SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niewielu Polaków uważa, że przyjęcie euro będzie korzystne

29 proc. Polaków uważa, że przyjęcie przez nasz kraj europejskiej waluty będzie korzystne; przeciwnego zdania jest 37 proc. badanych - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu TNS OBOP.

Według badania, 27 proc. respondentów ocenia, iż wejście Polski do strefy euro nie będzie ani dobre, ani złe. 7 proc. Polaków nie ma zdania na ten temat.

Autorzy sondażu podkreślają, że zwolennikami przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty są częściej osoby z wyższym wykształceniem oraz zadowolone z własnej sytuacji materialnej. Chodzi m.in. o kierowników i specjalistów, prywatnych przedsiębiorców, dwudziestolatków, a także mieszkańców największych aglomeracji miejskich oraz Polski centralnej i Górnego Śląska. Również zwolennicy PO i SLD oraz osoby deklarujące centrolewicowe poglądy polityczne opowiadają się częściej od pozostałych za wejściem naszego kraju do strefy euro.

Z badania wynika, że Polacy z wykształceniem podstawowym, emeryci, renciści, gospodynie domowe, respondenci z miast od 100 do 500 tys. mieszkańców, osoby z Dolnego Śląska, czterdziestolatkowie, a także zwolennicy PiS obawiają się, że wprowadzenie euro okaże się czymś złym.

Ponad połowa Polaków (53 proc.) ocenia, że euro będzie miało negatywny wpływ na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 15 proc. respondentów. 17 proc. uważa, że euro nie będzie miało na to wpływu, a 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

36 proc. badanych spodziewa się pozytywnego wpływu europejskiej waluty na polską gospodarkę, a negatywnego wpływu - 31 proc. respondentów. 9 proc uważa, że unijna waluta nie wywrze wpływu na gospodarkę, a 24 proc. trudno odpowiedzieć na to pytanie.

21 proc. badanych uważa, że wprowadzenie euro wpłynie korzystnie na polską tożsamość narodową; przeciwnego zdania jest 27 proc. respondentów. 35 proc. twierdzi, że nie będzie to miało wpływu, a 17 proc. - trudno powiedzieć.

35 proc. Polaków jest za wprowadzeniem euro po 2012 roku, a 25 proc. respondentów - najpóźniej w 2012 r. Według 19 proc. badanych, Polska nigdy nie powinna wchodzić do strefy euro. 21 proc. ankietowanych trudno było odpowiedzieć na to pytanie.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-6 grudnia. Wzięło w nim udział 1002 osób od 15. roku życia.

Dołącz do dyskusji: Niewielu Polaków uważa, że przyjęcie euro będzie korzystne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl