SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nokia wyprzedzona przez Siemensa

Siemens okazał się niespodziewanym zwycięzcą w kategorii najszybciej rozwijających sprzedaż producentów telefonów komórkowych w Europie Zachodniej

Jak wynika z raportu Strategy Analytics, Siemens okazał się niespodziewanym zwycięzcą w kategorii najszybciej rozwijających sprzedaż producentów telefonów komórkowych w Europie Zachodniej, w okresie między trzecim kwartałem 2002r. a 2003r. W ciągu roku firma prawie podwoiła swoje udziały w rynku.

Pomimo mniejszej dynamiki sprzedaży Nokii, firma ta pozostała zdecydowanym liderem branży, kontrolując w trzecim kwartale 2003r. 42,1% udziałów w rynku europejskim. Rok temu ten odsetek wynosił 51,2%, a na koniec 2002r. udział Nokii wyniósł 49%. To pierwszy spadek udziałów fińskiego producenta w rynku od dwóch lat.

Na koniec trzeciego kwartału 2003r. Siemens objął 17% udziałów w sprzedaży w Europie Zachodniej, podczas gdy w roku poprzednim udział ten wynosił tylko 9,5%. Tak duży wzrost to wynik znacznego zwiększenia się sprzedaży telefonów komórkowych w przeliczeniu na sztuki. Siemens zanotował wzrost sprzedaży z 3 mln do 5,5 mln, podczas gdy Nokia zanotowała znacznie niższy wzrost, z 13,5 mln sztuk do 13,7mln.

Kolejne miejsca przypadły odpowiednio firmie Samsung, która odnotowała wzrost z 7,6% do 8,6%; Sony Ericsson które zanotowało wzrost o 2,6% z ubiegłorocznego poziomu 4%; oraz Motorola, która jest jedynym producentem telefonów komórkowych, którego udziały w rynku europejskim zmalały. Co ciekawe, w przeliczeniu na sztuki, Motorola zanotowała wzrost sprzedaży o 100 tys. sztuk. Pięciu czołowych producentów objęło aż 81% udziałów w całym europejskim rynku telefonów komórkowych.

W trzecim kwartale tego roku w Europie Zachodniej sprzedano 32,4 mln sztuk telefonów komórkowych. Oznacza to wzrost o 23 % w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego i 7% w porównaniu z drugim kwartałem 2003r. Patrząc w przyszłość, analitycy przewidują że w ostatnim kwartale tego roku sprzedaż telefonów komórkowych wzrośnie o dalsze 12% i osiągnie poziom 35,9 mln sztuk. Oznacza to, że całkowity wolumen sprzedaży tych urządzeń w 2003r. wyniesie 124,7mln sztuk i będzie niższy niż zakładali to specjaliści na początku roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia wyprzedzona przez Siemensa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl