "Gazety Wyborczej" (6.04.2004, str. 17) tak spreparowali cytaty z reportażu Karola Oleckiego, by wmówić czytelnikom, że "Newsweek" żeruje na antysemityzmie. Słowa i zdania wyjęte z tekstu przestrzegającego przed narastającym problemem antysemityzmu autorzy dopasowują w taki sposób, by sugerowały coś wręcz przeciwnego. Oburzające jest przypisywanie naszej redakcji sformułowań użytych przez bohaterów reportażu. Cytat: "Znów będzie jak przed wojną. Nasze ulice, Żydów kamienice" - to zdanie mieszkańca Jedwabnego, a nie stanowisko redakcji. Tę i inne wypowiedzi dziennikarz "Newsweeka" usłyszał w Łomży i Jedwabnem, o którym napisał m.in. tak: "usłyszałem (to) na jedwabieńskim rynku trzy lata po tym, kiedy prezydent Kwaśniewski przepraszał tu za polskie zbrodnie". I dalej: "To miejsce żydowskiej kaźni i symbol polskiej hańby znów staje w ogniu narodowych niesnasek. Próby odzyskania przez żydowskie gminy mienia utraconego po II wojnie wzbudziły wśród miejscowych oburzenie i strach. Z grobów powstają antysemickie upiory". Tych słów autorzy listu już nie przywołują - widać, nie pasują do założonej tezy" - pisze Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Newsweeka Polska".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Newsweek kontra Wyborcza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl