SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie dla opłaty audiowizualnej, gorsza niż abonament

Platforma Obywatelska nie zgadza się na propozycję twórców, aby media publiczne finansować z opłaty audiowizualnej. Taka opłata to pomysł jeszcze gorszy niż abonament - powiedziała Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Nie dla opłaty audiowizualnej, gorsza niż abonament

Platforma deklaruje jednocześnie, że chce rozmawiać z twórcami o ich projekcie ustawy medialnej, bo widzi w niej punkty zbieżne z własnymi pomysłami na media publiczne. Do takich rozmów ze środowiskiem twórców może dojść już w przyszłym tygodniu - poinformował w piątek wiceszef klubu PO Rafał Grupiński.

Jedna z podstawowych zmian, jakie chcieliby wprowadzić twórcy w nowej ustawie medialnej ich autorstwa to likwidacja abonamentu, który obecnie płacony jest od odbiornika radiowego i telewizyjnego. Abonament - według projektu - zostałby zastąpiony powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 8 zł, która byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę.

"Nie ma zgody na taką bezpośrednią daninę od obywateli. Tak powiedzieliśmy i tego się trzymamy. Ta opłata jest gorsza od abonamentu, bo abonament jest płacony od gospodarstwa domowego, a opłatę audiowizualną miałby uiszczać każdy podatnik" - powiedziała Iwona Śledzińska-Katarasińska, szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Według Grupińskiego, byłby to nowy podatek. "Tego nie chcemy. Co innego kwota na media zapisana w budżecie, a co innego obciążanie każdego podatnika taką opłatą" - podkreślił.

Ostateczna wersja ustawy medialnej autorstwa twórców ma zostać przedstawiona na początku marca. "Czekamy na tę finalną wersję. Będziemy chcieli zdobyć opinie eksperckie. Wiemy już, że ten projekt jest bardzo rozległy, chcemy się mu bardzo dokładnie przyjrzeć" - zapowiada Śledzińska-Katarasińska (PO).

Posłanka Platformy podkreśliła jednocześnie, że w projekcie twórców odnajduje bardzo dużo elementów z projektu Platformy.

"Jest tam chociażby zapisane to wszystko, co myśmy nazwali zadaniami publicznymi. My mówiliśmy o tym, żeby publiczne media regionalne były współfinansowane przez samorządy, co zresztą zostało strasznie skrytykowane przez twórców. A teraz czytam w projekcie twórców o kontraktach samorządowych. Czyli okazuje się, że tak dużo nowego nie można wymyślić" - zaznaczyła Śledzińska-Katarasińska.

Twórcy chcą też odebrać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencje wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Zgodnie z założeniami twórców, miałby powstać Komitet Mediów Publicznych powoływany spośród 250-osobowego zasobu kadrowego, do którego członków wskazywałyby organizacje pozarządowe, organizacje twórców, dziennikarzy, konferencje rektorów szkół wyższych, artystycznych oraz pięć różnych organizacji samorządowych. 50-osobowy Komitet po przeprowadzeniu otwartego konkursu, wybierałby siedmioosobową Radę Mediów Publicznych. Jedyną metodą, żeby się dostać do władz mediów publicznych byłoby więc wygranie losowania. Nieoficjalnie politycy PO przyznają, że to losowanie budzi ich wątpliwości.

Nad projektem nowej ustawy medialnej pracuje Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. To inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Poparcie dla obywatelskiej inicjatywy ws. mediów zadeklarował kilka miesięcy temu premier. Według Tuska trzeba doprowadzić do tego, by szeroko pojęte środowiska twórcze uznały, że "mogłyby być prawdziwymi gospodarzami mediów publicznych".

Po ostatnim przegranym przez PO głosowaniu nad ustawą medialną władze PO zapowiadały, że klub PO nie napisze w tej kadencji Sejmu kolejnego projektu dotyczącego mediów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie dla opłaty audiowizualnej, gorsza niż abonament

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
sprywatyzować media publiczne w Polsce i koniec problemu!
odpowiedź
User
wir
Tworcy rekami Strzebosza pisza ustawe korzystna
dla mediow prywatnych utzzymująca media publiczne
na minimum finansowania (TVP zrezygnuje z czesci
reklam czyli przejda do prywatnych i prywatni beda
mogli korzystac z 25 % funduszu abonetowego). Mam
wrazenie ze wszyscy zastanawiaja sie jak pogrzebac
TVP bez rozglosu. A moze ktos sie zastanowi czy
Solorz i Walter maja malo pieniedzy ??? Czy
potrzebne jest umocnienie ich pozycji kosztem TVP
??? I w co gra PO ??? Chce odwlec i zabic ta TV
jeszcze w tym roku ??? Komu przeszkadza 8 zl
rocznie ???? W wiekszosci krajow Europejskich jest
taka oplata (wyjatek Niemcy) jest to oplata za
powszechny bezplatny dostep do mediow. Kablowka
kosztuje 50 -60 najtanszy abonament miesiecznie. W
co gra ta Pani !!!! W co gra PO !!!!
nie zaplacisz 8 zl rocznie zaplacisz 50 miesiecznie to chyba esensja
odpowiedź
User
Aleks
Pani Śledzińska-Katarsińska to żaden autorytet. Nie wie i nie chce wiedzieć jakie rozwiązania zostały przyjęte w Europie. Jest głucha na wszelkie argumenty. Opłata audiowizualna skutecznie rozwiązała by problem finansowania mediów. Platforma broni się przed tym, bo zalezy PO na prywatyzacji i upadku mediów publicznych.
odpowiedź