SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niezależny węgierski portal Telex.hu z nagrodą za dochowywanie wierności wartościom

Zespół redakcyjny niezależnego informacyjnego portalu Telex.hu otrzymał Nagrodę #AllForJan, przyznawaną na cześć zamordowanego dziennikarza Jana Kuciaka. Gala była częścią konferencji Media for Freedom Summit, organizowanej przez European Magazine Media Association oraz European Newspaper Publishers’ Association.

Article

Organizatorem konkursu #AllForJanAward jest Ringier Axel Springer Media. Sama nagroda imienia Jana Kuciaka jest przyznawana dziennikarzom w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy w swojej pracy zawodowej dochowują wierności wartościom, takim jak: otwartość, odwaga i bezkompromisowość w relacjonowaniu tematów istotnych społecznie. W lutym przypadła trzecia rocznica zabójstwa Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej. Kuciak był słowackim dziennikarzem śledczym pracującym dla portalu Aktuality.sk (to także serwis Ringier Axel Springer). Skupiał się głównie na śledzeniu oszustw podatkowych słowackich biznesmenów, mających powiązania ze słowackimi politykami najwyższego szczebla. Kilka dni temu prezydent Słowacji Zuzana Czaputova oświadczyła, że ostatnie zatrzymania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, policji i prokuratury potwierdzają podejrzenia, o których pisał dziennikarz.

W drugiej edycji konkursu #AllForJan, kapituła pod przewodnictwem Petera Bárdego, redaktora naczelnego słowackiego portalu Aktuality.sk, zdecydowała się wyróżnić zespół redakcyjny węgierskiego serwisu Telex.hu za całokształt pracy dziennikarskiej. Główna nagroda w konkursie #AllForJan wyniosła 10 tys. euro. - Miarą sukcesów dziennikarstwa jest zaufanie odbiorców, szczególnie w czasach niesprzyjających realiom i faktom. Węgierscy koledzy odgrywają w swoim kraju ogromnie ważną rolę. Przyznana przez nas nagroda jest wyrazem uznania dla ich profesjonalizmu i zarazem spoczywającej na nich odpowiedzialności – bycia medium, które stoi po stronie sprawiedliwości, faktów, wolności i demokracji– powiedział Peter Bárdy, przewodniczący Kapituły oraz redaktor naczelny Aktuality.sk.

Telex.hu jest niezależnym internetowym portalem informacyjnym, który został uruchomiony 2 października 2020 roku. Portal nie tylko relacjonuje sprawy publiczne, ale oferuje zróżnicowany zakres treści od wiadomości o gospodarce, kulturze, sporcie, najnowszych osiągnięciach technologicznych, przełomach naukowych po wyjątkowe historie o wydarzeniach na Węgrzech i na całym świecie. Do nagrody #AllForJanAward została zgłoszona historia powstania i działalności Telex.hu i jego zespołu.

Cała ponad 50-osobowa redakcja Telex.hu pracowała wcześniej dla portalu Index, największego i najbardziej wpływowego węgierskiego serwisu. Wszyscy dziennikarze Index.hu zrezygnowali z pracy w lipcu 2020 roku, ze względu na postępującą utratę niezależności serwisu i rosnący wpływ powiązanych z rządem biznesmenów w kierownictwie i we własności.

Masowa rezygnacja dziennikarzy portalu odbiła się szerokim echem zarówno na Węgrzech, jak i na arenie międzynarodowej: W lipcu 2020 r. tysiące ludzi wzięło udział w demonstracji, by zadeklarować solidarność z dziennikarzami i wesprzeć węgierską wolność mediów. Dziewięć tygodni po tych wydarzeniach, dzięki crowdfundingowi, dziennikarze uruchomili nowy niezależny portal Telex.hu.

Gala konkursu #AllForJan towarzyszyła Media for Freedom Summit (d. Press Freedom Conference), konferencji online, poświęconej współczesnym zagrożeniom dla wolnych i niezależnych mediów, takim jak naciski polityczne, cenzura, hate speech i szerząca się dezinformacja w cyfrowej rzeczywistości, a także próba znalezienie na odpowiedzi na nie.

Organizatorami Media for Freedom Summit są: Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Czasopism i Mediów (European Magazine Media Association – EMMA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (European Newspaper Publishers’ Association – ENPA). Partnerami wydarzenia są Reuters Institute, ECPMF, Ringier Axel Springer Media i Digital Media Campus.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niezależny węgierski portal Telex.hu z nagrodą za dochowywanie wierności wartościom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl