SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niemcy kontra Facebook. Minister: czas nałożyć lejce i mocno je zacisnąć

Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht chce zaostrzyć restrykcje wobec Facebooka po doniesieniach na temat jego praktyk biznesowych. "Ostatnie rewelacje dotyczące Facebooka dowodzą, jak pilnie potrzebujemy silnej i skutecznej regulacji sieci społecznościowych w Europie" - mówi.

Article

"W zjednoczonej Europie dotyka to nas wszystkich, gdy sieci społecznościowe ze swoimi algorytmami zwiększają nienawiść i nagonki oraz promują polityczne i społeczne aberracje" - powiedziała Lambrecht w czwartek portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Ponadto "należy zauważyć, że odwoływanie się do poczucia odpowiedzialności i samoregulacji sieci jest bezskuteczne, a w razie wątpliwości zysk jest stawiany ponad odpowiedzialnością społeczną" - dodała. "Jest to nie do przyjęcia, biorąc pod uwagę siłę rynkową i znaczenie społeczne dużych firm technologicznych". Dlatego zdaniem niemieckiej minister "ważne jest, aby nałożyć lejce na Facebook & Co. i mocno je zacisnąć".

"Jednym z korzeni zła jest to, że platformy internetowe stosują spersonalizowane reklamy (...) Chcemy, aby użytkownicy mogli korzystać z usług bez spersonalizowanych reklam i chcemy, aby spersonalizowane reklamy kierowane do nieletnich były zakazane" - stwierdziła minister sprawiedliwości.

Facebook znalazł się ostatnio w centrum uwagi po zarzutach byłej pracownicy i awarii usług, która trwała wiele godzin. Według informatorki Frances Haugens, korporacja przedkłada zyski nad bezpieczeństwo i dobro swoich użytkowników. Szef Facebooka Mark Zuckerberg stanowczo temu zaprzeczył. "To jest po prostu nieprawda" - napisał w mailu do pracowników.

W drugim kwartale br. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 56 proc. do 29,08 mld dolarów i zysku netto z 5,18 do 10,39 mld dolarów. Koncern zaznaczył, że w drugim półroczu tempo wzrostu jego wyników może znacząco spaść.

Z należących do koncernu platform Facebook, Instagram i WhatsApp w zeszłym kwartale przynajmniej raz w miesiącu skorzystało 3,51 mld użytkowników, wobec 3,14 mld rok wcześniej. Liczba internautów korzystających z samego Facebooka zwiększyła się z 2,7 do 2,89 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niemcy kontra Facebook. Minister: czas nałożyć lejce i mocno je zacisnąć

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
U2
To co pai minister powie o niemieckich brukowcach ? Ktoś powie, że to często chodzi o polityków, ale czym innym jest bieganie za nimi po sklepach i pisanie - patrzcie wydał/a 1000€ na płaszcz, a czymś zupełnie innym np. dziennikarskie śledztwo gdzie ujawnia się korupcję ;)
Przecież media jak prasa, ale i telewizja robiły to pierwsze i utorowały drogę temu co teraz widać w internecie - różnica jest taka, że tutaj ludzie w swojej masie, ale też jako jednostki dają upust swoim uczuciom. Może to jednak chodzi o widzów i czytelników tych mediów i portali ?!
3 2
odpowiedź
User
cooltronic.pl
To co pai minister powie o niemieckich brukowcach ? Ktoś powie, że to często chodzi o polityków, ale czym innym jest bieganie za nimi po sklepach i pisanie - patrzcie wydał/a 1000€ na płaszcz, a czymś zupełnie innym np. dziennikarskie śledztwo gdzie ujawnia się korupcję
Przecież media jak prasa, ale i telewizja robiły to pierwsze i utorowały drogę temu co teraz widać w internecie - różnica jest taka, że tutaj ludzie w swojej masie, ale też jako jednostki dają upust swoim uczuciom. Może to jednak chodzi o widzów i czytelników tych mediów i portali ?!

Nie rozumiesz chyba jak działają algorytmy tego portalu, one powodują wzrost samobójstw wśród młodzieży, bo algorytm wpędza w negatywne stany emocjonalne. Jest to niezdrowa sytuacja, wyobraź sobie, że masz 1 telewizję, czyli na rynku social media jest jak za komuny i jest to np. TVN czy TVP, kontrolując w 100% odbiorcę.
6 0
odpowiedź
User
Fire
Wolne media demokracja otua
1 1
odpowiedź