SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bolecki, Horubała, Libera, Nowak i Rymkiewicz wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

Konkurs Nagród Mediów Publicznych - wspólnych nominacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej - powrócił po 11 latach przerwy. We wtorek w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się prezentacja 15 nominowanych w kategoriach: Obraz, Słowo i Muzyka. - Wszyscy, którzy zostali nominowani, ale też ci, którzy byli brani pod uwagę, to ludzie zasłużeni dla Polski - mówi szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Article

Przewodniczący kapituł w kategorii obraz, muzyka i słowo (każde z medium „opiekuje się” jedną kategorią: TVP - obrazem, PR - muzyką, a słowem - PAP): Joanna Wnuk-Nazarowa (w kategorii Muzyka), Krzysztof Masłoń (w kategorii Słowo) i Przemysław Babiarz (w kategorii Obraz) przedstawili we wtorek nazwiska i sylwetki piętnastu nominowanych - po pięciu z każdej kategorii.

 Nominowani w kategorii Obraz:

·         Wojciech Korkuć – za twórczy wkład w najlepsze tradycje polskiej szkoły plakatu oraz za wybitny rozwój plakatu zaangażowanego patriotycznie. Za znakomity warsztat ilustratorski i graficzny doceniany przez światowe gremia krytyków oraz kuratorów międzynarodowych wystaw.

·         Wawrzyniec Kostrzewski – za zaangażowaną i wielokrotnie nagradzaną pracę reżyserską na polu Teatru Telewizji, przybliżanie sztuki teatru z wykorzystaniem mediów audiowizualnych oraz wirtuozerskie zmierzenie się z kamieniem milowym polskiego dramatu patriotycznego – „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.  

·         Bolesław Pawica – za nowatorską działalność reżyserską i produkcję widowisk muzycznych, gal, koncertów oraz programów telewizyjnych budujących narodową wspólnotę kultury, za odkrywczy i unikalny wkład w upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

·         Zbigniew Rytel – za wybitną działalność dziennikarską i reżyserską a także pracę kronikarza budującego wspólnotę narodową skupioną wokół polskich sukcesów sportowych, za twórczość dokumentalisty nagradzaną na licznych festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.

·         Krzysztof Talczewski – za rozbudzanie tożsamości narodowej i umacnianie postaw patriotycznych przez dokumentowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy o trudnych chwilach odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz kreatywne wykorzystanie nowoczesnych technik medialnych dla ukazania prawdy historycznej.

Nominowani w kategorii Muzyka:

·         Marek Moś – za niezrównane interpretacje muzyki współczesnej, w tym Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Pasji wg św. Marka Pawła Mykietyna. odwagę łączenia gatunków muzycznych – jazzowych, folkowych, rozrywkowych z twórczością kompozytorów współczesnych oraz za popularyzację muzyki klasycznej poza salami koncertowymi.

·         Janusz Prusinowski – za konsekwentne przywracanie świadomości społecznej  znaczenia i piękna muzyki tradycyjnej, aktywność w popularyzowaniu nurtu muzyki źródeł zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami oraz za łączenie pokoleń i środowisk na Festiwalu „Wszystkie mazurki świata”.

·         Józef Skrzek – za artystyczną bezkompromisowość i piątą dekadę obecności na muzycznej scenie światowego rocka progresywnego i futurystycznej elektroniki. Za pokazywanie piękna muzyki sakralnej oraz wspaniałą, ponadczasową umiejętność łączenia gatunków muzycznych a także za ukochanie awangardy i szacunek dla słowiańskiej i śląskiej tradycji.

·         Jan Ptaszyn Wróblewski – za niezwykłą osobowość muzyczną i bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za działalność pedagogiczną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu.

·         Agata Zubel – za wyjątkową umiejętność łączenia aktywności kompozytorskiej i wykonawczej, za wprowadzanie muzyki polskiej do repertuaru wybitnych zespołów zagranicznych (m.in. Klangforum Wien, Ensemble Musikfabrik, London Sinfonietta), a także za nową interpretację dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego oraz umiejętność łączenia muzycznych światów.

Nominowani w kategorii Słowo:

·         Włodzimierz Bolecki – za wieloletnią wybitną pracę teoretyka i historyka literatury, oraz eksperta z dziedziny poetyki historycznej, historii literatury XX w., oraz literatury emigracyjnej jak również za prace dotyczące twórczości Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

·         Andrzej Horubała – za oryginalne łączenie talentu kreacyjnego z niezwykłą przenikliwością krytyka, pracowitość kronikarza i wnikliwe interpretacje polskiej literatury i sztuki teatru a przede wszystkim za nieustające poszerzanie ciągle ciasnych granic wolności słowa w Polsce.

·         Antoni Libera – za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde, jak również za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego.

·         Andrzej Nowak – za niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość.

·         Jarosław Marek Rymkiewicz – za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach, za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji.

Czabański: symboliczny krok

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ocenił, że "to symboliczny krok, ponieważ pokazuje, że media publiczne nie tylko chcą wspierać polską kulturę, ale są też otwarte bardzo szeroko na polską kulturę, na twórców".

- Wychodzimy z założenia, że kultura rozumiana szeroko to jest to, co po nas zostaje. Wszystko inne, wszelakie swary, dysputy, to, co nas na co dzień wprowadza w stan gorączki, to są rzeczy przemijające, a jak później kurz opadnie, to okazuje się, że pozostają twórcy i ich dzieła - powiedział podczas konferencji Czabański. - Chcemy, żeby tych dzieł było jak najwięcej, żeby były jak najlepsze i żeby polscy twórcy mieli jak najlepsze warunki do pracy - podkreślił Czabański.

- Wszyscy, którzy zostali nominowani, ale też ci, którzy byli brani pod uwagę, a nie znaleźli się na tych listach, to są ludzie zasłużeni dla Polski, niezależnie od tego, kto w efekcie końcowym zostanie laureatem. To jest nasza wspólna wartość, coś do czego będziemy się zawsze odnosić i będzie zawsze trwałe i będzie budowało naszą tożsamość, a w konsekwencji naszą historię - dodał.

Konkurs ma na celu promowanie dzieł artystów nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. Laureaci zostaną przedstawieni podczas gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tys. zł.

W skład kapituły w kategorii "Obraz” weszli: Przemysław Babiarz – dziennikarz i komentator sportowy TVP; Piotr Bernatowicz – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw; Adam Bujak – polski artysta fotografik; Halina Łabonarska – aktorka oraz Krzysztof Ziemiec - dziennikarz TVP.

W składzie jury w kategorii „Muzyka” znaleźli się: kompozytor Krzysztof Penderecki; Joanna Wnuk-Nazarowa – kompozytorka, dyrygentka, wieloletnia dyrektor Państwowej Filharmonii w Krakowie oraz dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach; Mieczysław Kominek - prezes Związku Kompozytów Polskich, dziennikarz, reżyser dźwięku, muzykolog; Krystyna Prońko – piosenkarka, wokalistka jazzowa, kompozytorka, dziennikarka muzyczna; Mateusz Pospieszalski - kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, śpiewak.

Natomiast w składzie oceniających laureatów w kategorii "Słowo” są: Joanna Siedlecka – reporterka i pisarka; Krzysztof Masłoń – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki; Maciej Pawlicki - producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta; Wojciech Tomczyk – dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy oraz Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny.

Patronat nad inicjatywą objęła Rada Mediów Narodowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bolecki, Horubała, Libera, Nowak i Rymkiewicz wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jan
No to zobaczymy kto odbierze to coś???...
odpowiedź
User
Cesar
Nie ma nominacji dla Marii Nurowskiej ani Klaudii Jachiry ? To skandal.
odpowiedź
User
B. Krzyk
"Pluralizm" a la PiS.
odpowiedź