SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie płacisz abonamentu rtv? Kontrola Poczty Polskiej i 681 zł zaległej opłaty za telewizor

Poczta Polska ma obowiązek kontroli rejestracji odbiorników rtv oraz terminowości wnoszenia opłat abonamentowych. Kontrolerzy mogą zapukać do osób, które nigdy nie rejestrowały telewizora i radia. - Pracownicy zgłaszają cel wizyty, posiadają identyfikatory i legitymacje służbowe - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

fot. Shutterstock.com Article

Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Zgłoszenie składa się w terminie 14 dni od dnia wejścia w posiadanie odbiorników. Natomiast obowiązek uiszczania opłat abonamentowych powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.

Kontrola przez Pocztę Polską rejestracji i uiszczania opłaty abonamentowej wynika z ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W przypadku zadłużenia w opłatach Poczta Polska prowadzi egzekucję administracyjną.

Przy stwierdzeniu przez operatora braku wnoszenia opłaty za posiadany odbiornik radiowo-telewizyjny procedura jest następująca: abonent otrzymuje pismo informujące o charakterze zawiadomienia w celu zmobilizowania do uiszczania opłat, kolejnym krokiem może być upomnienie z wezwaniem do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. W upomnieniu wskazany jest siedmiodniowy termin uregulowania zobowiązania. Brak zapłaty zobowiązania we wskazanym terminie powoduje wystawienie tytułu wykonawczego do właściwego miejscowo urzędu skarbowego w celu egzekucji zobowiązania.

Poczta Polska ma obowiązek kontroli dokonywanych płatności. Pracownik operatora pocztowego może zapukać do drzwi osób, które w oddziale Poczty Polskiej wyrejestrowały odbiorniki i sprawdzić, czy rzeczywiście nie posiadają one telewizora i radioodbiornika. Ale kontroler może pojawić się także u osób, które nigdy wcześniej nie rejestrowały odbiorników.

- Przed rozpoczęciem kontroli, pracownicy upoważnieni do wykonywania czynności kontrolnych zgłaszają cel wizyty oraz okazują aktualne (obowiązujące w danym roku) upoważnienia do przeprowadzania kontroli, posiadają również identyfikatory, legitymacje służbowe, a na życzenie kontrolowanego są zobowiązani do okazania dowodu osobistego. Kontrole przeprowadzane są przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej na terenie całej Polski i dotyczą wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika rtv, kontroler wydaje decyzję o nakazie rejestracji odbiornika oraz ustała opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika stanowiącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Podczas przeprowadzanej kontroli sporządzany jest protokół, który stanowi dowód w dalszym postępowaniu administracyjnym.

W 2016 roku miesięczna opłata abonamentowa za używanie odbiorników rtv wynosi 22,70 zł. Zatem osoba, która nie zarejestrowała telewizora i radia po kontroli pracownika Poczty Polskiej zapłaci 681 zł.

W jaki sposób kontroler decyduje o kontroli danego adresu? Poczta Polska bazuje na danych dłużników oraz osób, które wyrejestrowały odbiornik. Ale kontrole odbywają się także losowo lub po przekazaniu operatorowi informacji o posiadanym odbiorniku przez osobę trzecią - np. listonosz zauważa u właściciela mieszkania odbiornik rtv, którego zarejestrowanie sprawdza w odrębnym postępowaniu kontroler.

Jak podaje portal Bankier.pl, do urzędów skarbowych w całej Polsce tylko od początku roku wpłynęło łącznie blisko 27 tys. tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską w związku z zaległościami abonamentowymi.

- Operator wyznaczony (Poczta Polska S.A.) w ramach realizowanych zadań przesyła tytuły wykonawcze do właściwych urzędów skarbowych, w celu egzekucji zobowiązania zarówno w stosunku do abonentów zarejestrowanych, którzy posiadają zadłużenie w opłatach oraz w stosunku do dłużników, którzy w wyniku przeprowadzonej kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych otrzymali decyzję administracyjną i nie uregulowali ustalonej opłaty za używanie niezarejestrowanego odbiornika - podkreśla w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Poczta Polska nie ma umocowań prawnych do umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości abonamentowych, które ściągane są przez fiskusa m.in. z nadpłaty podatkowej. Kontrole rejestracji odbiorników prowadzone są na terenie całego kraju.

W 2015 roku szacunkowe wpływy z abonamentu wyniosły ok. 750 mln zł. Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podobnym poziomie mają się utrzymać tegoroczne wpływy z abonamentu.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie płacisz abonamentu rtv? Kontrola Poczty Polskiej i 681 zł zaległej opłaty za telewizor

114 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wkurzony
Dlaczego mam płacić za propagandę której nie oglądam? To gorzej niz w PRL bo wtedy za Trybune Ludu której nie chciałem czytać nie kazali mi płacić
odpowiedź
User
vg
a kto wpuści do mieszkania takiego kontrolera żeby się rozglądał za tv?
odpowiedź
User
hehym
Chyba tych kontrolerow mozna nie wpuscic? Ale najciekawsze z tekstu jest to, ze listonosz moze na nas nakablowac ze mamy TV. Od teraz nie wpuszczamy ich do domów/miezzkań!
odpowiedź
User
KrystianD
Tzw. Abonament RTV to relikt komuny i jako taki powinien być zniesiony. Mogli sobie go ściągać w czasach, gdy odbiorniki były na tzw. Kartki, ale nie teraz gdy sami go sobie kupujemy. Po za tym w cenie jest przecież wliczony podatek vat w wysokości 23% to z jakiej paki, mam za coś płacić do Państwa dwa razy za Swój Sprzęt, kupiony przecież za Swoje Ciężko zarobione pieniądze? Dobrze, że listonosz nie wchodzi mi do mieszkania, tylko wydaje pocztę na klatce schodowej. A kontrolerów nie wpuszczę, niech spadają na drzewo.
odpowiedź
User
KrystianD
Nie zamierzam płacić za partyjną propagandę rządu PiS gorszą niż za komuny, niech sobie PiSiory sami to opłacają i oglądają. I niech się pilnuje każdy następny rząd, mówię nie dla haraczu na partyjne media. Mogę zapłacić pod warunkiem, że nie będzie tam żadnej chołoty z sejmu, a program tam będzie mie interesował i rzeczywiście będą tam misyjne programy, no i wzorem pĺatnych operatorów, TVP S.A. podpisze ze mną stosowną umowę, w przeciwnym razie niech spadają na drzewo banany prostować.
odpowiedź