SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie żyje Zbigniew Plesner, przez 34 lata dziennikarz Polskiego Radia Szczecin

W wieku 68 lat zmarł Zbigniew Plesner, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Szczecin. Współpracował także ze stacją Deutsche Welle i Norddeutscher Rundfunk.

Zbigniew Plesner pracował w Polskim Radiu Szczecin w latach 1978-2012. "Miał w dorobku liczne audycje dokumentalne i reportaże historyczne poświęcone tematyce niemieckiej i stosunkom polsko-niemieckim, II wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim, a także krajom nadbałtyckim i integracji europejskiej" - napisano we wspomnieniu na stronie Polskiego Radia Szczecin.

Plesner był również redaktorem odpowiedzialnym za audycje Związku Ukraińców w Polsce.

Współpracował także ze stacją Deutsche Welle i Norddeutscher Rundfunk.

Laureat dwóch międzynarodowych nagród

Był wielokrotnie odznaczany i nagradzany, m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Pomorski Okręg Wojskowy.

W 2009 r. Zbigniew Plesner zdobył Nagrodę Dziennikarską Parlamentu Europejskiego w kategorii radiowej za reportaż o dramacie likwidowanej stoczni szczecińskiej. "To są głosy ludzi, którzy są przeciwni Unii Europejskiej, ale o których pan przewodniczący Jerzy Buzek mówił niedawno, że trzeba ich uważnie słuchać, bo mają coś ważnego do powiedzenia" - powiedział Zbigniew Plesner w czasie ceremonii wręczania nagrody w Brukseli.

Z kolei w 1999 r. zdobył Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską w kategorii radiowej wraz z Angeliką Stangneth (z niemieckiej stacji NDR1) za wspólną audycję radiową emitowaną w wersji niemieckiej i polskiej, skierowaną do słuchaczy z pogranicza polsko-niemieckiego.

Zbigniew Plesner skończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Miał 68 lat.

Dołącz do dyskusji: Nie żyje Zbigniew Plesner, przez 34 lata dziennikarz Polskiego Radia Szczecin

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl