SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niewielka wiedza internautów o prądzie, lęk przed jego brakiem (infografika)

74 proc. internautów doznało kiedyś porażenia prądem. Jest on dla nich ważny, a dłuższa przerwa w jego dostawie dla większości jest sytuacją nie do zaakceptowania. Wiedza respondentów z podstaw fizyki jest jednak umiarkowana - wynika z badania TNS Polska.

Article

W przeprowadzonym w ramach badania nt. prądu teście 100% poprawnych odpowiedzi udzieliło tylko 15% respondentów. Wiedza 44% badanych została oceniona na poziomie niskim lub bardzo niskim (udzielili poprawnej odpowiedzi na 0-3 pytania z 6 zadanych). Lepiej w teście wypadły osoby powyżej 50. roku życia oraz mężczyźni.

Co czwarty internauta nie wie, ile prądu zużywają dostępne na rynku żarówki. Najmniej z nas potrafi oszacować zużycie energii elektrycznej przez świetlówki kompaktowe (34% poprawnych odpowiedzi), niemal 2/3 badanych wie, ile prądu potrzebują LED-y, a 74% poprawnie wskazuje zużycie energii przez żarówkę tradycyjną.

Mamy też trudności w określeniu wartości napięcia w gniazdku, typu prądu oraz jego pochodzenia. Zdaniem 1/3 internautów prąd płynący w ich gniazdkach ma 220V. Poprawnie (jako 230V) określiło napięcie w gniazdku 61% badanych. 55% z nas wie, że w gniazdku elektrycznym płynie prąd zmienny (dla 31% zapytanych jest on stały). Większość z nas poprawnie wskazuje źródło pochodzenia prądu.

Boimy się braku prądu. Jedynie wśród 16% taka sytuacja nie budzi lęku. Częściej obawy wymieniają kobiety i w pierwszej kolejności dotyczą one podstawowych potrzeb – żywności w lodówce, która się rozmrozi (46%). Co piąty badany wskazuje na brak dostępu do internetu, a 7% boi się, że nie będzie mogło naładować telefonu.

60% internautów jest w stanie wskazać jakąkolwiek korzyść wynikającą z braku energii elektrycznej. Dostrzegane przez nas benefity związane są z możliwością oszczędności (27%), wcześniejszym pójściem spać (14%) czy możliwością zjedzenia kolacji przy świecach (9%).

Badanie zostało przeprowadzono przez TNS Polska na zlecenie Grupy Multimedia Polska we wrześniu 2015 r., metodą CAWI (ankieta online), na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej gospodarstw domowych korzystających z usług telekomunikacyjnych. Wzięły w nim udział osoby decyzyjne w zakresie zakupu usług telekomunikacyjnych i energii dla domu oraz posiadające wiedzę na temat wydatków na te usługi. Wielkość próby: N=600.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niewielka wiedza internautów o prądzie, lęk przed jego brakiem (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twoje imie/nick
Autor mógłby sam nauczyć się odróżniać jednostki fizyczne przed pisaniem na takie tematy.
8 8
odpowiedź