SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia dla deweloperów

W związku z trwającym w Londynie kongresem Nokia World fińska firma przedstawiła udoskonalenia narzędzi dla twórców aplikacji na jej smartfony.

Nokia dla deweloperów

Wśród najważniejszych nowości Nokia wymienia udoskonalenia zestawu Nokia Qt Software Development Kit (SDK) (zmniejszają o 70 proc. liczbę linii kodu wymaganych do stworzenia aplikacji na smartfony firmy z systemem Symbian), udoskonalenia funkcji Ovi Sklepu (nowy wygląd i styl, które ułatwiają i przyspieszają znajdowanie aplikacji), a także niższą barierę wejściową oraz większe możliwości uzyskania dochodów dla twórców aplikacji (bezpłatne podpisywanie aplikacji Java i Symbian, możliwość zakupu z poziomu aplikacji, większy udział w przychodach oraz zaawansowane funkcje analityczne dla twórców).

Deweloperzy mogą obecnie dystrybuować aplikacje do około 175 milionów smartfonów Nokia z systemem Symbian. Oprogramowanie Qt będzie instalowane fabrycznie we wszystkich nowych smartfonach firmy, a prócz tego można je pobrać na miliony obecnie używanych urządzeń.

W Ovi Sklepie udostępniono możliwość korzystania z szerokiego zakresu opcji płatności, takich jak modele subskrypcji, mikrotransakcje czy "wypróbuj i kup". Dzięki temu użytkownicy, którym spodoba się bezpłatna wersja aplikacji, mogą łatwo przejść do wersji płatnej. Twórcy mogą także wbudowywać do aplikacji wartość dodaną, na przykład sprzedaż elementów wirtualnych, dodatkowych poziomów do gier lub udoskonalonych albo zlokalizowanych funkcji aplikacji.

Za pomocą zestawu Nokia Qt SDK twórcy mogą także przedłużyć aktualność aplikacji, łatwo adaptując ją do przyszłych platform mobilnych takich jak MeeGo i wykorzystując dowolne dodatkowe funkcje lub interfejsy API dostępne na tych platformach.

1 października Nokia wprowadza nowy model udziału w przychodach, który według firmy powinien zwiększyć wpływy twórców aplikacji za materiały opłacane na fakturze operatora o średnio 50 proc. Nokia usunęła także czasochłonny i kosztowny etap podpisywania aplikacji Java i Symbian, które teraz odbywa się za pomocą jednego kliknięcia.

Wiele korzyści dla środowiska deweloperów ma też oznaczać przejęcie przez Nokię firmy Motally (więcej na ten temat). Dzięki temu twórcy aplikacji otrzymują dostęp do zaawansowanych funkcji analitycznych w aplikacjach, a wydawcy mogą dokładnej śledzić swoje materiały i uzyskiwać lepsze raporty oraz przychody. Funkcje te zostaną rozszerzone na platformy Qt, Symbian, MeeGo i Java.

Oprócz udoskonaleń w Nokia Qt SDK do smarftonów i komputerów mobilnych, fińska firma zapowiedziała też zestaw narzędzi do telefonów z ekranem dotykowym - SDK for Series 40 Touch and Type.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia dla deweloperów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl