SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nokia na targach Cebit 2004

Nokia na targach CeBIT: integracja technologii i multimedia zmieniają oblicze telefonii komórkowej

Przedstawiciele kierownictwa firmy Nokia w swoich wypowiedziach podczas targów CeBIT 2004 uznali integrację technologii cyfrowych i mobilne multimedia za główne motory postępu branży komunikacji i usług mobilnych. Jorma Ollila, prezes zarządu i dyrektor generalny firmy Nokia, gościł na konferencji prasowej operatora T-Mobile, a Pekka Ala-Pietilä, prezes firmy Nokia, wygłosił przemówienie wprowadzające w trakcie towarzyszącej targom dyskusji panelowej ICT World Forum.

"Na rozwiniętych rynkach, takich jak Niemcy, pojawią się nowi użytkownicy urządzeń przenośnych, zachęceni nowymi osiągnięciami w dziedzinie rozwiązań dla przedsiębiorstw oraz multimediów dla odbiorców indywidualnych" - powiedział Jorma Ollila na konferencji operatora T-Mobile. "Przedstawiony dziś przez T-Mobile model tm3 to znakomity przykład nowatorskiego, zorientowanego na użytkownika podejścia do usług multimedialnych.

"Powodzenie telefonu Nokia 6600 na rynku niemieckim dowodzi zapotrzebowania na wysokiej klasy urządzenia fotograficzne, a telefon inteligentny Nokia 7610 z aparatem o rozdzielczości miliona pikseli, przedstawiony na targach CeBIT, zaspokaja potrzeby zarówno ludzi wyznaczających nowe trendy, jak i pracowników firm".

Za pięć lat oblicze telefonii komórkowej będzie zupełnie inne niż teraz. O sukcesie w dalszym ciągu decyduje wyjście naprzeciw potrzebom klientów. "Kiedy mówimy o życiu w ciągłym ruchu, chodzi nam właśnie o ludzi i o to, jak dzięki usługom bezprzewodowym wzbogacają swoje życie" - mówił Ollila. "Technologia trzeciej generacji to podstawa zaawansowanych usług, a użytkownicy odkrywają ją w postaci nowych funkcji swoich telefonów, nowych ofert operatorów oraz większego zadowolenia z usług".

Telefonia komórkowa trzeciej generacji (3G) jest już rzeczywistością: komercyjne sieci działają w kilku europejskich krajach. Według szacunków firmy Nokia, do końca tego roku do komercyjnej eksploatacji zostanie oddanych ponad 50 sieci 3G. Obecnie terminale Nokia trzeciej generacji są sprzedawane już w 50 krajach świata.

"W tym roku na rynku pojawi się mnóstwo nowych atrakcyjnych usług i urządzeń, które jeszcze bardziej ułatwiają i wzbogacą nam życie" - powiedział Ollila.

W swoim głównym przemówieniu w czasie dyskusji ICT World Forum Pekka Ala-Pietilä, prezes firmy Nokia, mówił: "Coraz szybsza integracja technologii cyfrowych powoduje, że branża komunikacji i usług mobilnych wkracza w nową fascynującą fazę rozwoju. Chcemy, by klienci skorzystali z zalet cyfrowej integracji, nadajemy więc mobilny charakter nowym obszarom, takim jak fotografia i przetwarzanie obrazu, muzyka, multimedia i gry, a także ściśle wiążąc mobilność z działalnością firm".

Jednocześnie ważną rolę wciąż odgrywa komunikacja głosowa. Ala-Pietilä przywołał wizję firmy Nokia, zgodnie z którą w 2008 roku sieci komórkowe będą miały 2 miliardy abonentów. "Dla wielu ludzi telefon komórkowy będzie pierwszym i jedynym urządzeniem komunikacyjnym".

Ala-Pietilä podkreślił, że dla trwałego i owocnego rozwoju branży mobilnej zasadnicze znaczenie będzie mieć akceptacja użytkowników, odpowiednie technologie i platformy oprogramowania oraz modele działalności oparte na współpracy.

"Akceptację użytkowników zyskujemy przez proponowanie im usług, które wzbogacają ich życie, umożliwiając kontakt ze światem na różnych płaszczyznach życia. Odpowiednie technologie w większości już istnieją, a naszym zadaniem jest dalsza ochrona i rozwijanie ekosystemu komunikacji mobilnej przez tworzenie środowiska opartego na otwartych standardach i platformach. Musimy też tworzyć modele działalności gospodarczej, które zapewnią korzyści wszystkim zainteresowanym i zachęcą do innowacji" - powiedział Ala-Pietilä.

Podczas targów CeBIT firma Nokia zaprezentowała swój pierwszy telefon z aparatem fotograficznym o rozdzielczości miliona pikseli, Nokia 7610, a także szeroką gamę nowoczesnych akcesoriów bezprzewodowych do przechowywania, oglądania i udostępniania zdjęć. Firma Nokia zapowiedziała także pierwszą na świecie masową mobilną grę online, czyli Pocket Kingdom: Own the World, dzięki której tysiące graczy z całego świata będzie mogło łączyć się i rywalizować za pośrednictwem witryny N-Gage Arena.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia na targach Cebit 2004

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl