SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska zbuduje nową siedzibę TVP Info

Telewizja Polska ogłosiła postępowanie dotyczące wybudowania przy jej siedzibie głównej w Warszawie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Budowę tej siedziby nadawca zapowiedział kilka lat temu.

Wizualizacja nowej siedziby Telewizyjnej Agencji InformacyjnejArticle

Zamówienie ogłoszone przez Telewizję Polską w zeszły piątek dotyczy „wybudowania zespołu budynków kanałów informacyjnych telewizji wraz z usługami, garażem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenu, na terenie Zakładu Głównego Telewizji Polskiej S.A. przy ul. J.P. Woronicza w Warszawie”.

Nowa siedziba TAI w dwóch budynkach

Według szczegółowego opisu zamówienia (dołączono do niego wizualizacje, które zamieszczamy przy tekście) nowa siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma składać się z dwóch budynków. Ten oznaczony numerem 1 będzie składał się z dwupoziomego garażu podziemnego oraz pięciu kondygnacji naziemnych.

Na parterze wyznaczono m.in. dwa studia telewizyjne z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz pomieszczenia biurowe i socjalne, na pierwszym piętrze - studio TVP Sport, pomieszczenia dla montażystów i grafików oraz kantynę pracowniczą, na drugim piętrze - pomieszczenia redakcyjne i montażowe, na trzecim - dwa studia telewizyjne na potrzeby TVP3, główny pokój komutacyjny i centrum danych, na czwartym piętrze - pokoje biurowe, redakcyjne oraz sale konferencyjne.

Przestrzeń na newsroom TAI wyznaczono na parterze oraz pierwszym, drugim i trzecim piętrze.

Budynek nr dwa ma mieć 10 kondygnacji (bez parkingu podziemnego). W większości zaplanowano pomieszczenia biurowe, gospodarcze i archiwa. Natomiast na dziewiątym piętrze ma działać studio panoramiczne z reżyserką i pomieszczeniami zapleczowymi.

- Kształt budynków wpisuje się w przestrzeń ograniczoną z jednej strony istniejącymi budynkami D i F, z drugiej strony istniejącymi szpalerami drzew wzdłuż linii rozgraniczającej ul. Woronicza. W części centralnej, zgodnie z zapisami zawartymi w MPZP, występuje dominanta wysokościowa (10 kondygnacji) porządkująca widok perspektywiczny - stwierdzono w opisie.

- Zaprojektowano trzy główne wątki elewacji, wspólne dla obu nowoprojektowanych budynków, dwa z nich (z wertykalnym podziałem) nawiązują poprzez czytelny rytm do istniejących w najbliższym sąsiedztwie budynków D, F i B, natomiast trzeci: duże panoramiczne przeszklenia - umożliwia wytworzenie interesujących interakcji w publicznej przestrzeni ulicy Woronicza oraz „ożywia” elewację północną budynku nr 1, otwierając go na publiczną strefę ul. Woronicza - dodano.

Kto może starać się o zlecenie budowy siedziby TVP

O zlecenie mogą starać się firmy, które w ostatnich 10 lat zrealizowały przynajmniej dwie budowy obiektu kubaturowego z garażem podziemnym za 75 mln zł brutto każdy oraz zatrudniają kierownika budowy z takim doświadczeniem. Oferty będzie można składać do 27 października.

Przy ich ocenie 97 proc. wagi będzie stanowić cena brutto, a 3 proc. - okres zapewnianej gwarancji jakości na urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne (m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnie, baterie UPS, RUPS, agregaty) oraz wszelkie urządzenia sanitarne, wentylacji i klimatyzacji.

Z wybranym podmiotem TVP planuje podpisać umowę na 36 miesięcy.

Budowę nowej siedziby swoich stacji i programów telewizyjnych Telewizja Polska zapowiedziała kilka lat temu. Nowe budynki mają zostać wzniesione w miejscu, w którym w latach 2014-2015 wyburzono stary gmach TVP.

- Zapadły znaczące decyzje, aby ruszyć z budową ABis, czyli budynku, które powstanie w miejsce dawnego, zburzonego wieżowca. Będą tam duże możliwości techniczne, patio, sześć studiów, przestrzeń wspólna. Przyniesie to efekt tzw. renty technologicznej - kto buduje ostatni, buduje najnowocześniej - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl na początku 2019 roku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Zapowiedział, że budynek ABis będzie gotowy za trzy-cztery lata. - W związku z czym tam będzie biło „serce” telewizji newsowej, sportu. Dojdzie też nowa scenografia i studio „Pytania na śniadanie”, z pięknym widokiem na Warszawę - zapowiadał szef TVP.

Obecnie główna siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, w tym studia i redakcje TVP Info, „Wiadomości”, „Teleexpressu” i „Panoramy”, mieści się w budynku przy placu Powstańców w ścisłym centrum Warszawy. W związku z epidemią wiosną ub.r. realizację „Teleexpressu” przeniesiono tymczasowo do siedziby przy ul. Woronicza.

TVP buduje siedzibę w Gorzowie Wielkopolskim, chce wydać 180 mln zł na centrum produkcyjne

W miniony czwartek wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Jesienią ub.r. publiczny nadawca rozstrzygnął przetarg na budowę nowych siedzib jego oddziałów w Gorzowie Wielkopolskim i Kielcach, wybrano konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

Natomiast na przełomie ub. i br. TVP przeprowadziła kolejne postępowanie dotyczące wybudowania hali zdjęciowej przy swojej siedzibie głównej w Warszawie, podniosła budżet projektu do 176,71 mln zł. Dostała dziewięć ofert - najtańsza opiewała na 148,22 mln zł, a najdroższa na 201,88 mln zł.

TVP planuje 3,2 mld zł wpływów i 250 mln zł straty

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Spółka osiągnęła 198 mln zł zysku netto.

Na koniec ub.r. w Telewizji Polskiej było 2 867 pracowników etatowych, o 42 więcej niż rok wcześniej. Każdy zarabiał średnio 9 832 zł brutto (bez nagród i odpraw), wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł.

W planie finansowym na br. TVP zakłada wzrost przychodów o 5,4 proc. do 3,2 mld zł oraz spadek wyniku netto ze 198,3 mln zł zysku do 250 mln zł straty. Rentowność nadawcy obniżą m.in. koszty obsługi Euro 2020 i igrzysk oraz uruchomienia nowych stacji.

W br. Telewizja Polska otrzyma kolejne 1,71 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej. Ustawa budżetowa, w której zapisano łącznie 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i publicznych rozgłośni regionalnych, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec stycznia.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska zbuduje nową siedzibę TVP Info

52 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
I znowu cena prawie 100%. Widać PiS już ustawy a przetarg mimo iż ustawa mówi o innych kryteriach.
odpowiedź
User
Kura
W koncu! Przeciez TVP ma duze zyski, nie wymaga dofinansowania z budzetu Panstwa… oh, wait…
odpowiedź
User
Seba
I jaki sens było ładować, przebudowywać Powstańców?
Kto dostanie to w spadku?
odpowiedź