SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nextbike Polska zaczyna przyspieszone postępowanie układowe. „Nie wpływa negatywnie na bieżącą działalność”

Sąd przychylił się do wniosku firmy Nextbike Polska, zarządzającej systemami rowerów miejskich, o rozpoczęcie przyspieszonego postępowania układowego. Firma zapewnia, że jej bieżąca działalność operacyjna będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach.

Article

Nextbike Polska podał, że na jej nadzorcę sądowego wyznaczono Krzysztofa Gołąba. We współpracy z nim sporządzi m.in. plan restrukturyzacyjny.

- Plan będzie zawierał, obok analizy przyczyn obecnej przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej Spółki, m.in. także pełny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych, harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych, opis metod i źródeł finansowania oraz projektowane zyski i straty na kolejne pięć lat oparte na co najmniej dwóch prognozach. Nadzorca sądowy wraz ze Spółką przygotuje także spis wierzytelności obejmujący zobowiązania powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, które będą co do zasady objęte układem - opisano w komunikacie giełdowym Nextbike Polska.

- Umieszczenie wierzytelności w spisie wierzytelności określi m.in. sumę, z którą dany wierzyciel będzie uczestniczył w przyspieszonym postępowaniu układowym. Wierzytelności te będą spłacane w ramach przegłosowanego przez wierzycieli układu, którego treść będzie wynikać z propozycji układowych, składanych w toku przyspieszonego postępowania układowego - zapowiedziano.

Nextbike Polska zapewnił, że otwarcie przyspieszonego postępowania układowego nie wpływa negatywnie na jego bieżącą działalność operacyjną, która będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach.

Firma poinformowała, że jej zarząd ma uprawnienie do samodzielnego podejmowania czynności mieszących się w zakresie czynności zwykłego zarządu. - Z kolei czynności przekraczające zwykły zarząd, dla swej ważności, wymagać będą zgody nadzorcy sądowego - zaznaczyła.

Podkreśliła, że do zakończenia lub prawomocnego umorzenia przyspieszonego postępowania układowego nie można ogłosić upadłości spółki.

Trzy banki wypowiedziały Nextbike Polska umowy kredytowe

W połowie maja Nextbike Polska złożył wnioski o przyspieszone postępowanie układowe i upadłość. W komunikacie giełdowym firma podkreśla, że zamierza kontynuować działalność i przeprowadzić restrukturyzację.

- Jednoczesne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości wynika wyłącznie z przyjętej w tym zakresie praktyki oraz z ostrożności w wypełnieniu obowiązków nałożonych na członków zarządu. We wniosku upadłościowym Spółka wyraźnie zaznaczyła, że został złożony wniosek restrukturyzacyjny i wyraźnie wniosła o jego rozpoznanie w pierwszej kolejności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami - w przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości - w pierwszej kolejności sąd rozpoznaje wniosek restrukturyzacyjny. W przypadku powodzenia wniosku restrukturyzacyjnego, wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie odrzucony - zaznaczono.

Zarząd Nextbike Polska złożył wnioski o postępowanie układowe i upadłość, ponieważ pojawiło się ryzyko niewypłacalności firmy. Spółka mocno ucierpiała na obostrzeniach, w ramach których od 1 kwietnia do 5 maja w związku z epidemią koronawirusa obowiązywał zakaz korzystania z rowerów miejskich.

W konsekwencji zmalały wpływy Nextbike’u. - Obniżenie przychodów nastąpiło poprzez dokonanie obniżeń wynagrodzenia, odstąpienia od zawartych umów, przesuwania startu sezonów rowerowych, nieprzeprowadzanie zaplanowanych przetargów, obniżenie wpływów od użytkowników rowerów miejskich - wyliczyła spółka w komunikacie.

W kwietniu nie otrzymała też wynagrodzenia od samorządów oraz mniejsze wpływy od firmy Synergic, której w lutym br. wydzierżawiła powierzchnie reklamowe na swoich rowerach.

Nextbike nie może też obecnie przedstawić gwarancji bankowej jako zabezpieczenia należytego wykonania umowy z fińskim miastem Oulu, w którym latem ub.r. uruchomiła system rowerów miejskich. - Obecnie, trwają rozmowy w przedmiocie renegocjowania warunków umowy, w tym zmiany sposobu zabezpieczenia, wobec czego rozpoczęcie sezonu rowerowego zostało opóźnione i istnieje prawdopodobieństwo podjęcia przez miasto Oulu działań zmierzających do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania w przypadku nieuzgodnienia alternatywnego sposobu zabezpieczenia - zaznaczyła.

Dodała, że w związku z epidemią ma utrudniony dostęp do pozyskania finansowanie m.in. na inwestycje i zabezpieczenia przyszłych przetargów.

Nextbike chce odroczyć płatności dla wierzycieli

- Łączne wystąpienie powyższych zdarzeń przyczynia się do powstania niepewności co do niezakłóconej kontynuacji działalności Spółki w przyszłości, w tym możliwości terminowego regulowania jej wymagalnych zobowiązań - zaznaczono w komunikacie Nextbike’u.

Dodano, że zdaniem zarządu firmy przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego „daje realne szanse na dojście do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi Spółkę, oraz pozwoli na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań Spółki”.

- Biorąc pod uwagę strukturę majątku Spółki (głównie ruchomości składające się na system rowerów miejskich przeznaczonych do samoobsługowego wypożyczania, a więc przede wszystkim rowery) postępowanie restrukturyzacyjne jest w ocenie Zarządu rozwiązaniem korzystnym dla Spółki oraz jej wierzycieli, gdyż umożliwia kontynuowanie realizacji kontraktów zawartych przez Spółkę, a tym samym umożliwia utrzymanie głównego źródła wpływów, które pozwoli na spłatę zobowiązań. W ocenie Zarządu Spółki podjęcie powyższej decyzji ma na celu ochronę praw i interesów Spółki oraz jej pracowników, akcjonariuszy i wszystkich interesariuszy - zapewniono.

Jako cel postępowania wskazano zawarcie z wierzycielami porozumienia układowego, które „pozwoli na odsunięcie w czasie płatności aż do momentu powrotu do normalnego funkcjonowania systemów rowerowych po pandemii wirusa SARS-CoV-2”.

Kilka dni później Alior Bank wypowiedział pięć umów kredytowych firmie Nextbike Polska zarządzającej systemami rowerów miejskich. Spółka ma wobec banku ok. 39,9 mln zł zobowiązań kredytowych.

Z kolei w zeszłym tygodniu Bank Gospodarstwa Krajowego wypowiedział Nextbike Polska zawarte w lutym 2018 roku umowy dotyczące kredytu obrotowego nieodnawialnego i odnawialnego w rachunku kredytowym. W miniony czwartek zadłużenie spółki z kredytu nieodnawialnego wynosiło 7,43 mln zł, a z kredytu odnawialnego - 146 tys. euro.

Natomiast ING Bank Śląski wypowiedział Nextbike Polska umowę wieloproduktową z marca 2017 roku. Obecnie zadłużenie firmy w ramach tej umowy wynosi 1,84 mln zł.

Wpływy Nexbike zmalały o 55 proc., 6 mln zł straty netto

W bieżącym tygodniu Nexbike Polska opublikował wyniki finansowe za miniony kwartał. Firma zanotowała rok do roku spadek przychodów sprzedażowych o 55,3 proc.- z 20,76 do 9,28 mln zł.

Koszty wytworzenia sprzedanych produktów i usług zmalały z 24,29 do 12,52 mln zł, a koszty ogólnego zarządu - z 1,79 do 1,53 mln zł. W konsekwencji strata EBITDA zmalała z 2,05 mln zł do 801 tys. zł, strata operacyjna - z 5,64 do 5,1 mln zł, a strata netto wrosła z 5 do 6 mln zł.

Na koniec marca br. zobowiązania kredytowe Nexbike Polska w części krótkoterminowej (do spłaty w ciągu 12 miesięcy) wynosiły 20,74 mln zł, a w części długoterminowej - 29,96 mln zł, wobec odpowiednio 42,44 i 21,39 mln zł rok wcześniej.

- Grupa odzyskała równowagę finansową, przygotowała działania (m.in. wynegocjowane harmonogramy płatności do dostawców, wyselekcjonowane rentowne przetargi na nowe systemy, podpisanie umowy na przychody z dzierżawy nośników reklamy, przeprowadziła redukcję zatrudnienia) mające na celu uzyskanie trwałej równowagi płynnościowej. Dalsze jej funkcjonowanie na bazie prognoz nie było zagrożone do momentu pojawienia się światowej pandemii i obostrzeń z nią związanych - stwierdzono w sprawozdaniu.

Na koniec marca br. do Nexbike Polska należało 16,6 tys. rowerów, o 1,5 tys. mniej niż rok wcześniej. Spadek wynika z zakończenia obsługi systemu rowerów miejskich w Łodzi i Białymstoku, a także nieudanego projektu trójmiejskiego systemu rowerowego Mevo (przygotowano do niego 1,2 tys. rowerów).

W zeszłym kwartale od samorządów pochodziło 75 proc. wpływów firmy (wobec 86 proc.) rok wcześniej, a 25 proc. ze źródeł prywatnych (głównie opłat od użytkowników i z reklam na rowerach).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nextbike Polska zaczyna przyspieszone postępowanie układowe. „Nie wpływa negatywnie na bieżącą działalność”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl