SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niewielka wiedza Polaków o oszczędzaniu na emeryturę

Ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że nie ma żadnej lub ma jedynie podstawową wiedzę o instrumentach finansowych dedykowanych oszczędzaniu na emeryturę. Jednocześnie ponad połowa badanych przyznaje, że chciałaby wiedzieć na ten temat więcej - wynika z badania Homo Homini.

Niewielka wiedza Polaków o oszczędzaniu na emeryturę

37 proc. Polaków twierdzi, że nie ma żadnej wiedzy o instrumentach emerytalnych, a kolejne 34 proc. uważa, że ma jedynie podstawową wiedzę w tym zakresie. Jednak ponad połowa respondentów chciałaby wiedzieć więcej na ten temat.

W ciągu ostatnich dwóch lat spadła liczba osób dysponujących wystarczającą wiedzą na temat produktów emerytalnych i mechanizmów ich działania. Wzrósł natomiast odsetek osób chętnych do pogłębienia swojej wiedzy na temat dostępnych form oszczędzania na emeryturę. W badaniu realizowanym w 2010 roku 44 proc. respondentów oceniało swoją wiedzę jako wystarczającą, a niemal 43 proc. uznało, że chciałoby wiedzieć więcej na ten temat. Obecnie odsetek ten wynosi ponad 60 proc.

Polacy najchętniej szukają wiedzy o produktach emerytalnych na własną rękę, wykorzystując do tego dostępne źródła informacji. Najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym narzędziem jest internet. 44 proc. Polaków czerpie z niego informacje na temat możliwości oszczędzania na emeryturę. Najchętniej korzystamy ze stron instytucji finansowych (23 proc.) i forów internetowych (12 proc.). Zaglądamy również na portale branżowe.

Co dziesiąty z badanych wiedzę na temat produktów emerytalnych czerpie również z mediów tradycyjnych, takich jak prasa, radio i telewizja. 14 proc. Polaków przyznaje, że wcale nie szuka informacji o emerytalnych produktach finansowych. 8 proc. respondentów poszukuje fachowej informacji bezpośrednio u doradcy finansowego, a 4 proc. udaje się po informację bezpośrednio do placówek oferujących takie produkty.

Blisko jedna trzecia Polaków twierdzi, że nie ufa nikomu lub nie potrzebuje pomocy w kwestii wyboru produktu finansowego dla siebie. Ale jeśli już szukamy fachowej porady przy wyborze produktu dedykowanego do oszczędzania na emeryturę, to w pierwszej kolejności skorzystalibyśmy z pomocy doradców finansowych, ponieważ to właśnie ich opinie uznajemy za najbardziej wiarygodne (27 proc. wskazań). Na drugim miejscu znajdują się członkowie rodziny (15 proc.).  Przedstawicielom banku ufa niewiele mniej badanych, bo 14 proc. Natomiast za mało wiarygodne Polacy uznają porady przedstawicieli domów maklerskich oraz towarzystw ubezpieczeniowych.

Badanie zostało zrealizowane przez Homo Homini – na zlecenie On Board PR - metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na losowo-kwotowej próbie, stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski, którzy nie korzystają z uprawnień emerytalnych z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby wynosiła 1103 jednostek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niewielka wiedza Polaków o oszczędzaniu na emeryturę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Weronika
Taka prawda, mało kogo stać na oszczędności, a jeśli stać to szybko się wydaje, zamiast trzymać pieniądze do momentu przejścia na emeryturę. Przeglądam teraz oferty polis inwestycyjnych, bo zależy mi na regularnych inwestycjach.
odpowiedź