SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca serwisu Niezalezna.pl zwiększył wpływy o ponad 30 proc.

W ub.r. Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl i miesięcznika „Nowe Państwo”, osiągnęło wzrost przychodów o 32,3 proc. do 11,32 mln zł oraz zysku netto z 1,1 do 1,43 mln zł. Spółka wypłaci 148,2 tys. zł dywidendy - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji RepublikaArticle

Na zeszłoroczne przychody Słowa Niezależnego złożyło się 9,84 mln zł ze sprzedaży krajowej i 1,48 mln zł z innych krajów Unii Europejskiej. W sprawozdaniu złożonym w KRS spółka podała, że jej wpływy reklamowe zwiększyły się o 33,6 proc., a ze sprzedaży „Nowego Państwa” zmalały o 17,1 proc. (nie podano kwot).

Prenumerata wydania papierowego magazynu wzrosła ponad dwukrotnie, a wersji elektronicznej - ponad czterokrotnie. - Sytuacja na rynku prasy z uwagi na wprowadzone w związku z pandemią lockdowny uległa pogorszeniu, na co wskazuje przychód ze sprzedaży kolportażowej miesięcznika - zaznaczyła spółka.

Według badania Gemius/PBI we wrześniu 2019 roku Niezalezna.pl zanotowała 1,28 mln realnych użytkowników i 26,32 mln odsłon. Słowo Niezależne wyliczyło, że w ub.r. liczba odsłon portalu zwiększyła się o 13,8 proc., a średni czas wizyty - o 25,2 proc. W listopadzie 2019 roku firma uruchomiła witrynę Filarybiznesu.pl.

- Zaplanowany aktywny udział w kongresach gospodarczo-ekonomicznych został znacznie ograniczony w związku z pandemią COVID-19 - dodał wydawca w raporcie.

Więcej pracowników, koszty 23 proc. w górę

Koszty operacyjne Słowa Niezależnego w ub.r. zwiększyły się o 23,5 proc. do 8,77 mln zł. Wydatki na usługi obce poszły w górę z 2,44 do 2,92 mln zł, na wynagrodzenia - z 2,64 do 3,86 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - ze 148,5 do 295,8 tys. zł.

Na koniec ub.r. spółka miała 26 pracowników etatowych i współpracowała z 82 osobami, wobec 20 pracowników i 64 współpracowników rok wcześniej. - Sytuacja na rynku wydawnictw internetowych wymagała zwiększenia ilości pracowników - dziennikarzy na portalu niezależna.pl, co wpłynęło na wzbogacenie treści a tym samym na wzrost liczby użytkowników i wejść na portal - skomentowano w sprawozdaniu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Koszty zużycia materiałów i energii poszły w gorę z 62,9 do 136,8 tys. zł, wydatki na amortyzację zmalały ze 101,9 do 10,2 tys. zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 1,71 do 1,54 mln zł.

Po wybuchu epidemii spółka uzyskała 71,7 tys. zł z umorzeń składek pracowniczych na ZUS.

Rezerwy dot. Niezalezna.pl i Albicla.com

Pod koniec ub.r. Słowo Niezależna zaczęło przygotowywać serwis społecznościowy Albicla.com, uruchomiony w drugiej połowie stycznia. W kolejnych tygodniach na portalu dodawano kolejne funkcjonalności, w marcu uruchomiono jego anglojęzyczną wersję.

W sprawozdaniu spółka zaznaczyła, że w ub.r. zawiązała rezerwy dotyczące rozwoju Albicla.com, a także modernizacji Niezalezna.pl i ryzyka związanego z działalnością internetową. W konsekwencji pozostałe koszty operacyjne poszły w górze ze 114,7 do 541,6 tys. zł.

Natomiast koszty finansowe zwiększyły się z 30,9 do 210,4 tys. zł, a wpływy finansowe - z 5,9 do 7,9 tys. zł.

148 tys. zł na dywidendę

Przy dużo wyższym wzroście przychodów niż kosztów znacząco zwiększyły się wyniki zyskowności Słowa Niezależnego. Zysk sprzedażowy poszedł w górę z 1,45 do 2,55 mln zł, zysk brutto - z 1,41 do 1,93 mln zł, a zysk netto - z 1,1 do 1,43 mln zł.

Kapitał firmy dzieli się na 494 udziały. 240 walorów ma Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji Republika), 150 - związana z PiS spółka Srebrna, 84 - Lucjan Siwczyk, a wśród pozostałych udziałowców jest Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca „Gazety Polskiej”.

W drugiej połowie maja wspólnicy na walnym zgromadzeniu zdecydowali, że z zeszłorocznego zysku netto firmy 1,28 mln zł zostanie przeznaczone na kapitał zapasowy, a 148,2 tys. zł - wypłacone udziałowcom do końca października br. w formie dywidendy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydawca serwisu Niezalezna.pl zwiększył wpływy o ponad 30 proc.

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Zysk sprzedażowy poszedł w górę o ponad milion złotych? Przecież w każdym miesięcznym zestawieniu są liderem szorowania po dnie ( i nie chodzi mi o treści ;)
odpowiedź
User
Pawel
Od portalu Niezależna.pl zaczynam dzień,dziękuję.
odpowiedź
User
Do trolla
Od portalu Niezależna.pl zaczynam dzień,dziękuję.


I fajnie jak byś na tym portalu kończył...
odpowiedź