SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nielsen zostanie sprzedany za 16 mld dolarów

Amerykańska firma badawcza Nielsen, ma zostać sprzedana za 16 mld dolarów konsorcjum funduszy private equity pod wodzą Evergreen Coast Capital Corporation i Brookfield Business Partners.

Konsorcjum funduszy private equity w ramach transakcji gotówkowej zapłaci 28 dolarów za akcję (kurs z 11 marca 2022 r)  Nielsena, czyli równowartość 16 mld. Wykup obejmuje także długi Nielsena.

Zamknięcie transakcji do połowy 2022 roku

Według prognoz transakcja ma zostać zamknięta w drugiej połowie 2022 roku. Przejęcie musi zostać zatwardzone przez akcjonariuszy Nielsena, amerykańskie organy regulacyjne, a także przejść przez konsultacje z radą pracowniczą.

- Po dokonaniu wnikliwej oceny zarząd uznał, że transakcja ta stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla naszych akcjonariuszy, ponieważ zapewnia przejęcie za gotówkę ze znaczną premią, a jednocześnie wspiera zaangażowanie firmy Nielsen na rzecz naszych klientów, pracowników i interesariuszy. Konsorcjum dostrzega pełen potencjał pozycji Nielsena jako lidera w branży medialnej oraz unikalną wartość, jaką dostarczamy naszym klientom na całym świecie - powiedział James A. Attwood, przewodniczący rady dyrektorów firmy Nielsen.

- Po miesiącach dogłębnych analiz rynkowych, badań branżowych i przeglądów zarządzania, jesteśmy przekonani, że Nielsen będzie nadal wzorowym standardem pomiaru oglądalności, realizując plan działania Nielsen ONE - powiedzieli Jesse Cohn, partner zarządzający i Marc Steinberg, senior portfolio manager funduszy Evergreen i Elliott.

Umowa przewiduje okres "go-shop", w którym Nielsen - z pomocą swoich doradców finansowych, J.P. Morgan i Allen & Company i radców prawnych - będzie aktywnie zabiegać, oceniać i potencjalnie podejmować negocjacje z innymi  podmiotami zainteresowanymi przejęciem firmy.  Okres "go-shop" upływa 45 dni po zawarciu przez firmę Nielsen umowy transakcyjnej.

Zobacz: Allen Media Group pozywa Nielsena za "oszustwa i ukrywanie"

Nielsen jest największą na świecie firmą zajmująca się badaniami oglądalności telewizji, jest obecna od 1996 r. także na polskim rynku za pośrednictwem swojego oddziału AGB Nielsen Media Research.

Pod koniec marca Nielsen Holdings PLC odrzucił ofertę konsorcjum private equity zakupu telemetrycznego giganta, zaznaczając, że propozycja nie rekompensuje akcjonariuszom w odpowiedni sposób perspektyw rozwoju firmy Nielsen.

Odmowę poparł jeden z największych akcjonariuszy, fundusze The WindAcre Partnership, inwestor Nielsena od 2013 r. WindAcre odmówił przyłączenia się do konsorcjum private equity i zapowiedział, że podejmie kroki w celu zablokowania przejęcia, jeśli Nielsen zdecyduje się przyjąć ofertę.

Dołącz do dyskusji: Nielsen zostanie sprzedany za 16 mld dolarów

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Juz sie balem, ze Kurski kupil.
odpowiedź
User
Tak tylko pytam
Skoro Grodzki przeprasza że Polska finansuje reżim Putina to kto wtedy umorzył Rosyjskiemu Gazpromowi na kwotę ponad miliard zł i kto był temu przeciwny ??
odpowiedź
User
nickki
Kumulacja władzy postępuje.
odpowiedź