SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nielsen: sprzedaż wolumenowa produktów FMCG szósty kwartał z rzędu w górę

Wolumen sprzedanych w Europie produktów szybko zbywalnych (FMCG), takich jak napoje, środki czystości i jedzenie, wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku już szósty kwartał z rzędu - wynika z danych Nielsena.

fot. shuttlerstock Article

W III kwartale 2015 roku sprzedaż wolumenowa produktów FMCG w Europie wzrosła o 1,3 proc. Wzrostowi temu towarzyszył przyrost cen o 1,7 proc. Oba te czynniki przełożyły się więc na wzrost kwot zapłaconych przez konsumentów przy kasach o 3 proc. porównując z analogicznym okresem rok temu.

Spośród wszystkich państw regionu europejskiego badanych przez Nielsena, najwyższego nominalnego wzrostu sprzedaży rok do roku doświadczyła Turcja (+12,4 proc.). Kolejne kraje notujące najwyższe wzrosty to Austria (+5,9 proc.) oraz Węgry (+5,8 proc.).

Tylko w trzech państwach europejskich nastąpił spadek nominalnej wartości sprzedaży: w Szwajcarii (-1,5 proc.), Finlandii (-0,9 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (-0,3 proc.).


Unit Value Change = zmiana w cenie, którą kupujący musi zapłacić za jedno opakowanie produktu. Wpływ na nią ma inflacja oraz zastępowanie sobą produktów o innych wartościach (zmiana na droższe lub tańsze substytuty).
Nominal Value Growth = Unit Value Change + Volume Change

Spośród wybranych państw regionu Europy środkowo-wschodniej przedstawionych na wykresie, najwyższy nominalny wzrost wartościowy zanotowały wspomniane już Węgry (+5,8 proc.), a na drugim miejscu pod tym względem uplasowała się Polska (+4,4 proc.). Wzrosty cen nie przewyższały w tych krajach średniej europejskiej, natomiast sprzedaż wolumenowa we wszystkich nich, z wyjątkiem Niemiec, osiągnęła wyższe poziomy wzrostu niż średnia europejska.

W efekcie wzrostu wartościowego sprzedaży produktów FMCG w Polsce o 4,4 proc., Polska uplasowała się na czwartym miejscu wśród 21 państw europejskich. Największy wpływ na tę zmianę miało zwiększenie sprzedaży wolumenowej - najwyższe na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Wzrost wolumenu o 5 proc. pozwolił Polsce wyprzedzić dotychczasowego lidera - Turcję, która utrzymywała najwyższy wzrost sprzedanego wolumenu od ponad roku.

Dodatkowo Polska - jako jedyne państwo w regionie i jedno z czterech spośród 21 państw europejskich - odnotowała ujemną dynamikę wartości płaconych przez konsumentów na poziomie -0,5 proc. Wpływ na ten czynnik może mieć deflacja, a także zmiany w decyzjach zakupowych konsumentów i wybieranie tańszych produktów.

Raport "Nielsen Growth Reporter" przedstawia dynamikę rynku FMCG (wartościowo i wolumenowo) w Europie. Opiera się on na badaniu sprzedaży, które Nielsen prowadzi w 21 państwach europejskich i dotyczy zakupów w hipermarketach, supermarketach, dyskontach oraz w sklepach małoformatowych. Badanie oparte jest o możliwie najszerszy koszyk produktów, które są stale monitorowane przez Nielsena, w każdym z krajów i kanałów sprzedaży.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nielsen: sprzedaż wolumenowa produktów FMCG szósty kwartał z rzędu w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl