SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft zapowiada nową wersję Windows. Zmiany w Microsoft Store i interfejsie platformy

Microsoft ujawnił, że trwają prace nad nową generacją systemu Windows. Według skąpych zapowiedzi platforma udostępni deweloperom aplikacji nowe możliwości oferowania swoich produktów we wbudowanym w system sklepie Microsoft Store, mają także nastąpić zmiany w wyglądzie i sposobie obsługi platformy.

Satya Nadella, CEO MicrosoftuArticle

Obecnie na rynku najnowsza wersja systemu Windows to edycja oznaczona numerem 10, która została wprowadzona po raz pierwszy w połowie 2015 r. Platforma jest konsekwentnie aktualizowana, w 2020 r. podano, że Windows 10 funkcjonuje w miliardzie urządzeń na całym świecie.

Będzie nowy Windows

Przez kilka lat Microsoft nie wspominał nic o nowej generacji systemu, która miałaby zastąpić całkowicie Windowsa 10. Co prawda w 2020 r. producent zapowiedział Windows 10X, który miał znaleźć zastosowanie w mniej zaawansowanych komputerach oraz niektórych urządzeniach mobilnych, jednak niedawno ogłoszono, że projekt został zlikwidowany, zaś niektóre funkcje Windows 10X zostaną przeniesione do Windows 10.

Czytaj także: Microsoft kreatywnym marketerem roku 2021 na Cannes Lions

Teraz, w trakcie konferencji Build 2021 Satya Nadella, szef Microsoftu zapowiedział, że w przyszłości może pojawić się na rynku zupełnie nowa wersja Windowsa.

Zgodnie z zapowiedzią mowa jest o najważniejszej aktualizacji Windowsa na przestrzeni ostatniej dekady, lider Microsoftu nie zdradził jednak, czy mowa wersja systemu pojawi się pod inną nazwą niż Windows 10.

Satya Nadella przyznał, że testuje nową wersję Windows od kilku miesięcy, ale nie wymienił szczegółowo nowości w systemie. Wspomniał jedynie, że nastąpią istotne zmiany w wyglądzie i sposobie obsługi systemu.

Szef Microsoftu skupił się natomiast na kwestiach związanych z wbudowanym w Windows 10 sklepem Microsoft Store. Zapowiedział, że deweloperzy aplikacji otrzymają bardziej elastyczne rozwiązania, dzięki którym będą mogli oferować swoje oprogramowanie w łatwiejszy sposób, który dodatkowo zagwarantuje im większe możliwości monetyzacji ich produktów. Wśród nich znajdzie się m.in. możliwość stosowania przez deweloperów ich własnych systemów płatności, co stoi w wyraźnej opozycji do metod stosowanych np. przez koncern Apple.

Czytaj także: Microsoft zapowiedział koniec wsparcia dla przeglądarki Internet Explorer

Na razie nie podano żadnych bliższych informacji o tym, kiedy nowa wersja Windowsa miałaby pojawić się na rynku. Bardziej szczegółowe informacje na temat systemu mają być udostępniane stopniowo w nadchodzących miesiącach.

 

W pierwszym kwartale 2021 roku Microsoft osiągnął przychody przekraczające 41 mld dolarów, zaś zysk netto koncernu wzrósł o 44 procent. Przychody z usług w chmurze zwiększyły się o 23 procent, a wpływy serwisu LinkedIn poszły w górę o 25 procent.

Dołącz do dyskusji: Microsoft zapowiada nową wersję Windows. Zmiany w Microsoft Store i interfejsie platformy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl