SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nokia i Microsoft: porozumienie podpisane (wideo)

Firmy Nokia i Microsoft poinformowały o podpisaniu definitywnego porozumienia o partnerstwie. Jego efektem ma być nowy, globalny ekosystem mobilnych usług i oprogramowania, wykorzystujący dopełniające się zasoby obu podmiotów.

Nokia i Microsoft: porozumienie podpisane (wideo)

Podpisane przed planowanym terminem porozumienie jest zgodne ze wspólnym oświadczeniem obu stron przedstawionym 11 lutego br. (więcej na ten temat).

Oprócz uzgodnienia warunków partnerstwa, w tym wkładu obu firm w rozwój nowego ekosystemu, Nokia i Microsoft poinformowały również o postępach w opracowywaniu pierwszych produktów Nokia z systemem Windows Phone. Obie firmy przygotowują ofertę nowych urządzeń marki Nokia, a w pracach tych uczestniczą setki pracowników. Nokia rozpoczęła także przenoszenie najważniejszych aplikacji i usług na platformę Windows Phone i wraz z partnerem zaprasza do współpracy zewnętrznych twórców aplikacji.

Struktura partnerskiej współpracy opiera się na czterech ogólnych obszarach:

1. Połączenie dopełniających się zasobów:
- Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone usługi map, nawigacji i niektóre usługi związane z lokalizacją. Nokia będzie tworzyć rozwiązania na platformie Windows Phone w takich obszarach jak fotografia i wideo, oferując swoje doświadczenie w dziedzinie projektowania sprzętowego i obsługi językowej. Nokia będzie także sprzyjać rozwojowi platformy Windows Phone. Microsoft udostępni usługi wyszukiwania Bing w asortymencie urządzeń Nokia, a także wniesie swoje doświadczenie w dziedzinie aplikacji użytkowych, reklam, gier, mediów społecznościowych i innych usług. Połączenie nawigacji z reklamami oraz wyszukiwaniem ma umożliwić zwiększenie korzyści finansowych płynących z zasobów nawigacyjnych firmy Nokia oraz uzyskiwanie przychodów z nowych form reklam.
- Firmy będą wspólnie zapraszać do współpracy twórców oprogramowania oraz pozyskiwać aplikacje. Ma to umożliwić tworzenie nowych aplikacji lokalnych i globalnych, a rejestracja twórców oprogramowania na platformę Windows Phone będzie bezpłatna dla wszystkich twórców aplikacji firmy Nokia.
- Zostanie otwarty nowy, globalny sklep z aplikacjami marki Nokia, który będzie wykorzystywać infrastrukturę Windows Marketplace. Twórcy będą mogli publikować i dystrybuować aplikacje za pośrednictwem pojedynczego portalu, docierając do konsumentów korzystających z urządzeń z oprogramowaniem Windows Phone, Symbian i Series 40.
- Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone swoje doświadczenie w dziedzinie rozliczeń na fakturze operatora — podpisane umowy z 112 operatorami na 36 rynkach.

2. Microsoft będzie otrzymywać od firmy Nokia tantiemy za platformę Windows Phone zainstalowaną w każdym urządzeniu, począwszy od momentu sprzedaży pierwszych produktów firmy Nokia z systemem Windows Phone. Udostępniene przez Microsoft platformy Windows Phone ma umozliwić Nokii znaczące zmniejszenie wydatków operacyjnych.

3. W uznaniu charakteru porozumienia pomiędzy firmami Nokia i Microsoft oraz jej wkładu w to partnerstwo, Nokia będzie otrzymywać płatności liczone w miliardach dolarów.

4. W porozumieniu uznaje się wartość własności intelektualnej i wprowadza mechanizmy wymiany praw do własności intelektualnej. Na mocy porozumienia Nokia uzyska znaczące opłaty.

Obie firmy rozpoczną teraz rozmowy z operatorami, twórcami aplikacji i innymi partnerami, które będą miały na celu uświadomienie przedstawicielom branży korzyści wynikających z przystąpienia do nowego ekosystemu. Jednocześnie będą kontynuowane prace nad produktami Nokia na platformę Windows Phone w celu zapewnienia dostaw urządzeń w roku 2012.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia i Microsoft: porozumienie podpisane (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl