SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nieruchomości dały zarobić nawet w funduszach

Mimo, że listopad nie był udany dla funduszy inwestujących w akcje spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości, to posiadacze ich jednostek udziałowych nie mają w tym roku powodów do narzekań. Licząc od końca 2009 r. przeciętny zysk przekracza 7 proc.

Nieruchomości dały zarobić nawet w funduszach

W samym listopadzie średnia strata tej grupy podmiotów wyniosła 2,5%. Najlepiej wypadł PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny. W listopadzie jako jedyny przyniósł zysk. Wyniósł 0,9%. Najsłabszy był ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości, który jest również najgorszy w skali całego obecnego roku. W minionym miesiącu był 5,4% pod kreską, a przez 11 miesięcy tego roku, jako jedyny, wykazuje stratę (sięga 0,7%). Dobrze radził sobie tegoroczny lider w tej branży. Arka rozwoju Nowej Europy, która od końca 2009 r. zarobiła przeszło 16%, w listopadzie zniżkowała jedynie o 0,7%.

W listopadzie sektor budowlany, jak również deweloperski na giełdzie dotknęła wyraźna korekta. Na warszawskim parkiecie przeceniła ona akcje firm budowlanych aż o 4,6% (o tyle zniżkował WIG-Budownictwo). Przyczyn tego trzeba się doszukiwać zarówno w ogólnym pogorszeniu nastrojów rynkowych (cała giełda straciła blisko 2%), jak również w niezbyt satysfakcjonujących wynikach finansowych wielu firm budowlanych. Zaczynają one odczuwać konsekwencji presji na marże, jaka zaznaczyła się w czasie ostatniego kryzysu. Podpisywane wtedy kontrakty zaczynają być rozliczane i przekłada się to często na stagnację albo regres wyników finansowych. WIG-Deweloperzy stracił w minionym miesiącu blisko 3%. Tu cieniem kładły się sprawy związane z kryzysem finansów publicznych na Starym Kontynencie. Dotknęły one szczególnie branżę bankową, a działalność deweloperska jest w dużym stopniu powiązana z działalnością finansową. Nie bez znaczenia jest również to, że rezultaty finansowe deweloperów wciąż pozostawiają wiele do życzenia.

W skali tego roku oba sektory należą do jednych ze słabszych na warszawskim parkiecie. WIG-Budownictwo idzie w górę o nieco ponad 7% wobec blisko 2-krotnie większego wzrostu indeksu WIG. WIG-Deweloperzy stracił natomiast w pierwszych 11 miesiącach 2010 r. 5,5%. Zmiany notowań poszczególnych spółek od średniej rynkowej odbiegają przy tym w skrajny sposób. W branży budowlanej można było liczyć nawet przeszło 100-proc. zyski, ale też i ponieść jedną trzecią straty. Na walorach deweloperów można było zyskać około połowę, ale i uszczuplić portfel o prawie jedną trzecią. Podobnie, jak na całym rynku akcji kluczem do sukcesu w tych branżach była trafna selekcja spółek. Trzeba przy tym pamiętać, że duża część funduszy lokujących w papiery spółek powiązanych z rynkiem nieruchomości ma regionalny charakter, czyli poszukuje inwestycji w całym naszym regionie. W związku z tym istotne jest nie tylko to, jak zachowują się polskie spółki z tych branż, ale jakie możliwości inwestycyjne stwarzają przedsiębiorstwa z Europy Środkowowschodniej. Tu jednak również mamy do czynienia z polaryzacją kondycji gospodarczej, gdzie niektóre państwa poradziły sobie już z kryzysem, a inne wciąż jeszcze z nim walczą.

 

Wyniki funduszy akcji lokujących w spółki powiązane z rynkiem nieruchomości na koniec listopada 2010 r. (%)

Nazwa funduszu

Listopad 2010 r.

Ostatnie 3 miesiące

Ostatnie 12 miesięcy

W tym roku

PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny

0,9

8,0

-

-

Arka Rozwoju Nowej Europy

-0,7

11,3

23,2

16,3

Allianz Budownictwo 2012

-0,8

6,5

12,9

12,2

Skarbiec - Sektora Nieruchomości

-2,0

-3,5

-1,1

0,1

DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki

-3,2

-2,4

10,8

7,7

DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa

-4,1

-3,2

7,4

3,8

BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej

-4,8

-1,3

7,3

10,0

ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości

-5,4

-0,5

-0,5

-0,7

Źródło: Analizy Online

 

 

 

 

 

Zespół Analiz
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nieruchomości dały zarobić nawet w funduszach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl