SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

6 grudnia ma być niedziela handlowa. Rząd chce, by w sklepach jednocześnie było mniej klientów

W rządowym projekcie ustawy wprowadzono zapis, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Wiadomo już, że sklepy będą otwarte także w niedziele 13 i 20 grudnia.

Fot. PixabayArticle

Zapis o tym, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową, znalazł się w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

- Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - napisano w uzasadnieniu.

Niedziela handlowa w grudniu na pewno 13 i 20 grudnia

W br. obowiązuje zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem ostatniej niedzieli przed Wielkanocą, w czerwcu i sierpniu oraz dwóch niedziel przed Bożym Narodzeniem (w br. te niedziele przypadają 13 i 20 grudnia).

W związku z epidemią niektórzy politycy opozycji apelowali, żeby częściowo lub całkowicie przywrócić handel w niedziele. Argumentowali, że pozwoli to lepiej rozłożyć w czasie ruch klientów w sklepie, a mocno odczuwającej skutki epidemii branży handlu stacjonarnego da większe możliwości sprzedażowe.

W zeszłą sobotę premier i minister zdrowia poinformowali, że zamknięte na początku miesiąca sklepy niespożywcze i punkty usługowe w centrach handlowych od 28 listopada będą ponownie otwarte z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Natomiast kina, teatry, kluby fitness i lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte przynajmniej do 27 grudnia, a w styczniu w czasie ferii zimowych nie będzie wyjazdów na zimowiska.

Według danych GUS wartość sprzedaży detalicznej w cenach stałych w październiku br. zmalała rok do roku o 2,3 proc. To pierwszy spadek w ujęciu rok do roku od czerwca br. Natomiast e-commerce stanowił w październiku 7,3 proc. wartości rynku sprzedaży detalicznej, wobec 6,8 proc. miesiąc wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 6 grudnia ma być niedziela handlowa. Rząd chce, by w sklepach jednocześnie było mniej klientów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl