SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia i Siemens razem

Nokia oraz Siemens połączą swoje działy infrastruktury sieciowej w celu zaoferowania najwyższej jakości produktów i usług sieciowych dla operatorów oraz usługodawców telekomunikacyjnych.

Firmy Nokia i Siemens ogłosiły wczoraj plany fuzji grupy Nokia Networks oraz działu firmy Siemens obsługującego operatorów, w wyniku której powstanie firma o nazwie Nokia Siemens Networks. Spółka joint venture o strukturze udziałów 50-50 stanie się światowym liderem o silnej pozycji w ważnych segmentach rozwojowych na rynku infrastruktury i usług sieci stacjonarnych i komórkowych.
 
Jak podano w komunikacie dzięki skali i globalnemu zasięgowi połączone firmy będą umożliwiały tworzenie i wdrażanie pionierskich produktów oraz usług, które spowodują zwiększenie przychodów i zmniejszenie kosztów dla swoich klientów. Nokia Siemens Networks będzie dysponować jednym z najlepszych na świecie zespołów badawczo-rozwojowych, a także możliwością inwestowania w platformy produktów i usług sieci stacjonarnych oraz komórkowych następnej generacji. Nowa firma będzie także dysponować światowej klasy możliwościami konwergencji sieci stacjonarnych i komórkowych, dopełniającą się wzajemnie światową bazą klientów, ugruntowaną obecnością na rynkach rozwiniętych i rozwijających się, a także jedną z największych i najbardziej doświadczonych na świecie organizacji obsługi klientów.
 
Naszym zdaniem partnerstwo z Siemensem to najbardziej skuteczny sposób na zwiększenie skali i poszerzenie oferty produktów, które umożliwią konkurencję na rynku globalnym i zwiększą przychody udziałowców” — powiedział Olli-Pekka Kallasvuo, dyrektor generalny firmy Nokia. „Branża telekomunikacyjna integruje się, a silna i niezależna spółka Nokia Siemens Networks będzie mieć idealne warunki, by pomóc klientom w zmniejszaniu kosztów, zwiększaniu przychodów oraz konwergencji technologii”. Olli-Pekka Kallasvuo będzie pełnić funkcję szefa rady nadzorczej Nokia Siemens Networks.
 
To wspólne przedsięwzięcie stanowi ważny etap w trwałym umacnianiu naszej pozycji, a ponadto umożliwi nam oferowanie najlepszych i najnowocześniejszych technologii konwergentnych oraz usług naszym klientom” — powiedział Klaus Kleinfeld, dyrektor generalny Siemensa. „Dzięki temu połączeniu powstanie lider rynkowy, który od samego początku wyróżnia się potencjałem oraz możliwościami wzrostu i zwiększania rentowności”.
 
Silny gracz o dużej skali i imponującej ofercie do konwergencji sieci
 
W oparciu o wyniki finansowe za rok kalendarzowy 2005 połączona firma osiągnęłaby roczne przychody pro forma na poziomie 15,8 miliarda euro, a działalność ma rozpocząć z 60 000 pracowników. Z aktualnych danych wynika, że będzie to druga pod względem wielkości firma w sektorze infrastruktury komórkowej oraz usług, a trzecia w sektorze infrastruktury sieci stacjonarnych i ogólnie na rynku infrastruktury telekomunikacyjnej.

Nokia Siemens Networks będzie w stanie zaproponować operatorom wszechstronną ofertę produktów do sieci stacjonarnych i komórkowych oraz pełny zakres usług specjalistycznych. Oferta firmy obejmie produkty do konwergencji sieci następnej generacji, takie jak IMS, rozwiązania dostępowe do sieci 2G GSM/EDGE, rozwiązania dostępowe do sieci 3G WCDMA/HSDPA, rozbudowane komórkowe sieci rdzeniowe, stacjonarne sieci szerokopasmowe, rozwiązania do transmisji danych i sygnału, IPTV, LTE, WiMAX, a także niedrogie produkty głosowe do sieci komórkowych na rynkach rozwijających się.
 
Wysokie korzyści wynikające z synergii
 
Szacowane oszczędności kosztowe wynoszące corocznie 1,5 miliarda euro do roku 2010 wynikać będą głównie z eliminacji nakładających się funkcji, konsolidacji i lepszego wykorzystania organizacji handlowo-marketingowych, redukcji kosztów stałych, wspólnego zaopatrzenia i usprawnienia działań badawczo-rozwojowych.
Znaczącą część tych oszczędności kosztów wynikających z synergii planuje się zrealizować w ciągu pierwszych dwóch lat. Oczekuje się, że zmiany te spowodują w ciągu najbliższych czterech lat korekty zatrudnienia w granicach 10–15% początkowej łącznej liczby pracowników wynoszącej około 60 000. Szczegółowe oszacowania redukcji zatrudnienia zostaną poczynione w ramach procesu planowania integracji i będą podlegać obowiązkowym konsultacjom z przedstawicielami pracowników.
 
Zarówno Nokia, jak i Siemens oczekują, że partnerstwo to zwiększy zyski pro forma z akcji obydwu firm bez uwzględnienia kosztów restrukturyzacji, podlegających kapitalizacji do końca roku 2007 przy założeniu, że transakcja zostanie sfinalizowana do 1 stycznia 2007 r.
 
Przedsiębiorstwo i zarządzanie na płaszczyźnie globalnej
 
Nokia Siemens Networks będzie mieć siedzibę operacyjną w stolicy Finlandii, Helsinkach, oraz ważną siedzibę regionalną w Monachium, w Niemczech, gdzie będą mieścić się trzy z pięciu działów nowej firmy.
 
Simon Beresford-Wylie, obecnie wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny działu Networks firmy Nokia obejmie funkcję dyrektora generalnego bezpośrednio po dokonaniu fuzji. „Nokia Siemens Networks stanowi połączenie dwóch najlepszych zespołów w branży telekomunikacyjnej w wyjątkowym dla tej branży momencie” — powiedział Simon Beresford-Wylie. „Znam możliwości zespołu Nokia i wysoko cenię sobie umiejętności oraz postawę pracowników Siemensa. Połączone zespoły firm Nokia i Siemens będą stanowić w branży potężną siłę, dzięki której będziemy mogli osiągnąć w przyszłości nasze cele: najwyższy poziom zadowolenia klientów i pozycję niekwestionowanego lidera branży”. Oprócz Simona Beresford-Wylie czołową pozycję w nowej firmie zajmie Peter Schönhofer jako dyrektor finansowy. Peter Schönhofer jest obecnie członkiem zarządu Siemens AG Austria.
 
Transakcja ma zostać sfinalizowana do 1 stycznia 2007 roku podlegając regulacjom prawnym, spełnieniu standardowych warunków zamknięcia bilansów i uzgodnieniu różnych szczegółowych etapów realizacji. Po finalizacji wyniki finansowe Nokia Siemens Networks będą konsolidowane przez firmę Nokia i rozliczane na podstawie wielkości udziałów przez firmę Siemens.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia i Siemens razem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl