SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nordyckie stowarzyszenia dziennikarzy występują z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Powodem działalność jej rosyjskich członków na Ukrainie

Stowarzyszenia dziennikarskie z Norwegii, Danii, Finlandii oraz Islandii poinformowały we wtorek o wystąpieniu z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ). Powodem jest m.in. brak reakcji ze strony organizacji na działalność jej rosyjskich członków na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję.

Władimir Putin w czasie orędzia dot. UkrainyArticle

Według prezesa Norweskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Daga Idara Tryggestada przedstawiciele państw nordyckich od roku domagali się od władz organizacji wprowadzenia "bardzo podstawowych zasad demokratycznych".

"Nasza cierpliwość skończyła się, gdy biernie zaakceptowano otwieranie przez rosyjskich działaczy oddziałów na okupowanych przez Rosję tereny Ukrainy" - podkreślił w oświadczeniu Tryggestad. Jak dodał, "coś podobnego wydarzyło się już wcześniej w należącej do Gruzji Abchazji".

Podobny komunikat wydało Duńskie Stowarzyszenia Dziennikarzy. Szefowa organizacji Tine Johansen skrytykowała IFJ również za organizację ostatniego luksusowego kongresu w Omanie, państwie arabskim ograniczającym wolność prasy. Jak ujawniła, członkostwo w organizacji kosztuje duńskich dziennikarzy 90 tys. euro rocznie.

Decyzje o wyjściu z IFJ podjęły również organizacje członkowskie dziennikarzy z Finlandii oraz Islandii. Okres wypowiedzenia wynosi pół roku. Szwedzki Związek Dziennikarzy omawia sprawę, ale na razie nie przedstawił stanowiska.

Mająca siedzibę w Brukseli Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy reprezentuje 600 dziennikarzy ze 146 krajów. Na swojej stronie internetowej organizacja oświadczyła, że "nie podziela żadnego politycznego poglądu, ale promuje wspólne działania w obronie praw człowieka, demokracji oraz pluralizmu mediów". Władze IFJ konsekwentnie zaprzeczają oskarżeniom wysuwanym przez jej nordyckich członków.

Dołącz do dyskusji: Nordyckie stowarzyszenia dziennikarzy występują z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Powodem działalność jej rosyjskich członków na Ukrainie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl