SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nokia przejmuje Alcatel-Lucent za 15,6 mld euro

Firmy Nokia i Alcatel-Lucent poinformowały o fuzji obu podmiotów. W ramach nowego przedsiębiorstwa tworzone będą rozwiązania w sektorze sieciowym. - Nasze wspólne możliwości innowacyjne będą wyjątkowe dzięki połączeniu ze sobą działu rozwoju Nokii oraz ikony branży technologicznej, laboratorium Bell Labs - podkreśla Rajeev Suri, CEO Nokii.

Article

O przejęciu Alcatel-Lucent przez Nokię obie firmy poinformowały podczas wspólnej konferencji prasowej. Wartość transakcji określono na 15,6 mld euro.

Po zakończeniu fuzji, której sfinalizowanie planowane jest na pierwszą połowę 2016 r. akcjonariusze Alcatel-Lucent obejmą 33,5 proc. udziałów w nowym przedsiębiorstwie, pozostałe 66,5 proc. przypadnie udziałowcom Nokii.

W komunikacie podkreślono, że połączenie działów badań i rozwoju obu firm (w wypadku Alcatel-Lucent chodzi o laboratorium Bell Labs, w wypadku Nokii o dział FutureWorks) pozwoli na szybkie rozwijanie i dostarczania na rynek nowych rozwiązań dotyczących segmentu sieciowego. Mowa między innymi o pracach nad siecią 5G, technologiami IP, a także platformami związanymi z chmurą obliczeniową i nowymi narzędziami analitycznymi.

- Dzięki doświadczeniu naszych inżynierów i kompetencji innych specjalistów w obu firmach możliwe będzie rozszerzenie naszej działalności na skalę globalną i dostarczanie nowych rozwiązań technologicznych w tak dynamicznie rozwijających się obszarach jak internet rzeczy czy rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej - przekonuje Rajeev Suri, CEO Nokii. Jego opinię potwierdza w komunikacie Michel Combes, CEO Alcatel-Lucent. - Ta transakcja pojawia się w odpowiednim momencie, by wzmocnić europejski rynek nowych technologii - zaznacza Combes. - W skali globalnej nowe przedsiębiorstwo tworzy zupełnie nowe możliwości działania na takich obszarach jak Stany Zjednoczone czy Chiny.

Po sfinalizowaniu fuzji nowa firma będzie nosiła nazwę Nokia Corporation, a jej siedzibą będzie Finlandia. Prezesem koncernu będzie Risto Siilasmaa, dotychczasowy prezes Nokii, a funkcja dyrektora wykonawczego przypadnie Rajeevowi Suri. Rada dyrektorów przedsiębiorstwa będzie składać się z 9 osób, trzech z nich będzie reprezentowało Alcatel-Lucent.

Koncern Nokia zajmuje się rozwiązaniami telekomunikacyjnymi od 1960 roku. Szczyt rozwoju koncernu przypadł na lata 90., kiedy firma była największym producentem telefonów komórkowych. W kwietniu 2014 r. Nokia odsprzedała za 5,4 mld dol. dział produkcji telefonów komórkowych koncernowi Microsoft (więcej na ten temat). W ub. r. Nokia zanotowała 12,7 mld dol. przychodu oraz 3,4 mld dol. zysku netto (zobacz szczegóły).

Koncern Alcatel-Lucent działa na rynku od 2006 r., powstał z połączenia firm Alcatel i Lucent. Zajmuje się produkcją rozwiązań oraz sprzętu sieciowego dla rynku telekomunikacyjnego. Obecnie firma zatrudnia na całym świecie ponad 52 tys. osób. Największa część jej produktów (44 proc.) jest dostarczana na rynek w Stanach Zjednoczonych.

Dołącz do dyskusji: Nokia przejmuje Alcatel-Lucent za 15,6 mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl