SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP wstrzymuje budowę nowej siedziby TAI przy Woronicza. „Są inne potrzeby”

Podczas spotkania z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes TVP Mateusz Matyszkowicz poinformował, że publiczny nadawca wstrzymuje inwestycję związaną z budową nowej siedziby dla Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Budowa na pewno nie zacznie się w 2023 roku, zadeklarował Matyszkowicz. Nie powiedział jednak, kiedy ruszy ona na nowo.

Wizualizacja nowej siedziby Telewizyjnej Agencji InformacyjnejWizualizacja nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej

Chodzi o nową siedzibę TAI, która ma powstać przy ul. Woronicza, przy centrali Telewizji Polskiej. Obecnie Telewizyjna Agencja Informacyjna mieści się bowiem przy Placu Powstańców Warszawy, w centrum miasta. Umowa, jaką w sierpniu br. zawarto z Korporacją Budowlaną Doraco, opiewająca na ponad 606 mln zł brutto, zakładała przeniesienie TAI do kompleksu TVP na Mokotowie.

W dokumentacji przetargowej opisano, że nowa siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma składać się z dwóch budynków. Ten oznaczony numerem 1 będzie składał się z dwupoziomego garażu podziemnego oraz pięciu kondygnacji naziemnych. Budynek nr 2 ma mieć 10 kondygnacji.

Matyszkowicz wstrzymuje budowę

Umowę sygnował poprzedni prezes, Jacek Kurski. Jednak prezes Mateusz Matyszkowicz podczas spotkania z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zadeklarował, że prace przy tej inwestycji zostają wstrzymane i budowa nie ruszy na pewno w najbliższym roku.

Zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego z KRRiT, ta decyzja wydaje się rozsądną: - Przyznana rekompensata w żaden sposób nie pozwalałaby na przeprowadzenie tej inwestycji, gdyż są także inne potrzeby inwestycyjne w spółce, dotyczące sprzętu i rzeczy, które naturalną koleją rzeczy się zużywają – podsumował w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Co będzie z podpisaną umową między TVP a Doraco? Na razie tego nie wiadomo, prezes Matyszkowicz podkreślał podczas spotkania, iż nie chodzi o całkowite anulowanie inwestycji, a jedynie o jej czasowe zamrożenie.

Korporacja Budowlana Doraco realizuje już dla Telewizji Polskiej duży projekt przy ul. Woronicza. Na początku stycznia br. zainaugurowano tam budowę hali zdjęciowej, która będzie kosztowała ok. 150 mln zł. Doraco zostało wybrane do przeprowadzenia budowy w przetargu. Obiekt, zaprojektowany przez pracownię PIG Architekci, ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

- Hala wprowadzi nową jakość w produkcji Telewizji Polskiej, a przede wszystkim - uniezależni nas od dostawców zewnętrznych. Będziemy samowystarczalni - zapowiedział ówczesny prezes TVP, Jacek Kurski. Ta inwestycja nie została wstrzymana.

TVP buduje nowe siedziby trzech oddziałów

W sierpniu ub.r. wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Miesiąc później ruszyły prace na budowie nowej siedziby publicznego nadawcy w Kielcach. Przetarg na budowę obu obiektów Telewizja Polska rozstrzygnęła jesienią 2020 roku, wybrała konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

Wiosną Telewizja Polska ogłosiła też ostateczny wynik ogłoszonego pod koniec marca przetargu na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby TVP Olszyn. Złożono jedną ofertę - konsorcjum firm PBO Śląsk i WODPOL zaproponowało cenę maksymalnie 22,41 mln zł.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: TVP wstrzymuje budowę nowej siedziby TAI przy Woronicza. „Są inne potrzeby”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja_2022
Haha, utkną pewnie na tym Placu Powstańców na kolejne 50 lat.
odpowiedź
User
tefałpen
Ojej, rok wyborczy i nie można drażnić suwerena?
odpowiedź
User
Tobik
Inne potrzeby wzmocnić propagande już smaruje Adamczyk Holeckiej...co oni wyprawiają?
odpowiedź