SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia: III kw. lepszy od oczekiwań, ale 1,8 tys. osób do zwolnienia

III kwartał przyniósł Nokii lepsze od spodziewanych wyniki finansowe. Pomimo tego firma zdecydowała się na grupowe zwolnienia.

Nokia: III kw. lepszy od oczekiwań, ale 1,8 tys. osób do zwolnienia

Zysk netto największego producenta telefonów komórkowych na świecie wyniósł w III kwartale 529 milionów euro, w porównaniu do 559 milionów euro straty w analogicznym okresie roku 2009. To dużo lepszy wynik od spodziewanego przez analityków, którzy spodziewali się, że Nokia zakończy miniony kwartał ze 182,5 miliona euro na plusie.

Z kolei przychód fińskiej firmy zwiększył się w ujęciu rocznym o 5 proc., z 9,81 do 10,27 miliarda euro.

W III kwartale Nokia sprzedała 110,4 miliona telefonów komórkowych - o 2 proc. więcej niż rok wcześniej (108,5 mln). Liczba sprzedanych przez firmę smartfonów wzrosła o 61 proc., z 16,4 do 26,5 miliona sztuk.

Firma szacuje, że miała w minionym kwartale tylko około 30 proc. udziału w światowym rynku sprzedaży telefonów komórkowych - o 4 pkt. proc. mniej niż rok temu i o 3 pkt. proc. mniej niż we wcześniejszych trzech miesiącach.

Tymczasem średnia cena oferowanych przez firmę komórek wzrosła do 65 euro, wobec 64 euro rok wcześniej i 61 euro w II kwartale.

Nokia podniosła swoją prognozę dla globalnego rynku sprzedaży komórek w 2010 roku. Firma szacuje teraz, że wobec 2009 roku wzrośnie ona o więcej niż 10 proc., podczas gdy wcześniej zakładała nie więcej niż 10-proc. wzrost.

Przy okazji ogłoszenia wyników finansowych za III kwartał, Nokia zapowiedziała, że zamierza na całym świecie zwolnić 1,8 tys. osób. Celem redukcji zatrudnienia jest usprawnienie "określonych funkcji i działalności badawczej" firmy oraz poprawienie jej konkurencyjności na rynku smartfonów.

  • Więcej informacji:
  • Nokia
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia: III kw. lepszy od oczekiwań, ale 1,8 tys. osób do zwolnienia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aplle
koniec Nokii jest coraz bliższy
8 8
odpowiedź
User
zygmunt_
...jezeli dalej beda sie trzymac kurczowo symbiana to bedzie coraz gorzej dla nich... wystarczy spojrzec na sprzedaz HTC... nokia ma bardzo dobre telefony, niezle wygladajace i solidne. wystarczy oprzec je na androidzie i bedzie o niebo lepiej.
8 8
odpowiedź