SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niezalezna i Albicla z większym zyskiem. Kolejna spółka Sakiewicza płaci dywidendę

Spółka Słowo Niezależne, wydająca serwisy internetowe Niezalezna.pl i Albicla.pl oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, w ub.r. przy wzroście przychodów o 14 proc. zarobiła na czysto 1,55 mln zł. Ponad 155 tys. zł wypłaci swoim udziałowcom.

fot. PAPfot. PAP

Rok do roku przychody Słowa Niezależnego zwiększyły się z 11,23 do 12,83 mln zł. Na zeszłoroczne złożyło się 11,27 mln zł wpływów krajowych, 1,07 mln zł z innych krajów Unii Europejskiej i 489 tys. zł z pozostałych obszarów.

Spółka w sprawozdaniu nie podaje, ile wypracowała z emisji reklam na portalach Niezalezna.pl, Albicla.com i Filarybiznesu.pl. Zaznaczyła natomiast, że w ub.r. przychody w tym obszarze wzrosły o 11,18 proc. Zdecydowaną większość generuje Niezalezna, ponieważ na uruchomionej na początku 2021 roku Albicli - jak opisywaliśmy już jesienią 2022 roku - niewiele się dzieje.

Z kolei przychody sprzedaży miesięcznika „Nowe Państwo” poszły w górę o 18,36 proc. - Z uwagi na zachwiania na rynku kolportażu prasy papierowej podjęto decyzje i działania co do zakresu i sposobu kolportażu miesięcznika od lutego 2024 r. Znaczenie dla funkcjonowania spółki miały zarówno: czas wyborów jak i zmiany polityczno-społeczne, co jednoznacznie przyczyniło się do zwiększenia użytkowników i czytelników - zaznaczyła firma.

CZYTAJ TEŻ: Sprzedaż „Gazety Polskiej” wystrzeliła w górę. Także „Sieci” i „Do Rzeczy” ze wzrostami

Koszty operacyjne spółki zwiększyły się o 5,3 proc. do 10,87 mln zł, głównie w efekcie wzrostu wydatków na usługi obce z 2,83 do 3,59 mln zł. Natomiast nakłady na wynagrodzenia zmalały z 4,76 do 4,59 mln zł (przy wzroście kosztów ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń pracowniczych z 368,4 do 424,1 tys. zł), a koszty określone jako pozostałe - z 2,18 do 2,1 mln zł.

Na koniec ub.r. firma miała 27 pracowników etatowych oraz współpracowała z 63 osobami w ramach umów cywilnoprawnych. Rok wcześniej było to odpowiednio 28 i 82 osoby.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Słowo Niezależne jest wspólnikiem w kilku innych firmach zarządzających mediami Tomasza Sakiewicza. W ciągu roku dokupiła akcji Telewizji Republika - liczba posiadanych walorów zwiększyła się z 710,3 do 864 tys. Należy też do niej 22,4 tys. akcji spółki Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie”, 7,1 tys. akcji Poland Daily i 16 udziałów Niezależnego Wydawnictwa Polskiego, publikującego „Gazetę Polską”.

Kolejna dywidenda dla Sakiewicza i spółki działaczy PiS

Zysk sprzedażowy Słowa Niezależnego poszedł w górę z 907,3 tys. do 1,96 mln zł, a zysk netto (po odcięciu m.in. zapłaconego podatku dochodowego, którego kwota wzrosła z 273,2 do 328,9 tys. zł) - z 436,8 tys. do 1,55 mln zł.

Z zeszłorocznego zysku netto 155,6 tys. zł przeznaczono na dywidendę, a 1,4 mln zł na kapitał zapasowy. Większość dywidendy trafi do Tomasza Sakiewicza, który ma 48,5 proc. udziałów spółki, i zarządzanej przez osoby związane z PiS firmy Srebrna (30,4 proc.).

To kolejna spółka mediów Sakiewicza, która w br. dzieli się zyskiem ze wspólnikami. Niezależne Wydawnictwo Polskie w ub.r. przy wzroście przychodów o prawie 4 proc. osiągnęło 845,6 tys. zł zysku netto, z którego 32 tys. zł przeznaczono na dywidendę.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2023, a poprzedni - 2022

Dołącz do dyskusji: Niezalezna i Albicla z większym zyskiem. Kolejna spółka Sakiewicza płaci dywidendę

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arcadio Morales
Trzeba gościowi robić zdjęcia panoramiczne, bo przestaje się mieścić w kadrze.
odpowiedź
User
widz111
I BARDZO FAJNIE " TAK TRZYMAĆ
odpowiedź
User
Quartz
Trzeba gościowi robić zdjęcia panoramiczne, bo przestaje się mieścić w kadrze.

Taki z ciebie tolerancyjny typ, co nie, hipokryto?
odpowiedź