SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niska rentowność obligacji skarbowych. "Jeszcze przez przynajmniej dwa lata"

Obligacje skarbowe pozostaną na obecnym lub nawet niższym poziomie rentowności przynajmniej przez najbliższe dwa lata – przewiduje Jacek Rzeźniczek, główny analityk Secus Asset Management. Przyczyną są spadające stopy procentowe i luzowanie ilościowe w krajach strefy euro. Odbicie nastąpi dopiero wtedy, gdy inflacja ruszy w górę.

Article

Rentowność polskich obligacji 10-letnich jest obecnie na poziomie nieco powyżej 2,5 proc. Tak niski poziom oznacza, że są one najdroższe w historii.

– Przypominam sobie, że kiedy rentowność spadała do poziomu 3 proc., wydawało się, że jest bardzo nisko i że już niżej nie ma prawa zejść. Okazuje się, że takiego twardego dna na rynku jednak nie ma – mówi Jacek Rzeźniczek, główny analityk Secus Asset Management.

Taka sytuacja utrzyma się – według eksperta – przez najbliższe 2 lata, co wynika z zapowiedzi Europejskiego Banku Centralnego dotyczących programów upłynniania rynku. Przez dłuższy czas utrzyma się też bardzo niski poziom inflacji w Polsce i krajach strefy euro.

– Niski wzrost gospodarczy przy tej niskiej inflacji otwiera bankom centralnym drogę do dalszego luzownika – u nas luzowania stóp procentowych,  krajach strefy euro do luzowania ilościowego – ocenia. – To są działania, które w długim okresie czasu prowadzą do tego, że rentowności obligacji będą się utrzymywały nisko.

Na wczorajszą nieco zaskakującą, choć przewidywaną przez część ekonomistów, decyzję RPP o niezmienianiu stóp procentowych obligacje nie zareagowały. Taki stan rzeczy będzie trwał, jeśli nie dojdzie do jakichś spektakularnych wydarzeń. Te trudno jednak przewidzieć, ale w Polsce nawet zawirowania polityczne mają krótkotrwały wpływ na rynek długu. W długim terminie – jak ocenia Rzeźniczek – rentowności utrzymają się na obecnym poziomie lub nawet jeszcze spadną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niska rentowność obligacji skarbowych. "Jeszcze przez przynajmniej dwa lata"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl