SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Niskie stopy zwrotu funduszy emerytalnych w marcu'

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) wypracowały w marcu niskie stopy zwrotu. Jednostki rozrachunkowe wszystkich OFE wzrosły, ale wielkość tego wzrostu była znacznie mniejsza niż w poprzednich miesiącach.

Średnia stopa zwrotu dla wszystkich funduszy emerytalnych wyniosła w minionym miesiącu 0,6%, podczas gdy w lutym było to 1,9%, wynika z wyliczeń firmy Analizy Online.

„Nienajlepsze marcowe wyniki największych spółek polskiej giełdy oraz spadek cen na rynku długu znalazły swoje odbicie w wypracowanych przez fundusze emerytalne stopach zwrotu” – uważają specjaliści z firmy Analizy Online.

„Tylko dwóm OFE udało się w marcu pokonać wyniki modelowego benchmarku, na który składa się w 30% wzrost indeksu WIG i w 70% wzrost indeksu IROS. W minionym miesiącu wskaźnik ten zyskał 0,9%. Część udziałowa indeksu spowodowała jego wzrost o 1,1%, jednak dzięki stracie na części dłużnej portfela (-0,2%) łączny wynik okazał się gorszy” – czytamy w raporcie na temat sytuacji na rynku funduszy w marcu.

W lutym sytuacja na rynku papierów udziałowych była podobna. Część akcyjna benchmarku wzrosła o 1,0%, jednak spore podwyżki cen długu spowodowały, że wzrost całego indeksu wyniósł 1,8%, czyli dwa razy więcej niż w marcu.

Najlepszy wynik udało się w marcu wypracować zarządzającym OFE Pocztylion, którego wartość jednostki rozrachunkowej wzrosła o 1,3% (o 6,7% od początku br.).

Liderem comiesięcznego rankingu Analiz Online został w marcu Generali OFE. Wysoko zostały ocenione również OFE DOM oraz AIG OFE.

„Od lutego 2005 roku do stycznia 2006 roku pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmowało nieprzerwanie AIG OFE. W lutym spadło jednak na miejsce drugie, a w marcu na pozycję trzecią. Najniższe miejsce w rankingu przyznaliśmy po raz kolejny OFE Allianz Polska. Od kilku miesięcy z oceną 1a, dotrzymują mu kroku OFE Ergo Hestia oraz OFE Nordea” – napisano w raporcie.

W krótkoterminowym rankingu obejmującym ostatnich 12 miesięcy najwyższą ocenę uzyskały AIG OFE, OFE Pocztylion oraz ING NNP OFE. Najsłabiej wypadł OFE Allianz Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Niskie stopy zwrotu funduszy emerytalnych w marcu'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl