SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP wprowadza do obiegu kwadratową monetę o nominale 10 zł. Cena: 180 zł

Jak informuje Narodowy Bank Polski, od wtorku do obiegu trafi nowa srebrna moneta kolekcjonerska, o nazwie „90. rocznica powstania Znaku Rodła”. Numizmat będzie kwadratowy, o nominale 10 zł, jednak kupić go będzie można za 180 zł.

Article

Narodowy Bank Polski poinformował, że moneta kolekcjonerska wyemitowana zostanie w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich oddziałach okręgowych Narodowego Banku oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 180 zł. Moneta w kształcie kwadratu jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma wymiary 28,20 x 28,20 milimetrów i masę 14,14 grama – informuje NBP.

Bank akcentuje, że nowy numizmat upamiętnia powstanie Znaku Rodła, symbolu polskości zaprojektowanego na zlecenie Związku Polaków w Niemczech (ZPwN). I przypomina, że pierwsza prezentacja tego znaku miała miejsce 3 grudnia 1932 r w Berlinie. Symbol zaprojektowała studentka Akademii Sztuk Pięknych, graficzka Janina Kłopocka, uczennica Władysława Skoczylasa.

Rodło, którego symbol znalazł się na rewersie nowej monety, przedstawia stylizowany bieg Wisły z zaznaczonym w jej górnym odcinku Krakowem, kolebką polskiej kultury. Biały znak jest umieszczony na prostokątnym czerwonym tle. Twórcą nazwy „Rodło”, stanowiącej połączenie dwóch słów: rodzina i godło, jest poeta Edmund Osmańczyk.

Na awersie monety z kolei, poza elementami takimi jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek godła - znajduje się „5 Prawd Polaków”, ogłoszonych w marcu 1938 r. na berlińskim Kongresie Polaków w Niemczech zorganizowanym przez ZPwN, będących podstawą ideową działalności Związku.

Kolejne monety kolekcjonerskie jeszcze w tym miesiącu

Narodowy Bank Polski informuje, że 24 listopada wprowadzi do obiegu kolejne monety okolicznościowe o nominale 5 zł - „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu”. Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał.

W sierpniu br. NBP wprowadził do obiegu dwie inne srebrne monety kolekcjonerskie, z serii „Wielcy polscy ekonomiści". Widoczne są na nich z wizerunki Leona Biegeleisena i Jana Stanisława Lewińskiego. Internauci nie oszczędzali nowych monet w komentarzach, wyśmiewając m.in. styl czcionki, wyglądający jak internetowy font Comic Sans.

Te monety wciąż można kupić w cenie 170 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Dołącz do dyskusji: NBP wprowadza do obiegu kwadratową monetę o nominale 10 zł. Cena: 180 zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:-(
Idealna ilustracja galopującej inflacji i działań NBPu (oraz oczywiście "Jastrzębia"). 180 zł realnie warte 10 zł.
odpowiedź
User
rampampam
Idealna ilustracja galopującej inflacji i działań NBPu (oraz oczywiście "Jastrzębia"). 180 zł realnie warte 10 zł.

Ale się Waść kompromitujesz. Brak jakiejkolwiek wiedzy o numizmatyce, kolekcjonerstwie. Cena emisyjna monety kruszcowej nigdy nie jest równa nominałowi monety. Ani w Polsce, ani w Niemczech, ani w USA. Ani za Tuska, ani za Millera, ani za Morawieckiego (czy jak kto woli ani za Gronkiewicz-Waltz ani za Glapińskiego). Nie ma to nic wspólnego z inflacją. Byle tylko szczuć... smutny człowieczku...
odpowiedź