SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa odsłona miesięcznika “Personel Plus”

Od wrześniowego numeru (na rynku od 3 września br.) miesięcznik “Personel Plus” (Wolters Kluwer Polska) zyska nową szatę graficzną. Zmieni się również zawartość pisma.

Nowa odsłona miesięcznika “Personel Plus”

Magazyn stać się ma bardziej aktualny i będzie prezentować najciekawsze wdrożenia polskich firm w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Co miesiąc publikowany będzie w nim także wywiad z jedną z osobowości polskiego HR. W tytule pojawi się również interaktywna sekcja prawa pracy z możliwością zadawania pytań ekspertom.

- Personel Plus” zmienia się, tak jak zmienia się rynek HR, wciąż prezentując trendy i rozwiązania w klarowny i profesjonalny sposób. Planujemy również więcej interaktywnych paneli dyskusyjnych oraz wydarzeń firmowanych przez magazyn - mówi Rafał Broniarek, redaktor naczelny tytułu.

„Personel Plus” jest miesięcznikiem skierowanym do dyrektorów i specjalistów HR, właścicieli firm, szefów działów szkoleń oraz wszystkich zainteresowanych tematyką z zakresu HRM, zarządzania, coachingu. Dystrybucja magazynu odbywa się w drodze wysyłki do bazy dyrektorów i specjalistów HR, właścicieli firm, szefów działów szkoleń. Nakład pisma to 8 tys. egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowa odsłona miesięcznika “Personel Plus”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lid_KA
Magazyn bardzo ciekawy, ale z bardzo ograniczoną wariacją tematyki jedynie do HR. A czy bierze się pod uwagę nowatorskie podejścia, właśnie z dziedziny HR i szkoleń, które stosuje się w praktyce w małych i średnich firmach? Omawianie tylko i wyłącznie praktych HR w dużych przedsiębiorstwach jest obarczone wieloma ograniczeniami, zwłaszcza związanymi z implementacją w innych firmach i branżach. Korporacje charakteryzują się specyfiką osób zatrudnionych i doboru personalnego, który jest odmienny w małaych i średnich firmach. A to przecież małych i średnich firm jest więcej? Moja opinia i stanowisko oparte jest na doświadczeniu właśnie w małych firmach. Jestem z wykształcenia psychologiem, który w małej firmie z branzy IT i laboratorium porjektowania elektroniki Monitech we Wrocławiu zajmuje się zarówno działaniami z dzieciny marketingu, HR i szkoleniami. Wiem, że małe firmy nie mogą sobie pozwolić na organizowanie dużych i długotrwałych rekrutacji, ani wysyłać pracowników na kosztowne i długie szkolenia. Dla nich najlepsze są krótkie i konkretne szkolenia, gdzie nie ma miejsca na 4 przerwy kawowe oraz szybkie, efektywne rekrutacje, gdzie po tygodniu wyłaniany jest najlepszy kandyt.
[url=http://monitech.pl/]Laboratorium projektowania elektronikiMonitech.[/url]
odpowiedź