SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemcy nie kupią sieci komórkowej ERA!!!

Deutsche Telekom rezygnuje z kupna PTC

Niemiecka spółka telekomunikacyjna Deutsche Telekom poinformowała w piątek, że rezygnuje z planów zakupu 51 procent akcji Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) od Vivendi Universal i Elektrimu.

Deutsche poinformował, że Elektrim nie był w stanie dojść do porozumienia z obligatariuszami dotyczącego warunków sprzedaży udziałów spółki w PTC. Elektrim winny jest tym wierzycielom około 450 milionów euro.

"Deutsche Telekom ogłosił dziś, że przerwał negocjacje dotychczące zakupu 51 procent akcji Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), których dotychczas nie posiadał" - poinformowała spółka w komunikacie.

Rzeczniczka Elektrimu Ewa Bojar odmówiła komentarza w tej sprawie. Nie udało się również uzyskać opinii na temat decyzji DT od obligatariuszy.

Zdaniem analityków niemiecka spółka wybrała takie wyjście z trudnych rozmów z Elektrimem i Vivendi, ponieważ nie mogła sobie pozwolić na kolejne podwyższenie proponowanej ceny, gdyż uderzyłoby to w jego reputację.

Elektrim długo negocjował z DT warunki sprzedaży PTC. Dzięki temu udało mu się podbić cenę o 100 milionów euro za cały pakiet. Vivendi zdecydował się też odpisać część długu Elektrimu Telekomunikacja (spółki, która kontroluje udziały Vivendi i Elektrimu w PTC).

Gdyby nie to, ze sprzedaży swego pakietu Elektrim dostałby jedynie około 250 milionów euro.

"Cóż wydaje się, że jest to pewien element zagrywki negocjacyjnej. DT musiał tak zrobić by zachować twarz. Za pół roku myślę, że strony znowu wrócą do rozmów" - powiedział Włodzimierz Giller, analityk w Deutsche Bank Securities.

Elektrim oraz francuski Vivendi podpisały wstępną umowę sprzedaży 51 procent udziałów PTC na rzecz Deutsche Telekom w ubiegłym tygodniu. Dzięki tej transakcji Deutsche za 1,1 miliarda euro miał mieć prawo do całkowitej własności PTC. Elektrim miał otrzymać za swe udziały w PTC 400 milionów euro.

Początkowo DT, które ma 49 procent PTC oferowało za przejęcie kontroli nad spółką 1,0 miliard euro.

W czwartek źródło z branży telekomunikacyjnej podało, że Elektrim domaga się o co najmniej 100 milionów euro więcej niż dotąd ustalono za zgodę na sprzedaż udziałów w PTC.

Grupa obligatariuszy Elektrimu odrzuciła w środę ofertę wcześniejszego wykupu obligacji z ośmioprocentowym dyskontem, który spółka chciała sfinansować ze środków pozyskanych ze sprzedaży swoich udziałów w operatorze telefonii komórkowej.

Prezes Elektrimu powtarzał, że Elektrim ma wolną rękę jeżeli chodzi o wykorzystanie pieniędzy ze sprzedaży PTC. Tymczasem obligatariusze stoją na stanowisku, że mają prawo do zajęcia tych kwot gdy tylko wpłynęłyby one na konta Elektrimu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niemcy nie kupią sieci komórkowej ERA!!!

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl