SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niewidomi i niesłyszący kontra KRRiT

Organizacje działające na rzecz dostępności internetu i telewizji dla niepełnosprawnych uważają, że zawarte między nadawcami i KRRiT porozumienie dotyczące udogodnień dla niesłyszących i niewidomych w telewizji łamie prawa tych osób.

W lipcu 2011 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji, która w art. 18a nakłada na nadawców programów telewizyjnych obowiązek zapewniania dostępności programów przez wprowadzanie: audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących oraz tłumaczeń na język migowy, tak aby co najmniej 10 proc. kwartalnego czasu nadawania (z wyłączeniem reklamy i telesprzedaży) posiadało takie udogodnienia. KRRiT interpretuje ten zapis, że czas emisji audycji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz tłumaczonych na język migowy stanowił co najmniej 10 proc. kwartalnego czasu nadawania.

Z taką interpretacją nie zgadzają się organizacje pozarządowe skupione wokół Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni. - Podczas jednego ze spotkań z Krajową Radą strona społeczna przedstawiła argumenty dowodzące, że intencją ustawodawcy było, aby każde z udogodnień zajmowało 10 proc. czasu. To spotkało się z oburzeniem nie tylko nadawców, ale przede wszystkim Krajowej Rady. Na następnym spotkaniu przedstawiliśmy opinię prawną, która jednoznacznie wskazuje, że należy te udogodnienia traktować rozłącznie. Prawnicy KRRiT przedstawili odmienną opinię. W tym wypadku postanowiliśmy się zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi Anna Sacha z Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni. W styczniu tego roku RPO przedstawił stanowisko zbieżne do strony społecznej.

Nie zmieniło to jednak stanowisko KRRiT. Jej interpretację przepisów zawarto w porozumieniu między nadawcami telewizyjnymi, które podpisano 5 czerwca br. (więcej na ten temat).

- W porozumieniu można przeczytać, że największe stacje zobowiązują się do wyświetlania 11 godzin audycji z audiodeskrypcją na kwartał, czyli w przeliczeniu niecałe 8 minut dziennie. Gdyby to miało być ustawowe 10 proc. czasu nadawania, audycji z audiodeskrypcją powinno być 135 godzin na kwartał, czyli 90 minut dziennie, tyle ile trwa średnio film fabularny. Osoby niewidome „dzięki” porozumieniu nadawców taki film dostosowany do ich potrzeb będą mogły oglądać średnio raz na półtorej tygodnia - czytamy w komunikacie Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.

Organizacja domaga się powrotu do rozmów między stronami i apeluje do wszystkich sił politycznych, aby zainteresowały się sprawą i zaangażowały w nią, ponieważ - zdaniem Forum - łamane są prawa osób niewidomych i niesłyszących w Polsce.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT, nie odpowiedziała nam wczoraj, czy Krajowa Rada będzie rozmawiać z organizacjami reprezentującymi osoby niepełnosprawne. W porozumieniu z 5 czerwca br. zapisano, że po roku od jego wdrożenia KRRiT na podstawie analizy sytuacji oraz konsultacji z zainteresowanymi środowiskami i nadawcami dokona ponownej oceny systemu udogodnień.

Dołącz do dyskusji: Niewidomi i niesłyszący kontra KRRiT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl