SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak technicznie wyłączono TVP Info? „Najłatwiejsza rzecz”

Nagłe wyłączenie TVP Info mogło zaszokować w środę wielu widzów i osób na co dzień nie śledzących Telewizji Polskiej. Okazuje się jednak, że taka zmiana technicznie jest prosta do przeprowadzenia. 

TVP Info tak realacjonowało obrady SejmuTVP Info tak realacjonowało obrady Sejmu

Środa 20 grudnia na długo zapisze się w historii współczesnej polskiej telewizji. Na podstawie przyjętej dzień wcześniej sejmowej uchwały, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z mediów publicznych i Polskiej Agencji Prasowej zarządy i powołał nowe.

W TVP Mateusza Matyszkowicza zastąpił Tomasz Sygut, w Polskim Radiu Agnieszkę Kamińską - Paweł Majcher. Nowym szefem PAP za Wojciecha Surmacza został Marek Błoński. 

Wyłączone TVP Info

Krótko po komunikacie MKiDN nagle został wyłączony sygnał TVP Info. W pół zdania przerwano wypowiedź gościa w studiu, nadano blok reklamowy i planszę. W kolejnych godzinach na antenie TVP Info części widzów ukazał się program TVP Polonia, innym Jedynki, a jeszcze inni widzowie zobaczyli odcinki „Rancza”.

Fot. Wirtualnemedia.pl

Na filmach udostępnianych w mediach społecznościowych widać, że zespół z pl. Powstańców gdzie jest siedziba TAI, atakuje słownie Przemysława Herbuta, dyrektora Biura Spraw Korporacyjnych TVP. Jeden z pracowników Mediów Narodowych zasugerował, że to on stoi „za wyłączeniem sygnału TVP Info”.

Z naszych informacji wynika, że na spotkaniu byłego kierownictwa TAI miała pojawić się informacja, że sygnał miał przełączyć Sławomir Woźnica, który od ponad 29 lat jest kierownikiem wykonawczym TVP do spraw technicznych. 

Jak wyłączyć sygnał telewizji

Czy w praktyce wyłącznie w całej Polsce sygnału jednej stacji telewizyjnej jest aż tak skomplikowaną operacją?

- To bardzo proste – tak o wyłączeniu sygnału TVP Info mówi nam wieloletni pracownik jednej ze stacji telewizyjnych, pragnący zachować anonimowość. - To najłatwiejsza rzecz, jaką można zrobić w tzw. głównym punkcie kontroli bądź media control roomie – dodaje. Jest to miejsce, z którego technicznie zarządza się sygnałem telewizyjnym stacji idącym w eter.  Za takie kwestie odpowiada na Woronicza specjalny zespół emisyjny.

- Sygnały telewizyjne działają trochę tak jak kiedyś działały centrale telefoniczne. Coś jest źródłem sygnału, coś ten sygnał odbiera.     
Jest jeden nadajnik do nadawania i jeden do odbioru sygnału. Jeśli z nadajnika ma iść np. sygnał, który znajdzie się na TVP Info, to jego wyłącznie jest kwestią wciśnięcia jednego guzika – twierdzi pracownik znający technikalnia działania stacji telewizyjnych.

- Technicznie to tak proste, jak otwarcie toru, przez który popłynie sygnał. W taki sposób na kanale TVP Info może znaleźć się     
jakikolwiek program, jaki jest dostępny w głównym punkcie kontroli – wyjaśnia nasz rozmówca, dodając, że każdorozowo takie działanie jest wynikiem polecenia „góry”. - Antena dla wszystkich w telewizji jest święta, nie można bez zgody przełożonych niczego samodzielnie zmieniać. Bywały sytuacje wyjątkowe, kiedy stacje równolegle nadawały program. Ale to były nagłe lub wyjątkowe wydarzenia. Są też i błędy, ale bardzo szybko się je naprawia, tak by widz nie zauważył różnic – opowiada osoba znająca realia pracy w telewizji.

Czemu na ekranach jedni widzowie oglądali program z TVP1, a inni w czasie seriali tureckich na tej antenie serial “Ranczo”? Może to wynikać w kwestii licencyjnych. 

Dodatkowo sygnał każdego kanału osobno wysyłany jest do nadajników naziemnych, osobno na satelitę. Sieci kablowe z kolei pobierać go mogą też ze specjalnego dosyłu wprost z TVP. Inny dosył ma też platforma streamingowa. 

W tym roku TVP Info oglądało średnio 44,57 proc. kobiet i 55,43 proc. mężczyzn. Struktura widowni stacji w podziale na płeć różni się od tej, którą charakteryzuje się cały rynek telewizyjny w naszym kraju. Charakteryzuje się przewagą widowni kobiecej - w analizowanym okresie wszystkie stacje śledziło średnio 53,52 proc. kobiet i 46,48 proc. mężczyzn - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl

Dołącz do dyskusji: Jak technicznie wyłączono TVP Info? „Najłatwiejsza rzecz”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Placowym
Kierownikiem to Sławek został za pisu jakoś w 2018/19 roku.
odpowiedź
User
emeryt
Kierownikiem to Sławek został za pisu jakoś w 2018/19 roku.
no i co z tego? W technice ideologia nie miała znaczenia.
odpowiedź
User
Elolemingi
Pod zasłoną dymną jaką jest bezprawne i siłowe przejęcie przez TVN -TVP został dziś przyjęty przez Polskę pakt migracyjny i zgoda na przymusową relokowanie imigrantów. Polska ma przygotować dla nich kilkadziesiąt tysięcy miejsc.
odpowiedź